[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Credeti ca ma ajuta?  XML
Forum Index » General info
Author Message
scarabeul1984
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2005 12:19:06
Messages: 255
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

La acvariul meu de 30L orice as face nu reusesc sa gasesc un echilibru al chimismului apei.
Si m-am gandit sa va intreb daca credeti ca ma pot ajuta aceste substante : Tetra Easy Balance sau Tetra Aqua Safe.
Daca le-ati folosit si ati vazut rezultate.

Mersi

Watch where you're stepping : Thoughts are present .
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E prea mic acvariul ca sa ii poti stabili un echilibru pe termen lung. Poate doar schimburile dese de apa - o data la 2 cel mult trei zile. Substantele mentionate...poti sa uiti...Schimburi mici si dese sunt cheie unui rezultat multumitor. Acest acvariu poate fi folosit pt un mascul frumos de betta, pentru citiva creveti sau cresterea alevinilor de vivipari. Ai altceva in plan? Daca ne dezvalui secretul, poate apare si solutia.
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

Solutiile acelea nu le-am folosit, din pacate..... sau fericire ? :-)
Incearca sa faci o selectie a plantelor: doar anubias, java moss, cladophora si ceva plante de suprafata cu crestere rapida daca nu ai substrat imbogatit si parca asa am vazut. Schimburi mici si dese (1-1.5 litri zilnic ? -> maximum 30% saptamanal)
Asta e o posibila solutie....acum depinde si ce vrei tu sa faci acolo si ce intelegi prin dezechilibru. Alte solutii... las pe cei mai avansati sa le sugereze :-)

...
[Yahoo!] [MSN]
scarabeul1984
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2005 12:19:06
Messages: 255
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Va multumesc mult pentru raspunsuri.

Eu schimb apa odata la 2 zile cate 5-6 litri din apa, iar singurele vietuitoare sunt niste creveti.
Plante am si asta vreau sa tin in mod special in acest acvariu.

Eu sunt aproape sigur ca dezechilibrul este din cauza introducerii de Co2 DIY care provoaca fluctuatii mari de PH si acestea duc la alte dezechilire chimice. Normal ca solutia ar fi sa nu mai introduc CO2 in acvariu dar in momentul de fata exista alge intr-un numar destul de mare si pe care crevetii nu le mananca, iar daca as renunta la Co2 cresterea plantelor va stagna ceea ce ar permite algelor sa se inmulteasca ceea ce ar duce la omorarea plantelor.

Cel putin asa vad eu lucrurile.

Watch where you're stepping : Thoughts are present .
[Yahoo!]
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

scarabeul1984 wrote:Va multumesc mult pentru raspunsuri.

Eu schimb apa odata la 2 zile cate 5-6 litri din apa, iar singurele vietuitoare sunt niste creveti.
Plante am si asta vreau sa tin in mod special in acest acvariu.

La 30 litri mi se pare mult 5-6 litri la 2 zile (doar daca ai ceva alge ,tratamente etc...)
Plantele ce ti-am recomandat se hranesc doar din masa apei, sigur ai remarcat, asadar ai putea sa controlezi mai bine cantitatile de nutrienti (cel putin as cred eu, poate altcineva mai destupat la minte ma contrazice in privinta asta )
scarabeul1984 wrote:
Eu sunt aproape sigur ca dezechilibrul este din cauza introducerii de Co2 DIY care provoaca fluctuatii mari de PH si acestea duc la alte dezechilire chimice....

Depinde de cat C02 bagi si ce duritate ai. Dupa cate stiu apa e destul de dura in partile tale asa ca poti sa te joci un pic cu ph-ul. Second ai sticla cu drojdie, sper ca varianta cu gelatina, in consecinta C02 care il bagi tu e doar pentru a ajuta un pic plantele nu sa scazi ph-ul cu nu stiu cat etc... Astea cer controller si reglaj fin. In concluzie C02 mai mult de 1 bula la cateva secunde nu ar trebui sa ai, situatie in care variatia ph-ului nu va fi atat de extraordinara in cat sa iti genereze dezechilibre.
Nici in natura nu este un ph constant 100% iar algele se gasesc in orice acvariu difera doar tipul lor :-)

...
[Yahoo!] [MSN]
scarabeul1984
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2005 12:19:06
Messages: 255
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Multumesc mult.

