[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme PO4 !  XML
Forum Index » Apa
Author Message
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Buna ziua dragi colegi. Am o nelamurire , chiar problema cu concentratia de PO4 din bazinele mele.
Am constant valori de 0,6 -0,8 mg / l ceea ce chiar si pentru plantat este problematic. Acum sa va spun faptele. Pentru testare folosesc test picatura JBL ( care este in termen ). Apa care o bag in acvarii imi iese la teste pe 0.
Despre bazine , 2 la numar :
Lumina
0,4 w / l respectiv 0,33 w /l
CO2 presurizat ambele
Substrat fertil
Aqua basis JBL respectiv Dennerle Deponit Mix
Fertilizare :

MICRO
Dennerle Scapers Green ambele

MACRO :

JBL ProScapers N ambele

DA , ati citit bine , nu aditionez P ! Totusi ambele bazine au concentratii de PO4 ! Cum e posibil ?
Fiind plantate PO4 ar trebui sa fie pe 0 fara aditii. Nu pot sa inteleg .

MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45747.page

Aici aveti jurnalul unuia dintre bazine , celalalt nu e prezentat pe forum.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

MihaiF wrote:http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45747.page

Aici aveti jurnalul unuia dintre bazine , celalalt nu e prezentat pe forum.


Am uitat sa va mai spun ca fac schimburi de apa saptamanale : in bazinul olandez 35-40 % in celalalt in jur de 30% . Si mai dozez zilnic in ambele bazine Carbo Booster Max de la Dennerle .
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

mie nu mi se pare nimic misterios, pur si simplu plantele tale consuma mai putin PO4 decat se produce / se aditioneaza in acvariu

daca mirarea este legata de sursa PO4, adica de unde ai PO4 avand in vedere ca in apa de la robinet nu e si nici nu faci aditii, atunci singura explicatie care ramane este ca e din excrementele pestilor, probabil mancarea pe care le-o dai e bogata in fosfati

daca vrei sa-l scazi, cel mai simplu e prin schimburi de apa, ai facut un schimb de 50% -> s-a dus in 0.3-0.4
mai faci unul de 50% dupa 2 zile -> 0.15 -0.2

dar daca nu ai alge si esti multumit de cresterea plantelor (care nu are cum sa fie grozava, din cauza luminii) atunci pe mine nu m-ar deranja valorile astea

This message was edited 1 time. Last update was at 25/04/2019 13:07:16




MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Humbert wrote:
dar daca nu ai alge si esti multumit de cresterea plantelor (care nu are cum sa fie grozava, din cauza luminii) atunci pe mine nu m-ar deranja valorile astea


Alge nu am in olandez deloc , pentru ca am f multi creveti , dar aici nu inteleg de ce zici tu ca nu e suficienta lumina . Am topic cu el , poti sa vezi poze , ce as putea obtine mai mult de la plantele respective . Eu pot sa duc lumina la spre 1 w / l dar mi se pare multa si inutila daca ai adus vorba de lumina te rog sa ma lamuresti.

Poate fi asa mult fosfat in mancarea de pesti ? Hranesc foarte putin .
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

N-ar avea de unde sa fie concentratia de care vorbesti in conditiile descrise, cu atat mai mult cu cat faci schimburi saptamanale.

Banuiesc ca folosesti corect testul?

Sunt la munca si m-am uitat superficial dar, uite ce spune producatorul la Scaper's green:
https://dennerle.com/en/products/aquaristic/plant-care/special-fertilization/scapers-green

• dense planting
• many fast-growing species
• high light levels (> 1 watt per litre of aquarium water)
• CO2-fertilisation
• 30-50% partial water change per week
• few fish, if any, but rather shrimp and snails.

Conditii care la tine nu prea se indeplinesc (multe plante, cu crestere rapida; lumina fest). Cu alte cuvinte, folosesti un fertilizant gandit pentru cu totul alt gen de ecosistem.
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

MihaiF wrote:Dennerle Deponit Mix
Fertilizare :


Deponit Mixul este bine acoperit de substrat sau mai iese pe ici-colo la suprafata pentru ca daca da e posibil ca asta sa fie o explicatie?
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

MihaiF wrote:
Alge nu am in olandez deloc , pentru ca am f multi creveti , dar aici nu inteleg de ce zici tu ca nu e suficienta lumina . Am topic cu el , poti sa vezi poze , ce as putea obtine mai mult de la plantele respective . Eu pot sa duc lumina la spre 1 w / l dar mi se pare multa si inutila daca ai adus vorba de lumina te rog sa ma lamuresti.


N-am vrut sa zic ca nu e suficienta lumina, ci ca lumina nu e mare. Si eu tot atata lumina am, tocmai pt ca ma plictisisem sa tund plantele la 2 saptamani.

"Cresterea nu e grozava" se referea la viteza de crestere, nu la cum arata plantele.

Daca esti multumit de cum arata plantele, in nici un caz nu umbla la lumina.



MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Koh-i-Noor wrote:N-ar avea de unde sa fie concentratia de care vorbesti in conditiile descrise, cu atat mai mult cu cat faci schimburi saptamanale.

Banuiesc ca folosesti corect testul?

Sunt la munca si m-am uitat superficial dar, uite ce spune producatorul la Scaper's green:
https://dennerle.com/en/products/aquaristic/plant-care/special-fertilization/scapers-green

• dense planting
• many fast-growing species
• high light levels (> 1 watt per litre of aquarium water)
• CO2-fertilisation
• 30-50% partial water change per week
• few fish, if any, but rather shrimp and snails.

Conditii care la tine nu prea se indeplinesc (multe plante, cu crestere rapida; lumina fest). Cu alte cuvinte, folosesti un fertilizant gandit pentru cu totul alt gen de ecosistem.


In primul rand multumesc ca vrei sa ma ajuti.
Sa vorbim despre scapersgreen :
Producatorul zice ca e fara nitrati si fosfati

Ca sa vorbim concret zic sa ne referim la olandez ca asta e prezentat pe forum
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45747.page

Ar fi asa :

• dense planting - zic ca este
• many fast-growing species - aici nu ma pricep , dar cred ca vreo 2-3 sunt rapide
• high light levels (> 1 watt per litre of aquarium water) - aici sunt mai jos
• CO2-fertilisation - da
• 30-50% partial water change per week - da
• few fish, if any, but rather shrimp and snails. - 8 neoni , 0 melci , multi creveti , deci zic ca si aici


ma incadrez

Deci mie mi se pare ca tocmai ca se reunesc conditiile , nu inteleg de ce zici tu ca acvariul meu nu se potriveste cu fertilizantul.
Sau daca vad gresit lucrurile te rog explica-mi unde gresesc. Singurul factor care nu e ca in prospect e lumina , care cu o apasare de buton o duc acolo unde zic ei ( da mi se pare ca nu merita ).
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Koh-i-Noor wrote:
MihaiF wrote:Dennerle Deponit Mix
Fertilizare :


Deponit Mixul este bine acoperit de substrat sau mai iese pe ici-colo la suprafata pentru ca daca da e posibil ca asta sa fie o explicatie?

Nu iese de loc Deponitul.
In bazinul olandez mai iese ici colo AquaBasisul.
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com