[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pogostemon helferi  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Buna ziua are cineva asa ceva dar fara aditie de co2 ? As vrea sa mi plantez si eu dar doar cu fertilizanti macro micro si carbo folosesc de la masterline, de 2 sile cate 3.5 ml la 150 litri apa, pana acum bagam 5 si am cuvenit ca e cam mult pt un acvariu inceput de 8 zile si cu ff putine plante.Multumesc

https://www.nevertebrate.ro/pogostemon-helferi-29

Aici am gasit planta
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Ar cam avea nevoie de CO2 si de lumina ceva mai buna.

[Nano cu albinute] [Old tree]
SCretu
Junior member

Joined: 10/03/2018 11:07:05
Messages: 21
Location: Rotterdam
IP:
Offline

Berea wrote:Buna ziua are cineva asa ceva dar fara aditie de co2 ? As vrea sa mi plantez si eu dar doar cu fertilizanti macro micro si carbo folosesc de la masterline, de 2 sile cate 3.5 ml la 150 litri apa, pana acum bagam 5 si am cuvenit ca e cam mult pt un acvariu inceput de 8 zile si cu ff putine plante.Multumesc

https://www.nevertebrate.ro/pogostemon-helferi-29

Aici am gasit planta

Eu am in acvariul meu pogostemon helferi, fara CO2. E o planta de tip easy, supravetuieste fara CO2, dar dupa parerea mea, arata mult mai frumoasa cand are CO2 si lumina puternica.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Antecume wrote:Ar cam avea nevoie de CO2 si de lumina ceva mai buna.

mai buna ? Are aproape 1 w / l , mie mi se pare muuult prea mult in lipsa CO2.
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

MihaiF wrote:
Antecume wrote:Ar cam avea nevoie de CO2 si de lumina ceva mai buna.

mai buna ? Are aproape 1 w / l , mie mi se pare muuult prea mult in lipsa CO2.


Ce tare esti neoanele sunt la 50 cm de substrat, nu vreau sa te contrazic caci cu siguranta am o experienta infima fatza de tine ( eu am 9 zile in acvaristica ) sper ca nu o sa fac alge, daca e problema mai scot un neon.Am un neon fourescent si bag micro macro si carbo zilnic de la masterline 3ml, singura planta ce nu mi a prins si vad ca nu i merge e monte carlo in rest mai tot e ok

https://youtu.be/zF_wQrm-Hxg

Scz de calitate, nu stiu de ce nu mi urca youtube ul cum trebe videoul
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

monte carlo are radacini sensibile ca mai orice gazon. Nu prea cred ca o sa se infiga in substratul tau

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

scorpionul wrote:monte carlo are radacini sensibile ca mai orice gazon. Nu prea cred ca o sa se infiga in substratul tau


Un gazon destul de rezistent , cu radacini mai lungi si robuste este Eleocharis Pussila.
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Da si este destul de frumos Eleocharis Pussila.Posibil sa plantez 2 poturi, dsr as vrea sa vad si helferi daca prinde.Monte carlo nu e topit in totalitate, unele da altele sunt verzi, ideea e ca am primit un pot si eu cam l am impartit in multe, trebuia sa l pun in 2 bucati nu sa l despart asa mult,dar nah omu cat traieste invata.Oricum de cand bag doar 3 ml de ferti si am acel neon flourescent plantelor se vede ca le merge mai bine, la inceput bagam 5 ml ,atat scria pe peospect dar nah cum nu am asa multe plante am redus.Multumesc
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com