[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Identificare boala  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Madalina_edu
Unripe member

Joined: 06/04/2019 10:38:29
Messages: 4
IP:
Offline

Buna ziua, o sa incep prin a prezenta acvariu ?i restul detaliilor care sunt recomandate s? fie expuse. Am un acvariu Juwel 125L(cumparat nou din magazin specializat) am renuntat insa la sistemul original de filtrare(era grosolan ?i ocupa mult spatiu) ?i l-am înlocuit cu un filtru intern Aquael Fan 3 plus.am incalzitor Juwel (setat la 28°) si o pomp? de aer (no name) la care este conectat un tub cu rolul unei perdele de aer asezat pe sticla din spate a acvariului langa pietris(nu stiu granulatia dar o sa incarc sa pun o poza). Lumina este cea inclusa in kit stiu doar ca sunt tuburi t8 inca nu stiu alte detalii.Mentionez faptul ca am acvariul de aproape 2 ani. Nu sunt straina de ceea ce inseamna acvaristica insa o sa expun pasii pe care i-am urmat.dupa ce am ajuns cu acvariul acasa l-am pregatit pentru setare:spalat,dezinfectat cu alcool 90° clatit foartre bine cu apa,am spalat pietrisul pana ce apa ramanea limpede fara reziduuri.am 3 mopani o corabie si 3 plante artificiale toate cumparate din acelasi magazin.am asezat toate cele mentionate mai sus in acvariu(spalate bine inainte),l-am umplut cu apa(de la robinet) am adaugat un starter "Prime conditioner" si timp de 5 zile l- am lasat asa.dupa 5 zile am schimbat cam 40L apa, am adaugat apa care a stat la declorinat(in sticle de 10 L) la temp casei.am adaugat iar un started de la jbl si pentru urmatoarele 10 zile nu am facut nimic la el. Am adaugat pestii (achizitionati din acelasi magazin) molly,guppy,xipho,2cory,1pleco,2 botia zebra,1 rechin bicolor( doar unu mai avea si m-a plans copilul ca ii place motiv pentru care l-am luat desi stiam ca are tendinta sa fie agresiv)2 femele si un betta mascul. Numarul celorlalti nu mi-l mai aduc aminte.dar nu multi.nu am avut probleme cu acvariul pana anul asta in februarie anul acesta,cand a murit betta(suspect dropsy) dupa betta,au urmat 2 femele de guppy ?i apoi un xipho.la diferenta de o zi doua intre ei.nu am schimbat nimic in acvariu,nu am adaugat alti pesti.doar schimburi regulate de apa(la 2-3 saptamani) undeva la 30-50L .de aici au inceput investigatiile si dupa simptomatologie si alte detalii am ajuns la concluzia ca "dopsy" este cauza.am mers la un petshop(specializat pe toate tipurile de acvarii) am explicat ce si cum am patit in acvariu fara sa spun care cred eu ca e cauza si persoana in cauza fara sa "clipeasca" imi ofera acelasi verdict "dropsy". Cumpar un kit special "esha2000" si zice sa fac tratament 10 zile,dupa 10 zile sa fac un schimb de apa de 50-60L si dupa sa adaug "esha optima" pentru urmatoarele 5-7 zile.zis si facut. Nu am mai avut cazuri de "dropy" insa mor pestii fara semne de boala,acum sunt bine si peste 5-6 ore ii gasesc morti(o femela betta,3molly,2 guppy)am facut iar un schimb de apa mai mare de data asta undeva la 60-80L. Si am adaugat apa de la robinet. Insa de data asta am adaugat albastru de metilen.nu am mai avut nici un peste mort timp de mai bn de 3 sapt.insa zilele trecute am gasit morti 3 pesti care aveau un singur ochi iesit din orbita si foarte alb( am citit ca se numeste popeye) am cautat detalii despre si se crede a fi o legatura intre popeye si dropsy...am facut un test si valorile erau urmatoarele:
No3-80
No2-0
pH-6.5
Kh-0
Gh-180
am refacut un schimb de apa 30-50L si am reluat tratamentul cu esha2000..insa azi dimineata am gasit 2 pesti care prezinta acelasi simptom.ochii iesiti din orbite si o pata alba pe cap. Mentionez ca de cand am acvariu am facut regulat teste de apa iar valorile pareau normale..comparand cu spectrul aflat in kit.insa mereu am avut probleme cu Gh,a fost mai maricica duritatea(asta este calitatea apei din zona asta).ce alt ceva pot face in acvariu?ce alt tratament mai pot aplica? Am uitat sa spun ca in tot timpul asta am avut cateva femele de guppy,molly si de xipho care au fatat insa nu adunam puii din acvariu pentru ca nu ii vedeam,ii descopeream cand curatam acvariu si ieseau de prin plante(nu multi la numar,gaseam undeva la maxim 5-6 pui). Din pacate nu am un alt acvariu pe care sa il pot transforma in carantina,cumva ma vad fortata sa tratez tot acvariu neavand alta optiune.
O sa atasez niste poze,cu pestele bolnav si cu restul acvariului.ma simt coplesita de situatie si chiar nu as vrea sa pierd toti pestii din acvariu...ma gandeam chiar la situatia(ca ultima solutie in cazul in care nu ii dau de cap) de a scoate toti pestii din acvariu si de a schimba toata apa plus fiert substratul si mopanii.nu e ceva inteligent pt ca implica sa deciclez acvariul si stiu ca riscul de a pierde pestii e foarte mare.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

