[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Medii filtru Eheim ecco pro 2034  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
willie
Junior member

Joined: 21/03/2019 13:44:00
Messages: 5
IP:
Offline

Buna ziua.
Am cumparat un filtru Eheim ecco pro 2034.
Vreau sa va intreb daca e recomandat sa schimb mediul filtrant sau raman cu cel din fabrica?
Acvariul unde am instalad de o zi este 120l(800X400X400).
Cred ca am focut o greseala ca nu am clatit putin substartul Substrat Pro si apa nu e clara, e putin ce?os.
Sper sa treaca dupa 1-2 zile.
Va-rog sa-mi recomandati cu ce medii filtrante sa schimb daca e cazul.
Multumesc.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

pai zi-ne ce medii filtrante sunt in el, ca astia le tot schimba, plus ca acelasi model poate veni cu medii diferite de filtrare de la o piata la alta.



willie
Junior member

Joined: 21/03/2019 13:44:00
Messages: 5
IP:
Offline

http://prntscr.com/n0yhmx

This message was edited 2 times. Last update was at 21/03/2019 14:20:08

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

cel mai important mediu de filtrare la un filtru este cel pentru filtrare biologica, in cazul asta Substrat pro.
e important pt ca acolo traiesc bacteriile care transforma amoniacul toxic pentru pesti in nitrit (tot toxic) apoi in nitrat (toxic doar la concentratii mari)
citeste despre ciclul azotului daca nu stii deja.

restul materialelor pe care le ai (in afara de carbune) sunt pentru filtrare mecanica, filtrare care e importanta doar dpdv estetic.
buretele cu carbune e pentru filtrare chimica, insa in mod normal se foloseste doar daca ai nevoie de asa ceva, de ex. dupa ce ai facut un tratament in acvariu
oricum trebuie schimbat foarte des pt ca carbunele activ ramane activ o perioada scurta.

deci, avand in vedere ca filtrul este oricum relativ sub-dimensionat pentru 120 de litri, e recomandat sa:
- inlocuiesti buretele cu carbune activ cu un burete normal, mai grosier (pt filtrare fina ai perlonul)
- inlocuiesti Mech Pro cu un mediu pt filtrarea biologica, cum este Substrat Pro sau altceva, de exemplu Sera Siporax (cel mai ieftin dar tot bun) sau Seachem Matrix sau oricare altul.

succes

This message was edited 4 times. Last update was at 21/03/2019 14:58:38




willie
Junior member

Joined: 21/03/2019 13:44:00
Messages: 5
IP:
Offline

Multumesc pentru sfat. O sa schimb Mech Pro. Oricum mi sa parut dubios cum arata .
Si in loc de carbun activ pun burete.
willie
Junior member

Joined: 21/03/2019 13:44:00
Messages: 5
IP:
Offline

Ce filtre externe recomandati in locul Eheim ecco pro 2034?
Cred ca e mai bine sa schimb acuma la inceput, dacat sa am probleme mai incolo.
Am masurat debitu 2034 si mia iesit 300+325L/ora cu si fara medii de filtrare.
Ce ziceti de Aqua Pro 1200?
Multumesc.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/04/2019 10:33:22

Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Eu zic sa lasi acel filru si doar sa bagi ceva calitate in el
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

e o chestie interesanta la toate filtrele: la inceput pana sa se formeze coloniile de bacterii, filtrele se colmateaza. De ce? Pentru ca nu are cine sa consume mizeria care intra in ele. Este un fel de rodaj al filtrului implicit al acvariului. Pe masura ce se termina ciclarea filtrul isi mareste debitul. Ciclarea este formarea numarului de bacterii necesare transformarii dejectiilor, in solutii necesare vietii in acvariu. De aceea nu e relevant debitul la inceput. In afara de asta filtrul poate trage din acvariu o groaza de prostioare ex: nisip daca e pus prea jos, si tot ce pluteste prin acvariu. Asta duce la o colmatare prematura. Dupa ce ai facut acest rodaj poti spune cum merge filtrul si ce debit real are. Multi se plang de decilarea acvariului si de faptul ca nu au contribuit cu nimic pentru asta, nu stiu ce s-a intamplat. O tundere masiva de plante sau adaugare mai mare de pesti in acvariu poate sa duca la o deciclare partiala

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
willie
Junior member

Joined: 21/03/2019 13:44:00
Messages: 5
IP:
Offline

Ok. Multumesc pt. sugestii.
Acuma are 1L Substrat Pro si 1L Siporax +Perlon si burete.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

la absolut toate filtrele debitul scris pe cutie este debitul pompei in gol, deci nici un filtru nu va avea cat scrie pe cutie atunci cand e umplut cu materiale filtrante si cand trebuie sa urce apa de jos de pe podea

de obicei debitul real al filtrului imediat ce a fost umplut cu materiale filtrante este undeva intre 50% si 70% din ce scrie pe cutie

cei de la JBL scriu asta explicit in manualul lor, de exemplu vezi aici, pagina 25 din instructiuni https://www.jbl.de/en/products/detail/8026/jbl-cristalprofi-e902-greenline

deci daca eheim-ul tau are 300 litri pe ora net, atunci este in parametri avand in vedere ca pe cutie scrie 600lph, citeste manualul ca poate scrie si la ei

dar un turnover de aprox. 3X pe ora volumul acvariului este ok, nu trebuie mai mult

This message was edited 4 times. Last update was at 05/04/2019 12:46:25




 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com