[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Rocada la ciclide  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
beje
Junior member

Joined: 10/09/2014 22:41:48
Messages: 36
Location: Over the border
IP:
Offline

Deci stau acum pe un acvariu de 180 de litri de la Hornbach (EHEIM cred), imbunatatit cu un filtru canistra de 250 de litri (EHEIM filtru extern 2213) si 3x30W flood light led.

vre-o 3 ani am avut un acvariu plantat cu neoni rosii in centru, dar de cam o jumatate de an am pierdut balansul, am pierdut o parte din pesti si as vrea sa fac o schimbare.

As vrea sa fac un setup de ciclide, dar nu stiu de unde sa o apuc. Problema mea principala ar fi ca sunt foarte multe specii si nu stiu cum sa fac o "configuratie" care sa se potriveasca in hardware-ul pe care il am acum.

Din cate m-am uitat parca m-as duce pe africane de Malawi, dar nu e ceva batut in cuie.

As vrea sa apelez la voi pentru o propunere de populare sau macar o directie in care sa ma duc si sa citesc/studiez mai mult.

Ce mi-ar placea ar fi sa am cat de cat ceva pesti (in functie si de acvariu) si de asemenea cateva culori diferite: un galben, un albastru, un indigo, un rosu, o "zebra". Nu neaparat toate dar cat se poate fara a suprapopula.

Credeti ca m-ati putea ajuta?

Multumesc!
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

- La ce-ai zis tu acolo, solutia cautata este cea amintita deja: Africanii de Malawi.
- Ai nevoie de nisip fin si niste bolovani "rotunzi", gen piatra de rau... fara plante.
- Astia se tin in familii de 5-7 exemplare... un peste la 10-12 litri apa.
- In bazinul tau ar intra 2 "familii"... culorile ti le alegi dupa preferinte.
- Pentru inspiratie, apuca-te si rasfoieste jurnalele colegilor nostri.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2845
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Sau un bazin cu apistograme, depinde de ce fel de cichlide iti plac, la astea merge vegetatie multa lemne si nisip fin, fiind mai mici parca se potrivesc mai bine si cu dimensiunea acvariului
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, si un bazin cu Apistograme ar arata spectaculos! Asa este!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
beje
Junior member

Joined: 10/09/2014 22:41:48
Messages: 36
Location: Over the border
IP:
Offline

Da intradevar sunt interesante Apistograme-le, dar parca nu as mai vrea asa multe griji cu plante... in plus parca sunt prea (tipator) colorate ...

eu as vrea sa am un pic de galben, un pic de albastru sau indigo si eventual inca o nota de culoare (niste zebrate sau ceva asa care sa rupa un pic monotonia).



mi-ati putea recomanda ceva de Malawi care sa se potriveasca si sa nu creasca foarte mari?

Multumesc
beje
Junior member

Joined: 10/09/2014 22:41:48
Messages: 36
Location: Over the border
IP:
Offline

gata. mi-am luat un "nano" second hand care sa ii fie casa pleco-sului si melcilor pana cand e gata reconstructia si in weekend ma apuc sa mut si sa curat.

cateva intrebari:
- materialul filtrant din canistra il pot curata/spala si refolosi in urmatoarea configuratie? cum ar trebui sa il tratez?
- ar fi ok daca printre pietre (calcaroase, de rau) as amesteca si ceva pietre artificiale de "decor de acvariu"... standul meu nu e garantat inginereste sa tina si nu as vrea sa il incarc... pana acum a tinut, dar nu as vrea sa exagerez

multumesc
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Cel mai bine e sa nu te atingi de filtru si sa-l muti in noul acvariu cand va fi gata.
Practic nu vei mai avea nevoie de ciclare.
beje
Junior member

Joined: 10/09/2014 22:41:48
Messages: 36
Location: Over the border
IP:
Offline

acvariul va fi acelasi cu cel pe care il am acum. doar o sa il curat. acum am o problema cu algele si as vrea sa il "re"-ciclez... #PeCurat
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Ptr. alge incearca UV si lasa filtrul asa cum este.
beje
Junior member

Joined: 10/09/2014 22:41:48
Messages: 36
Location: Over the border
IP:
Offline

am inceput. primul pas a fost sa mut ce mi-a mai ramas din pesti intr-un temporar.

2 cardinali tetra si 2 otosi cred ca isi vor cauta stapan.

2 melci si un pleco raman pentru rocada.

in acvariul mare am lasat filtrul functionand si astept sa vina weekendul urmator ca sa curat acvariul, sa curat un pic filtrul (in apa din acvariu) si sa il pun sa mearga pe gol. eventual o sa incerc sa pun si nisipul, si daca reusesc si pietrele...

sa vedem ce o sa iasa... foc la ghete!
beje
Junior member

Joined: 10/09/2014 22:41:48
Messages: 36
Location: Over the border
IP:
Offline

Mi-am luat inima in dinti si am inceput.

