[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
suport acvariu din PAL  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
niqn10
Junior member

Joined: 21/01/2019 10:32:53
Messages: 77
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

Urmeaza sa am niste zile libere si vreau sa ma apuc de constructia suportului pentru acvariul de... 400 de litri (130*50*60)

Initial ma gandeam sa fac suportul pe un schelet din lemn, cum sunt atatea exemple pe net, pe care sa-l imbrac in PAL.

Ulterior, m-am mai documentat, si ma gandeam sa-l fac din PAL direct, cu peretii dublati (toti 4, 2 la capete, si inca 2 in interior, din 50 in 50 de cm) - suportul va avea o lungime de 200 de cm, deci acvariul nu va sta efectiv pe cei 2 pereti exteriori.

Ce parere aveti? Sa-l fac din mult PAL sau sa merg in continuare pe schelet din lemn imbracat in PAL?

Daca il fac pe schelet din lemn, va avea 8 picioare. Daca il fac din PAL, va fi direct pe parchet, nu ii voi pune picioare.

Si mai intervine aici si usurinta cu care se poate aduce la nivel ulterior, pt ca da, stau la bloc, si podeaua nu e tocmai dreapta.
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

Eu unul am mers pe structura de lemn, imbracata cu PAL, mai usor de ridicat pe pene si pus la nivel, dar trebuie taieturi foarte precise si cautat lemn f f drept.

Din PAL am avut un stand inainte si am avut ceva probleme de la umeazeala/stropit, mai mult de estetica.

Edit: Recomand blat de bucatarie pentru partea superioara (se debiteaza cat ai nevoie la HB).

This message was edited 1 time. Last update was at 23/04/2019 00:14:26


MSI Reef
niqn10
Junior member

Joined: 21/01/2019 10:32:53
Messages: 77
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La HB ma gandeam si eu sa gasesc lemn drept, eventual cu tot cu debitare precisa + blat de bucatarie taiat pe dimensiune. PAL-ul cu care sa imbrac scheletul probabil o sa-l comand la ceva de mobila, nu stiu daca am voie sa le dau numele dar sunt OK, am mai comandat de la ei.

Am comandat acvariul si probabil in vreo 2 saptamani e gata (ca e Pastele, etc). asa ca am timp sa fac suportul pana atunci.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/04/2019 09:44:21

niqn10
Junior member

Joined: 21/01/2019 10:32:53
Messages: 77
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pana la urma nu l-am mai facut din PAL, am reusit sa-l fac din lemn. Cam asa ceva a iesit:

Nu stiu cat se intelege din poze, urmeaza sa ii pun blat de bucatarie deasupra si sa-l imbrac in PAL, sa arate si el decent.

image

image

image

image

image

image

image

image
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com