[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ciclarea acvariului  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
ana-maria
Junior member

Joined: 30/12/2010 23:59:56
Messages: 17
IP:
Offline

Buna....Am o intrebare pentru colegii de pe acest forum.......pot începe ciclarea acvariului de 100 l ad?ugând apa dintr-un lac ,mentionez ca nu am momentan nici o planta,nici un pe?te ?i nici posibilitatea de a face vre-un test de apa decat in 2 saptamani.Unde locuiesc momentan este un lac cu apa dulce populat cu lebede ,rate si gâ?te s?lbatice.Avand in vedere ca mie i-mi trebuie amoniac in acvariu pentru ciclarea m-am gândit s? pun ?i o g?leat? de apa din lac.....Intrebarea mea......pana i-mi vin testele ,Co2,plantele ?i pe?tii pot începe ciclarea ad?ugând ?i vreo 10 l de apa din lac????
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Eu unul nu m as incurca cu asa ceva, te trezesti cu ceva boala si trebe sa dai restart la tot...adica eu sigur nu as baga, acum eu zic sa astepti parerea celor mai experimentati eu sunt incepator
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

frumoasa intrebare si imi place, chiar imi da de gandit. Problema e cam asa: despre ce lac e vorba? Daca e un lac de langa casa poate fi ok. Daca e un lac mare, din pacate s stiut faptul ca in el se deverseaza o multime de porcarii care se anihileaza prin marimea lacului. Dar chiar in iazul de langa casa vin tot felul de bazdaganii care isi depun oua, etc. Diferenta intre un lac si apa din fantana e ca apa din fantana se filtreaza prin straturile prin care trece pe cand lacul e in principiu o apa statatoare. Un raspuns pertinent la ceea ce ai intrebat tu? In principiu se poate, dar iti asumi riscul? Si inca un lucru, daca te-ai gandit sa faci asta ca treci peste ciclare, tot nu e ok. De ce? Pentru ca ciclarea de fapt consta in formarea unor colonii de bacterii prin care sa treaca apa si aceasta sa fie curatata de toxine. Coloniile de bacterii traiesc cred 90% in filtru. Normal ca sunt bacterii si in apa si pe nisip si pe plante, dar grosul e in filtru. Pana nu se formeaza acele bacterii acolo nu putem vorbi de o ciclare finalizata. In apa de acvariu putem ajuta formarea coloniilor prin adaugarea de bacterii vii cumparate de la pet, care se dezvolta pe urma in filtru deoarece acele materiale filtrante le ofera posibilitatea fixarii in ele. Pe vremurile de demult, multi dintre noi mergeam pe lac, luam plante de acolo, le puneam apoi in lighean si le dezinfectam cu hipermanganat de potasiu. Abia apoi le puneam in acvariu si totul era ok. Si de fiecare data vedeam in lighean tot felul de bazdaganii, care unele mureau iar altele le mancau pestii. Dar la ce este in lacurile noastre, cel putin aici pe la Bucuresti acum eu nu as mai face asta. Sper ca ai inteles ce ti-am explicat: se poate dar e cu risc. Decizia iti apartine

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
ana-maria
Junior member

Joined: 30/12/2010 23:59:56
Messages: 17
IP:
Offline

Am plecat de la premiza ca lacul este ciclat si plin de bacterii ,iar aici unde lucrez eu pe o insula in Germania totul e protejat prin lege....nimic nu se arunca in lac sau pe strada.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/03/2019 10:11:38

scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

atunci poate e o sansa reala sa fie ok apa. In mod cert apa din lac e ciclata. Dar si in situatia asta trebuie sa se cicleze filtrul din acvariu. Dupa cum spuneam mai sus grosul de bacterii e in filtru nu in apa

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Nu iti recomand, indiferent cat de protejata e zona, nu as recomanda nici daca ai lua direct de la sursa de unde provin pestii in salbaticie-din motivele enumerate mai sus adica posibile infestari biologice(in cazul apei pure). Oricum e o treaba inutila pentru ca asa cum ti s-a spus e gratuita actiunea : bacteriile de care ai nevoie traiesc in substrat si filtru nu in suspensie in apa cel putin nu permanent, cu biostartere faci aceiasi treba si mult mai sigur

This message was edited 2 times. Last update was at 15/03/2019 12:37:24

[Email]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

e mult prea mare riscul sa bagi in acvariu lucruri pe care nu ti le doresti in acvariu.

acvariul se cicleaza oricum daca il lasi in pace, singura diferenta e cat de repede se intampla asta.

la 100 de litri poti sa pui 2-3 pestisori, ii hranesti cu zgarcenie, apoi dupa 1 luna mai adaugi 2-3 pestisori si tot asa si nu vei avea probleme.

daca vrei sa accelerezi ciclarea, cumpara si adauga niste bacterii speciale pt asa ceva, de la magazinele de profil.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/03/2019 12:49:46




ana-maria
Junior member

Joined: 30/12/2010 23:59:56
Messages: 17
IP:
Offline

Multumesc tuturor colegilor ptr raspuns..Am sa astept sa se rez problema cu Amazonul si am sa fac ciclarea fara alte combinatii.
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Eu am inceput ciclarea acum 9 zile, am adaugat cultura de bacterii de la easy, dupa 2 zile am bagat 3 black molly (am citit pe aici ca e recomandat in ciclare caci mai mananca una alta) dupa alte 3 zile am bagat 2 melci neritine zebrate, dupa alte 2 zile am bagat 2 SAE si dupa alte 2 zile inca 2 SAE (la fel si ei foarte buni mancatori de alge) mai ales daca bagi un lemn pt prima oara in acvariu face niste muci albi iar acestor pesti le place sa ciuguleasca de acolo.Dupa 5 zile de cand am bagat acei 3 molly am bagat degetu in cutia de mancare si le am dat doar ce s a lipit pe degetul meu, deci extrem de putina, o sa le mai dau la fel peste 2 zile , vineri schimb 30 40% din apa si sambata am 15 zile de la start, o sa adaug pestii doriti
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com