[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Consum zilnic de alcalinitate  XML
Forum Index » Chimia apei
Author Message
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

salut

sunt curios cata alcalinitate consuma acvariile voastre marine pe zi, exprimat in dKH, pentru ca la mine consumul este 1.2 dKh pe zi, in crestere continua de vreo 5 luni cand era 0.5

practic sunt in continuu in pericol sa raman fara solutie pentru dozare - folosesc prafuri red sea si fac cate 1 litru, ca si-asa se dizolva partial, iar litrul ala ma tine 3 saptamani, ca bag cate 50ml pe zi

buffer-ul de la Aquaforest o fi mai bun/ mai usor de preparat cantitati mari?
(pare mai ieftin decat red sea)

This message was edited 2 times. Last update was at 02/05/2019 16:49:55




rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salut

La mine consumul este de 0.9 la cel mic, dar am avut si 1.3 pana am "rarit" tufele de Milka , Pocilopora si Digitata.
La cel mare, 85% LPS si 15%SPS, consumul este de 0.5 / zi - in crestere.

La Red Sea, Kh-ul lichid este mult mai concentrat decat solutia obtinuta din pulbere.

Solutiile de Kh obtinute din pulberi sunt aproximativ egale, limitarea fiind data de solubilitate. Ca si Mg se pot face mult mai concentrate, dar se va doza in cantitati inegale si asta poate sa fie un disconfort - cel putin in cazul meu este. Si mai este o recomandare de limitare a concentratiilor (Ca) pentru a preveni colmatarea rapida a pompelor.

Strong-ul si Colors sunt relativ asemanatoare, deci n-ar trebui sa fie o problema trecerea de la RedSea la AF

La AF, maximul de pulbere dizolvata este 80g/l, dar recomand sa folosesti apa RODI cat mai calda, spre fierbinte.

foka_bm
Junior member

Joined: 16/10/2013 12:14:36
Messages: 59
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Eu folosesc buffer-ul de la AF, fac 5 litri tot timpul. Nu stiu cat imi consuma in dKh pe zi dar bag 60 ml.
Se dizolva foarte usor daca faci cum a zis rares728. Cu RODI la temperatura camerei nu se dizolva tot si sa tot agiti nu e o sulutie buna la maini )

Always code as if the guy who ends up maintaining your code will be a violent psychopath who knows where you live!
 
Forum Index » Chimia apei
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com