[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnal Acvariu - Experiment - Aquael Leddy 40 - 25 Litri  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Salut,

Cum zice titlu, aveam un acvariu de la aquael (cumparat de la un coleg de pe forum, chilipir), se punea prafu el si l-am pus la treaba, 2cm de substrat, 2cm de pietris, plante bagate in apa oxigenata (subiect expus aici http://acvariu.ro/forum/posts/list/45165.page) si i-am dat drumu.
Sa incep cronologic din amintiri:
-Acvariu fost dat la apa pe la jumatatea lui octombrie 2018
-Pana la jumatatea lui februarie 2019 a stat cu nivelul apei in jur de 10 cm, cand am umplut acvariu, dat drumu la filtru si incalzitor.
-Pe 1 martie mi-am facut un cadou de primavara, 10 creveti Amano de la Seba Shrimp - calitate ca de fiecare data .

Plante:
-Sagittaria Subulata - dupa ce a fost numai cioate, creste frumos, in 2-3 luni va fi foarte deasa
-Cryptocoryne Lutea Hobbit - e ca experiment sa vad daca se face deasa ca o carpeta
-Bucephalandra Wavy Leaf - n-am mai avut planta asta pana acum, da creste foarte greu, mai greu ca anubias
-Ceratopteris Thalictroides - scopul e sa consume nutrienti din apa cat mai repede, am lasat-o sa pluteasca, cu nivelul scazut al apei s-a ancorat singura de substrat
-Ludwigia Repens Rubin - a fost sufocata de Ceratopteris Thalictroides si nu mai e
-Hygrophila - e un fir in spate, a dat de lumina si ceste viguros

Vietati:
-creveti Amano - provizoriu cazati, doar pentru a produce azot, cresc pantele mai bine

Echipamente:
-filrtu - o chinezarie mica - am atasat un furtun legat la o ventuza sa pot controla agitatia apei in acvariu.
-lampa Leddy 6w venita cu acvariu - timp de iluminare 8-13 si 19-24
-incalzitor Aquael 25w setat pe 24C

Acvariu e simplu gandit sa nu te trezesti cu alge si sa poti uita de el cand te duci in concediu, un acvariu de lumina joasa care are ca scop propagarea Sagittaria Subulata pt viitoare proiecte si daca Cryptocoryne Lutea Hobbit se comporta la fel, impusc 2 iepuri dintr-o lovitura .

Creveti se comporta normal, rascolesc pietrisul din plin, pana acum toti au naparlit, cel mai interesant e cand le dau bobitele pentru creveti se alearga unu pe altu, am sa pun un filmulet.

Si cateva poze:

image
image
image
image
image
image
image
image

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com