dopsy este de obicei un simptom, nu o boala in sine.
daca zici ca nu ai schimbat nimic in acvariu inainte sa inceapa sa moara pestii, atunci cauza cea mai probabila este slabirea imunitatii pestilor din cauza conditiilor improprii din acvariul tau.
probabil de asta au inceput sa faca infectii bacteriene care se manifesta ca pop eye si dropsy, infectii pe care in mod normal nu le-ar fi facut

din valorile pe care le-ai dat, NO3-ul ala de 80 este foarte mare, dar vestea buna e ca se rezolva cu schimburi de apa - TREPTAT, ca altfel ii sochezi in sens invers

fa schimburi de apa asa incat sa ajungi treptat in vreo 2 saptamani la un NO3 de 20

apoi schimba 25% din apa in saptamana fara exceptie, ca regula generala, sau oricat e nevoie ca sa mentii un NO3 de maxim 20 (dar totusi nu mai mult de 50%).
no3 poate fi si zero, cu cat e mai jos cu atat mai bine (la un acvariu fara plante)

cea mai simpla cale de a nu avea un NO3 explodat este sa hranesti mai putin, respectiv 1 data pe zi, cat dureaza sa manance pestii toata mancarea in 2-3 minute
orice mancare nemancata va polua apa si va afecta pestii pe termen lung.

despre pronosticul pestilor nu stiu sa-ti zic nimic, depinde cat sunt de afectati.

tratamentul pestilor in general are sanse mici de reusita, de asta solutia este sa le oferi o apa buna si nu se vor imbolnavi decat in mod exceptional

in cazul tau nici nu stim exact care e cauza din care mor, deci continua cu esha ca are spectru larg.

This message was edited 3 times. Last update was at 06/04/2019 13:05:14




paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Ca prima idee,imediat ce citii despre filtrare, asteptai sa vad si stocul pestilor. Verdictul asa "la rece" ar fi filtrarea insuficienta, plus ca schimbirile la 2/3 saptamani cu un sjngur aquael fan 3 mi se pare cam drastic. Eu ma simt vinovat daca in unul din cvariile mele de 60/70lcu 4 guppy,3 cory si un mic ancistrus plantat super masiv avand ca sistem de filtrare un aqua pro 1200 plin cu siporax si un intern micut resun nu fac schimb de apa de macar 10l odata la 3/4 zile...si zic "macar10l" insemnand de fapt minim 20l de fapt

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Madalina_edu
Unripe member

Joined: 06/04/2019 10:38:29
Messages: 4
IP:
Offline

Peste afectat
[Thumb - IMG_20190406_093454.jpg]

Madalina_edu
Unripe member

Joined: 06/04/2019 10:38:29
Messages: 4
IP:
Offline

Nu stiu ce se intampla insa nu pot pune restul pozelor.referitor la mancare,le dau de mancare de 2 ori pe zi,dimineata devreme si ofer putin las sa pape toate granulelel(tetra granules) la fel si seara.mancarea nu ajunge sa se depuna pe substrat si ce ajunge e imediat "halit" de pleco si cory. Insa referitot la schimburile de apa.inainte de acvariul asta,am avut un acvariu de 280L(care a ramas in grija tat?lui meu,date fiind dimensiunile mi-a fost greu s? il iau dupa mine) caruia ii faceam schimb de apa la 2/3 luni...drept este ca am filtru extern pentru el....insa ce pesti traiesc in acvariul ala nu se numesc pesti ci monstii...ca exemplu pleco 35 cm si scalar mai mare ca palma unui barbat adult(9 la numar)...
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

In conditiile in care schimburile le faci tot la modul mentionat(adica din Paste in Craciun) nu trebuie sa te miri de belea, dincolo doar ai avut noroc-ruleta ruseasca, schimburile se fac saptamanal 50%(macar), din poza pare sa fie pop eye=apa de calitate proasta, No3 mare indica tot asta adica schimburi insuficiente ca frecventa si cantitate, cand faci schimb implicit aspiri bine si mizeria+substrat la suprafata ~1 cm

This message was edited 1 time. Last update was at 06/04/2019 21:09:37

[Email]
Madalina_edu
Unripe member

Joined: 06/04/2019 10:38:29
Messages: 4
IP:
Offline

Draga "ocean" nu ma mir de nimic,cer doar pareri faceam referire la faptul ca am mai avut in grija un acvariu,mult mai mare ca si dimensiuni cu care nu am avut probleme,desi schimbul de apa era mult mai rar comparativ cu ce am acum si cum fac acum,dat fiind faptul ca in acvariul de 280L nu am avut nici o mortalitate pe decursul a mai bine de 3 ani.dar cum rautatile nu intarzie sa apara trebuia sa se gaseasca un expert care sa comenteze.ideea topicului era sa mi se ofere solutii nu critici.asa ca draga "ocean" as aprecia daca te-ai abtine pe viitor daca replici critici si nu solutii.cat despre ce am in acvariu,daca citesti cu atentie observi ca am specificat clar ce si cum...si ca ceream un sfat cum sa tratez...cand fac schimb de apa nu ma refer doar la a scoate apa din acvariu si completat cu alta,ma refer implicit si la aspirat plus indepartat materii fecale(tot prin aspitat)...
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com