Am curatat acvariul vechi, l-am spalat frumos cu apa si cu buretele (nou fara nici o chimicala), am asezat nisipul nou si 2 dintre pietrele pentru decor.

Filtrul l-am curatat in apa din acvariul vechi si l-am repus in circulatie.

Apa din acvariu este noua si "ne-statuta" asa ca ma astept la o diminuare a coloniilor de bacterii din filtru, dar sper ca in cam 10 zile sa pot sa "arunc" plecos-ul si melcii inauntru si in cam 2 saptamani sa incep sa aduc si primele ciclide.

Intre timp o sa completez si decorul, atat pentru feng shui cat si pentru a ajuta dezvoltarea bacteriilor.
[Thumb - IMG_20190421_132550.jpg]

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu pot sa ma abtin, asa ca intreb: "Treaba" AIA de deasupra acvariului e o galeata prevazuta cu robinet, sau am vedenii?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Nu pot sa ma abtin, asa ca intreb: "Treaba" AIA de deasupra acvariului e o galeata prevazuta cu robinet, sau am vedenii?


Pana sa zici tu de galeata aia, nu o observam.

Care e faza cu galeata???

MSI Reef
beje
Junior member

Joined: 10/09/2014 22:41:48
Messages: 36
Location: Over the border
IP:
Offline

pai galeata ma ajuta la schimbul apei. Am alte 3 galeti in care las apa la statut si cu asta le pun in acvariu cu 2 avantaje:
1. nu are jet prea mare ca sa deranjeze "descarcarea"
2. nu trebuie sa stau langa ea cat se descarca.

Cand e goala torn apa din urmatoarea... si sunt destul de inalt sa torn direct din galeata de schimb direct in galeata cu robinet...

cam la atata inginerie m-a dus pe mine capul...

acum am pus cam 70-80% din apa cu furtun direct de la chiuveta, dar ultimele 30-40 de litri le-am pus asa dupa ce am mai aranjat pe ici pe colo...
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ha, imi treceau prin minte alte chestii

MSI Reef
beje
Junior member

Joined: 10/09/2014 22:41:48
Messages: 36
Location: Over the border
IP:
Offline

o intrebare: avand in vedere ca am curatat delicat filtrul (deci am pastrat cat de cat o bruma de bacterii din acvariul anterior) si tot monitorizez de o saptamana parametrii in acvariul nou si sunt ok, ma pot astepta la vreo explozie a nitratilor/nitritilor?

as vrea sa mut plecos-ul si sa inchid acvariul temporar pentru ca are un filtru vechi si imi face mare galagie....

multumesc
beje
Junior member

Joined: 10/09/2014 22:41:48
Messages: 36
Location: Over the border
IP:
Offline

koala wrote:Salutare,

- La ce-ai zis tu acolo, solutia cautata este cea amintita deja: Africanii de Malawi.
- Ai nevoie de nisip fin si niste bolovani "rotunzi", gen piatra de rau... fara plante.
- Astia se tin in familii de 5-7 exemplare... un peste la 10-12 litri apa.
- In bazinul tau ar intra 2 "familii"... culorile ti le alegi dupa preferinte.
- Pentru inspiratie, apuca-te si rasfoieste jurnalele colegilor nostri.


ma tot gandesc si calculez si ma gandesc si calculez...

o varianta ar fi asa:
- Centrare pe Saulosi: cam 6-8 exemplare. Pot popula cu 2 masculi si restul femele, sau la "marimea asta a lotului" e de ajuns un mascul?
- 1 pereche din alta specie... dar aici inca nu stiu ma mai uit, mai citesc, mai astept recomandari... Acei ar fi fost o varianta, dar nu stiu daca ii pot tine in pereche si daca acvariul nu e prea mic pentru ei. O alta ar fi o mini familie de 3 (1m/2f) Pseudotropheus perspicax...
- 1 rac australian (l-am vazut la petshop in acvariu cu cichlidele si e cererea familiei)
- 1 pleco si 3 melci mici ramasi din acvariul plantat. Astia daca nu se potrivesc o sa ii donez.

Va rog un pic de sprijin/critici/recomandari.

Multumesc.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu stiu ce sa zic, gustu' omului nu se discuta...
- daca nu ma insel, la Pseudotropheus Saulosi ai masculii albastri + femelele galbene... ar merge un grup de 2-3 masculi si 8-10 femele.
- eu nu as mai baga altceva acolo... pleco, in niciun caz. Mbunele tale sunt "rozatori de alge" si nu au nevoie de un competitor care se face de douaj' de cm. Parerea mea.
- de racu' ala nu stiu, nu ma bag... daca e "ordin de zi pe familie", asta e. N-ai ce face.
- melcii's in regula...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com