[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Butelie Co2 sau extinctor g2  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Alinn.25
Junior member

Joined: 19/12/2018 15:42:02
Messages: 88
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare! Vreau sa-mi cumpar o instalatie cu Co2 cu butelie si sunt intr-o dilema.
Am gasit asta https://www.ronsting.ro/stingatoare-cu-CO2-tip-G2
Ma gandesc sa cumpar un extinctor si sa-i pun robinet. Unde as putea sa fac asta in Bucuresti?
Voi recomandati o butelie dedicata sau merge si extinctorul modificat?
niqn10
Junior member

Joined: 21/01/2019 10:32:53
Messages: 77
Location: Bucuresti
IP:
Offline

salutare, din ce stiu eu, legislatia nu permite modificari de genul asta.

Asta inseamna ca tu poti sa faci ce vrei pe barba ta, dar la centrele de reincarcare, nu iti vor incarca un stingator modificat.
Alinn.25
Junior member

Joined: 19/12/2018 15:42:02
Messages: 88
Location: Bucuresti
IP:
Offline

niqn10 wrote:salutare, din ce stiu eu, legislatia nu permite modificari de genul asta.

Asta inseamna ca tu poti sa faci ce vrei pe barba ta, dar la centrele de reincarcare, nu iti vor incarca un stingator modificat.

Pai pe forum in topicuri care nu mai sunt actuale de mult am gasit ca la centrele de incarcare ti-ar face modificarea si verificare dupa asta si ar fi in regula. Eu am intrebat sa vad daca cineva a facut asta de curand si se mai poate face.
niqn10
Junior member

Joined: 21/01/2019 10:32:53
Messages: 77
Location: Bucuresti
IP:
Offline

poate stiu colegii, daca s-ar putea, as fi si eu interesat. Daca nu, eu o sa-mi iau o butelie dedicata SH, ca sa ma asigur ca o sa am cum s-o incarc ulterior, si care sa aiba verificarea valabila.
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Merge, eu am 2 G6 modificate. Sunt cu verificare in termen, nimeni nu poate spune nimic. Ca sfat - nu accepta un robinet"reconditionat" monteaza unul nou. Este mai scump dar stai tu linistit. Si de ce dai banii pe un stingator nou ? Nu ai de unde face rost de o butelie mai veche ?Din 2016 multe tipuri de butelii au fost declarate atipice pentru uz PSI....

This message was edited 1 time. Last update was at 17/04/2019 12:53:32

Alinn.25
Junior member

Joined: 19/12/2018 15:42:02
Messages: 88
Location: Bucuresti
IP:
Offline

bebetto wrote:Merge, eu am 2 G6 modificate. Sunt cu verificare in termen, nimeni nu poate spune nimic. Ca sfat - nu accepta un robinet"reconditionat" monteaza unul nou. Este mai scump dar stai tu linistit. Si de ce dai banii pe un stingator nou ? Nu ai de unde face rost de o butelie mai veche ?Din 2016 multe tipuri de butelii au fost declarate atipice pentru uz PSI....

Chiar nu am habar de unde as putea face rost. Mi-au picat azi in facultate ochii pe un extinctor si am vazut ca e cu co2 si au inceput niste rotite sa se invarta. Oricum si nou e ieftin fata de o butelie dedicata care e cel putin 350 de lei cea de 2kg.
Cat costa un robinet nou cu tot cu montare? Mai ti minte?

This message was edited 1 time. Last update was at 17/04/2019 14:00:40

bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Te duce la suta de lei...mai intai intreaba la centrul unde umpli cu CO2 daca schimba robinetul, sa nu dai banii aiurea.
Alinn.25
Junior member

Joined: 19/12/2018 15:42:02
Messages: 88
Location: Bucuresti
IP:
Offline

bebetto wrote:Te duce la suta de lei...mai intai intreaba la centrul unde umpli cu CO2 daca schimba robinetul, sa nu dai banii aiurea.

La coca-cola in bucuresti am inteles ca e 80 de lei robinet nou si e 110 cu verificare si umplere. Am vazut ca pe olx sunt extinctoare cu 50 de lei... o sa ma mai interesez sa vad daca merita sau nu.
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Indiferent de unde achizitionezi butelia, verifica data stantata de pe butelie, sa fie in termen (data expirarii reviziei). Daca nu este in termen cei de la incarcari nu te bage in seama.
Pandy
Member

Joined: 19/02/2018 10:25:22
Messages: 154
Location: Bucuresti
IP:
Offline

150 lei a fost robinetul cu montaj la nea Romica de pe Preciziei. Lucrare facuta luna trecuta. Butelia mea, G2.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com