O sa schimb mai putin de 5 litri odata la 2 zile, iar in privinta algelor am niste Fuzz algae pe care le mananca crevetii si inca o specie care nu am identificato, in rest nu am folosit nici un fel de solutii chimice impotriva algelor pentru ca eu consider ca e mai bine sa gasesc cauza acestui dezechilibru.
Ca plante, am : Christmas Moss, Elodea densa, Rotala rotundifolia rosie, Higrophila Polysperma, Ceratophyllum demersum, Micranthemum umbrosum si un Aponogeton. Majoritatea preiau nutrientii din masa apei.
Co2-ul este cel pe care l-ai spus, adiaca (apa, zahar, gelatina si drojdie), duritaea la ghiuveta este aproximativ 7,6 grade germane. Nu am numarator de bule asa ca nu prea stiu cate bule pe minut.
Crevetii ii hranesc odata pe saptamana.

Si totusi, care sa fie cauza dezechilibrului care duce la aparitia algelor?

Watch where you're stepping : Thoughts are present .
[Yahoo!]
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

scarabeul1984 wrote:
Si totusi, care sa fie cauza dezechilibrului care duce la aparitia algelor?

Cred ca s-a raspuns deja...volum infim de apa+bomba pe drojdie=jale de obicei.Algele sint favorizate de variatiile semnificative ale PH-ului, respectiv de variatiile concentratiei de Co2, pe cand la plante le dai in cap cu chestia asta.
scarabeul1984 wrote:
La acvariul meu de 30L orice as face nu reusesc sa gasesc un echilibru al chimismului apei.

Daca cumperi una din cele doua substante mentionate de tine, iti dublezi valoarea investita de tine in acvariu. .Lasand gluma la o parte, de ce nu cumperi mai bine un acvariu mai ...decent, intre 70-100 l.Nu costa o avere si "accepta" mai usor zig-zag-urile debitului de Co2 din bomba.Pasiune am vazut ca ai.

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
scarabeul1984
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2005 12:19:06
Messages: 255
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

:-) Ai vrut sa imi zici ca mi-am raspuns singur la intrebari. Mersi, eu ma asteptam la ceva pareri diferite, pentru ca sunt multi care au acvarii de dimensiuni mici si care gazduiesc plante foarte frumoase, avem exemplu aici pe INTROS, dar mai sunt pe AGA destule ca exemple.
Ai mai zis ca nu costa asa de mult un acvariu mai mare, dar eu te contrazic pentru ca poate nu costa asa de mult doar acvariul adica sticla, dar ia sa ne gandim restul accesoriilor cat costa, pai ar cam fi : la mine in principal trebuie sa imi construiesc o masa metalica care vreau de foarte mult timp sa imi fac dar nu am gasit pe cineva care sa ma ajute, dupa ce am facut o masa construim un acvariu, si apoi incepem sa cheltuim serios, substrat pentru plante, filtru, tuburi florescente, incalzitor, capac acvariu pe care iar pot sa il construiesc singur deci ies mai ieftin si ar mai fi cateva obiecte necesare pentru cresterea plantelor, asa ca eu zic ca daca le punem cap la cap este scump, cel putin pentru buzunarul meu.

Mersi mult

Watch where you're stepping : Thoughts are present .
[Yahoo!]
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

Scuze, nu citisem atent tot topicul.Da, cred ca principala cauza este variatia mare a PH, cum si tu ai spus .Si Intros, in acvariul lui de 30 l nu mai foloseste Co2.Sint si acvarii mici care sint f aratoase, dar trebuie stiinta multa si lucrurile o pot lua razna mult mai repede.Cele prezentate la AGA au multa munca si stiinta in spate si ceva scule.Probabil ca testeaza si retesteaza apa si fac un permanent dozaj de X elemente.Nu zic ca nu se poate, dar e mult mai greu.si trebuie sa ai ceva scule.Daca nu ai nici macar un numarator de bule (bulametru ), atunci chiar conduci bicicleta cu ochii legati si cu o mana la spate.Ar mai fi util sa faci niste teste de nitrati si de fosfati, ca sa vezi ce valori ai.Intr-o alta sectiune dar la aceasi problema, Intros si Lazarginel ti-au dat cele mai complete si pertinente sfaturi in privinta fuzz algae.Ar fi culmea sa posteze din nou aici si sa spuna ceva cu totul si cu totul diferit si sa emita solutia pentru panaceul universal.

INTROS wrote:Referitor la fuzz algae - eu m-am luptat cu ele 4 luni si am scapat (sper ca definitiv) doar cu ocazia black-out de 4 zile, care de fapt a fost ptr green water, dar a ras si fuzz algele.

