[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Lampa reef pe un tropical, merge au ba?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
AWE
Unripe member
[Avatar]

Joined: 06/03/2019 11:43:06
Messages: 4
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ma gandeam daca a folosit cineva lampi destinate pentru marine pe un tropical. Ma refer la ceva gen AI Prime sau Kessil A360 tuna blue, la care poti modifica intensitatea, respectiv spectrul.

Ce nu gasesc pe internet este daca chiar si putand regla spectrul, temperatura de culoare nu depaseste capabilitatile setup-ului de LED-uri in ce priveste limitele (de la 6500K la 15000K e o diferenta totusi)...

Ideea e ca as putea lua un Kessil pt marine la un super pret (aproape 50% reducere) si ma gandeam daca am vreo sansa cu el pt un tropical plantat.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

cu siguranta poti dpdv al spectrului, ai leduri albe, rosii si verzi, acum ce nu e clar e de cata putere ai nevoie, avand in vedere ca nu o sa folosesti toata puterea lampii

uite acvariu de apa dulce luminat cu hydra 52



vad ca omul are 4 bucati la 1400 de litri, asa foarte aproximativ ar veni 1 singur ai prime hd la 90 de litri, si asta in conditiile in care are inaltimea de 90 cm, deci cred ca poti folosi un AI prime pt un acvariu de 60X60X50h fara probleme


This message was edited 4 times. Last update was at 10/04/2019 11:21:36




AWE
Unripe member
[Avatar]

Joined: 06/03/2019 11:43:06
Messages: 4
Location: Timisoara
IP:
Offline

Acvariul in cauza e pe cale de a fi comandat, va fi undeva la 80x45x35 deci din punct de vedere al puterii n-ar fi absolut nicio problema.

Ma atrage ideea si pentru cazul in care ma gandesc sa trec la un nano-reef (chestie care ma bantuie de vreun an dar inca nu m-am decis), n-ar mai trebui sa cumpar o alta lampa.

Ceva diferente totusi trebuie sa fie, altfel s-ar produce doar lampi reglabile in spectru larg, nu dedicate...
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Problema cu Kessil e ca sunt tunuri cu penetranta mare si risipire mica.
Lumina produsa e atat de puternica incat prajeste coralii, de obicei se practica aclimatizare la aceste leduri.
Apoi, mare grija la ce leduri iei, unele sunt doar in spectru albastru.
Din cate stiu, Kessil nu sunt foarte controlabile, probabil mai mult pe intensitate decat pe temperatura de culoare.
La AI Hydra, Ecotech Radion insa ai reglare pe culori si poti sa faci treaba cu ele pe un acvariu de apa dulce.
In plus, Ecotech Radion exista si in varianta dedicata pentru freshwater.

Diferentele de leduri intre apa dulce si apa sarata sunt la ledurile albastre si violet, cu putine leduri albe si rosii. Daca poti controla intensitatea pe canale de culoare, scazi albastre si UV la minim, tii albe, rosii, verzi etc la maxim si ai spectru de freshwater. E adevarat ca nu vei folosi toata puterea lampii, dar aceste lampi sunt deja extrem de puternice (de exemplu la AI Hydra ledurile albe se tin la 10% daca nu vrei sa albesti coralii).

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
AWE
Unripe member
[Avatar]

Joined: 06/03/2019 11:43:06
Messages: 4
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am mai studiat un pic problema si parerile sunt impartite, dar in mod cert sunt oameni care folosesc lampi pentru reef la acvarii de apa dulce.

Dintre producatorii consacrati, parca cel mai mult ma atrag cei de la Aqua Illumination, lampile AI Prime sunt cred, singurele care ofera control total incluzand dimming, sunrise/sunset, acclimatisation de pe un telefon mobil.
Kessil necesita un controller dedicat separat (si scump) care nu ofera nici pe departe posibilitatile de customizare de la AI. Asta ca sa nu mai zic ca sunt si dublu ca pret, probabil datorita constructiei de aluminiu, design etc.

Din pacate nu prea am cum sa testez inainte de a cumpara, ma gandesc ca totusi o lampa reef nu poate fi adusa complet in spectrul gen 6500k precum una dedicata, dar pe de alta parte eu sunt fan lumina mai alba, multe lampi de freshwater au o tenta galbuie sau calda care nu imi place.

Decizii, decizii...

 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com