[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Electrovalva incinsa  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Nicknicu
Junior member

Joined: 20/11/2018 15:59:38
Messages: 31
IP:
Offline

Tocmai mi am f?cut un sistem co2 cu butelie de 5l.. Am cumparat un reductor cu electrovalva made în Italy (dupa cum Zicea vanzatorul). Problema ar fi urmatoarea :este normal ca electrovalva sa se încinga, abia daca pot sa tin degetul pe ea??
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Este normal, in general vorbind, eu am 2 reductoare cu electovalva, la unul nu se incalzeste deloc, la celalalt e fierbinte, dar nu au fost probleme de 10 ani de cand le am.

Acum, asta nu inseamna ca sigur e ok, inseamna doar ca mai sunt cazuri fara sa fie probleme.

Urmareste-o cateva zile sa nu ia ea foc sau sa se topeasca plasticul etc, asigura-te ca nu e in contact cu nimic altceva inflamabil si probabil o sa fie ok.

This message was edited 3 times. Last update was at 22/04/2019 13:47:43




Nicknicu
Junior member

Joined: 20/11/2018 15:59:38
Messages: 31
IP:
Offline

Humbert wrote:Este normal, in general vorbind, eu am 2 reductoare cu electovalva, la unul nu se incalzeste deloc, la celalalt e fierbinte, dar nu au fost probleme de 10 ani de cand le am.

Acum, asta nu inseamna ca sigur e ok, inseamna doar ca mai sunt cazuri fara sa fie probleme.

Urmareste-o cateva zile sa nu ia ea foc sau sa se topeasca plasticul etc, asigura-te ca nu e in contact cu nimic altceva inflamabil si probabil o sa fie ok.


Multumesc pentru raspuns.. Acum. Sunt la. Munca si stau cu inima strâns?, este prima mea instalatie s i sunt putin panicat. Banuiesc ca se poate schimba dac? e cazul?

This message was edited 1 time. Last update was at 22/04/2019 14:54:30

niqn10
Junior member

Joined: 21/01/2019 10:32:53
Messages: 77
Location: Bucuresti
IP:
Offline

salut, vreun update legat de electrovalva? eventual o poza cu modelul pe care-l ai?
Ma intereseaza si pe mine subiectul, intrucat o sa vreau sa-mi pun si eu instalatie de CO2.
Nicknicu
Junior member

Joined: 20/11/2018 15:59:38
Messages: 31
IP:
Offline

niqn10 wrote:salut, vreun update legat de electrovalva? eventual o poza cu modelul pe care-l ai?
Ma intereseaza si pe mine subiectul, intrucat o sa vreau sa-mi pun si eu instalatie de CO2.

Tot se încinge dar nu vad nici o problema.
Este un reductor cu electrovalva made în Italy,luat de pe olx.
[Thumb - 15573869305571938426407845620756.jpg]

Nicknicu
Junior member

Joined: 20/11/2018 15:59:38
Messages: 31
IP:
Offline

Modelul
[Thumb - 15573872213226801880518382322307.jpg]

scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

eu am prins cu arici electrovalva de butelie ca sa se raceasca. In mod normal electrovalva se incinge excesiv daca lucreaza in permanenta. Nu stiu ce ph ai in acvariu, dar incerca sa il reduci prin efecte naturale nu prin co2. De regula o plantare masiva reduce ph-ul si atunci electrovalva se va deschide mai rar si se va raci mai bine

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
niqn10
Junior member

Joined: 21/01/2019 10:32:53
Messages: 77
Location: Bucuresti
IP:
Offline

asta daca ai PH Controller... daca electrovalva e legata la o priza programabila (cum intentionez eu sa fac), nu prea poti sa limitezi cat lucreaza.
Nicknicu
Junior member

Joined: 20/11/2018 15:59:38
Messages: 31
IP:
Offline

scorpionul wrote:eu am prins cu arici electrovalva de butelie ca sa se raceasca. In mod normal electrovalva se incinge excesiv daca lucreaza in permanenta. Nu stiu ce ph ai in acvariu, dar incerca sa il reduci prin efecte naturale nu prin co2. De regula o plantare masiva reduce ph-ul si atunci electrovalva se va deschide mai rar si se va raci mai bine

Electrovalva este pusa pe o priza programabila. Folosesc un drop cheker momentan. Programul ar fi urmatorul:lumina 11-13, pauza, 16-21. Iar co2 merge de la 10 la 20. Este ok asa? Sau sa opresc co2 pe perioada pauzei?
Nicknicu
Junior member

Joined: 20/11/2018 15:59:38
Messages: 31
IP:
Offline

niqn10 wrote:asta daca ai PH Controller... daca electrovalva e legata la o priza programabila (cum intentionez eu sa fac), nu prea poti sa limitezi cat lucreaza.

Într-adevar merge pe o priza programabila în intervalul 10-20..sper sa fie bine??
Dac? ai câteva sfaturi privind programul lumina-co2 ar fi perfect
niqn10
Junior member

Joined: 21/01/2019 10:32:53
Messages: 77
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pot sa-ti spun ca nu ar trebui sa ai CO2 in acvariu atata timp cat n-ai lumina, acuma nu stiu cata lumina naturala ai.
Poti incerca sa introduci CO2 in acvariu in intervalul: 11-12, 16-20. Sau poti chiar sa scoti complet intervalul 11-12, si sa ai CO2 doar in intervalul 16-20. Depinde de mai multi factori, cum zicea scorpionul mai sus, depinde si de PH.
Bineinteles, depinde si cat CO2 bagi in intervalul ala orar, si ce plante ai.. nu stiu daca exista o reteta perfecta, insa poti incerca

Plus de asta, ar trebui sa primeze echilibrul din acvariu, bunastarea plantelor, nu temperatura electrovalvei

Unde se incinge mai exact? Circuitul electric o incinge banuiesc, caz in care poti incerca sa o bricolezi un pic sa iasa caldura din ea, eventual cu niste gauri in partea de sus sau ii poti da capacul ala de plastic complet jos

This message was edited 1 time. Last update was at 09/05/2019 16:19:37

Nicknicu
Junior member

Joined: 20/11/2018 15:59:38
Messages: 31
IP:
Offline

niqn10 wrote:Pot sa-ti spun ca nu ar trebui sa ai CO2 in acvariu atata timp cat n-ai lumina, acuma nu stiu cata lumina naturala ai.
Poti incerca sa introduci CO2 in acvariu in intervalul: 11-12, 16-20. Sau poti chiar sa scoti complet intervalul 11-12, si sa ai CO2 doar in intervalul 16-20. Depinde de mai multi factori, cum zicea scorpionul mai sus, depinde si de PH.
Bineinteles, depinde si cat CO2 bagi in intervalul ala orar, si ce plante ai.. nu stiu daca exista o reteta perfecta, insa poti incerca

Plus de asta, ar trebui sa primeze echilibrul din acvariu, bunastarea plantelor, nu temperatura electrovalvei
Ai perfecta dreptate.. O sa ma apuc sa fac ni?te teste pt apa ?i apoi vedem despre ce este vorba.. Mul?umesc frumos

Unde se incinge mai exact? Circuitul electric o incinge banuiesc, caz in care poti incerca sa o bricolezi un pic sa iasa caldura din ea, eventual cu niste gauri in partea de sus sau ii poti da capacul ala de plastic complet jos.

Mul?umesc mult de sfaturi.. Ma apuc sa fac teste ?i apoi vedem cum sta treaba

This message was edited 1 time. Last update was at 09/05/2019 16:35:40

 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com