[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme endleri blue star  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Inainte de a deschide noul jurnal, trebuie sa gasesc o solutle pentru locatarii acvariu acestia fiind o colonie de endleri si vreo 2 duzini de creveti RCS.

Am 2 femele care au abdomenul destul de tras iar la una din ele s-a incovoiat si spatele. Suspectez ceva paraziti intestinali. Avand o gramada de pui mici am zis ca poate au nascut si de acolo abdomenul "tras" doar ca desi ii hranesc de ~2 ori pe zi...situatia de inautateste decat sa se remedieze. Ce tratament as putea aplica? Pana gasesc ceva util voia sa incerc Voogle de la Easylife sau Omnipur de la Sera...pentru intarirea sistemului imunitar. Mersi

Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ce ph ai in apa? Eu am undeva la 6.5 si nu o duc bine de loc. Ei prefera apa mai dura cu ph mai ridicat

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Am apa cu ph usor peste 7. Cred ca 7.5 sau ceva de genul...am avut pana acum ceva timp ciclide de tanganyka in acvariu...neolamprologusi...si nu au avut nici un stress...Dau vina pe ceva luat de la un alt acvarist...am luat niste creveti de la cineva si acasa mi-am dat seama ca mai tinea ceva vivipari in acel acvariu (am gasit un pui de vivipar impreuna cu crevetii) Dar lucrurile sa degenereze atat de rapid...cam intr-o saptamana mi se pare cam straniu...

This message was edited 1 time. Last update was at 15/04/2019 15:13:25


Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
Cormoranul
Member
[Avatar]

Joined: 11/07/2014 09:34:59
Messages: 151
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Trebuie sa-i urmaresti daca mananca. Am avut cazuri asemanatoare in care luau mancarea in gura si apoi o scuipau. Am facut tratament cu metronidazol (nu mai retin exact cantitatea, gasesti aici pe forum explicat mai pe larg) + rombendazol ( o pastila la 20/30 l pisata). Repetat apoi dupa 7 zile. Cei puternic afectati e posibil sa nu mai scape dar ii salvezi pe cei in faza incipienta. Si nu cred ca este o chestie care a aparut intr-o saptamana. Mai mult ca sigur endlerii erau deja infectati cand i-ai luat.
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Camallanus cotti e inculpatul.
Ai link aici: https://www.fishlore.com/aquariumfishforum/threads/how-to-get-rid-of-camallanus-nematode-worms.41023/

Medicamentele pe Bendazol sunt ineficiente singure, trebuie combinate, singurul medicament bun e Levamisol (e interzis in Uniunea Europeana, nu stiu de ce).
Eu am facut supra-doza la cateva acvarii (din greseala) si am scapat... mai am 3 acvarii unde stiu sigur ca il am, printre care o aveam o colonie de endleri black bar... aveam cu sutele, acum daca mai am 10, nu se mai inmultesc cand au parazitul in sistem.
Oule si lavrele circula prin apa dupa bunul plac, chiar si o picatura cu apa dintr-un acvariu infectat te nenoroceste.

Acum sunt foarte strict cu acvariile unde clorul, apa sarata si apa oxigenata sunt cel mai bun prieten pentru sterilizare

Daca ai mai multe acvarii nu folosi aceleasi plase, furtune, recipiente pentru a nu infecta ce acvarii mai ai.

De obieci pestii nu mor asa repede daca sunt bine intretinuti dar, daca sunt stresati sau sistemul lor imunitar este slab, se duc in cap foarte repede.

Pentru intarirea pestilor poti folosi Fistamin (de la Sera), e foarte bun si il gasesti in orice petshop, il dozezi cum scrie pe eticheta seara dupa stingerea luminilor.

Spor

This message was edited 1 time. Last update was at 16/04/2019 15:44:53


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Scuze de greseli, eram la munca si am scris in graba.

Multumesc!


by koala: Am editat si "reparat" eu... tuturor ni se intampla, asa ca nu este nici o problema. Va rog sa-mi dati PM, oricand doriti sa editati vreun post mai vechi.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/04/2019 15:46:44


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Sorry pentru update postat asa de tarziu...dar chiar nu am mai apucat sa intru pe forum de ceva timp. Starea pestilor afectati (2 femele momentan) e stabila...mananca...eu le-am aplicat momentan niste omnipur deoarece nu stiam exact care e problema si am zis sa ii tratez cu un medicament cu spectru mai larg...Vazui ca le aparusera femelelor si ceva pete/puf pe coada iar unii solzi erau sbuliti...aidoma penelor la unele pasari...deci nu e caz de hidropizie...
Va tin la curent cu evolutia si multumesc pentru idei/ sfaturi. Sper sa ii pot salva. Azi chiar urmaream povestea unui coleg acvarist despre experienta cu necazurile in acvaristica (postez in Carciuma daca doriti sa urmariti si garantez ca va fi,,,emotionant)

This message was edited 2 times. Last update was at 19/04/2019 12:01:03


Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com