Ai facut un black-out complet de 4 zile?Acolo ai spus ca ai facut doar 1 zi.Putin.Incearca 4 , cum ti-a spus Intros si fa schimburi de apa cu frecventa mai mare.La problema din acvariu lu` matalutza sigur substantele mentionate de tine nu vor avea nici un efect pozitiv.Succes.

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu cumva tii acvariul in lumina directa a soarelui?
scarabeul1984
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2005 12:19:06
Messages: 255
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

M-au sfatuit cativa acvaristi ca as arunca banii pe fereastra daca as cumpara teste de orice fel pentru ca din cauza volumului mic al acvariului sunt fluctuatii mari ale chimismului apei.
Stiu ca am discutat acolo de alge dar acum pe mine ma interesa cum sa fac sa existe un echilibru in acvariu.
O sa imi construiesc un numarator de bule si o sa fac si un Black-out de 4 zile, asta pentru alge, si poate daca o sa dispara algele, poate o sa se mai echilibreze situatia in acvariu.

Acvariul nu este atins de nici o raza de soare in nici un moment al zilei.

Oricum va multumesc mult.

Watch where you're stepping : Thoughts are present .
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

scarabeul1984 wrote:o sa fac si un Black-out de 4 zile, asta pentru alge, si poate daca o sa dispara algele, poate o sa se mai echilibreze situatia in acvariu.
Atita timp cit algele sint bine reprezentete in acvariu, plantele au de suferit, nu cresc la potential maxim ....... si de aici toate problemele ....... aplica-i intunericu' total ....... da' mai trage cu ochiu' din cind in cind sa vezi cum "evoluaza" moartea algelor . Dupa ce nu mai vezi nici un pic de alga acolo, mai lasa-l 24 de ore in intuneric .

Poze: smilie ... Poze cu plante
scarabeul1984
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2005 12:19:06
Messages: 255
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Mersi mult.

Am tot ezitat sa fac un black-out de mai multe zile pentru ca am cateva fire de Rotala rotundifolia de o culoare rosu aprins si care atunci cand am facut un black-out de o noapte si o zi, si-au pierdut culoarea, atunci am zis ca decat sa le pierd mai bine incerc sa gasesc alta metoda de a le extirpa.
Acum vad ca nu am alta solutie, asa ca trebuie sa iau masuri.

Watch where you're stepping : Thoughts are present .
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

scarabeul1984 wrote:Am tot ezitat sa fac un black-out de mai multe zile pentru ca am cateva fire de Rotala rotundifolia de o culoare rosu aprins si care atunci cand am facut un black-out de o noapte si o zi, si-au pierdut culoarea, atunci am zis ca decat sa le pierd mai bine incerc sa gasesc alta metoda de a le extirpa.
Nu pierzi nici o planta la intuneric in citeva zile. Rotala o sa scoata niste virfuri verzi, da' in nici un caz nu moare de la intuneric.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu niste ancistrusi ai incercat? Fa minuni, zau! Eu una nu am vazut pina nu am incercat. Stau tacticosi si rontatie frunzele de Anubias si mai au putin si termina algele. Baietie de treaba, ce mai! Numai cuvinte de lauda.
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

scarabeul1984 wrote:La acvariul meu de 30L orice as face nu reusesc sa gasesc un echilibru al chimismului apei.
Si m-am gandit sa va intreb daca credeti ca ma pot ajuta aceste substante : Tetra Easy Balance sau Tetra Aqua Safe.


Ca sa nu ramana intrebarea cu care ai inceput acest post fara raspuns, incerc un mic comentariu. Desi mai sus se mentioneaza chimismul apei, in replicile de mai jos devine evident ca acest chimism nu este de fapt cunoscut din lipsa de teste (si eu cred ca si tine ca la acvariul mic de 30 L nu merita, nici eu nu l-am testat pe cel mic niciodata, desi am avut niste teste la un moment dat). Stiind problemele tale cu algele cred ca de fapt doreai sa exprimi prin echilibrul chimismului apei ceea ce se intelege in general prin 'acvariu echilibrat', adica un acvariu relativ stabil, ciclat, cu un raport echilibrat intre nutrienti, lumina, eventual CO2, masa de plante si numar de pesti.
In acest sens, cele doua produse mentionate nu fac mare lucru, dar sunt de folosit- Aqua safe la fiecare schimb de apa, pentru neutralizarea clorului/ cloraminei si poate metalelor grele, iar Tetra Easy Balance pentru o oarecare tamponare a aciditatii progresive prin aditivare de carbonati in caz de KH mic, sau schimbare rara a apei la care mai adauga si oarecare efecte de nitrat si fosfat "remover" - desi asta ar fi treaba plantelor (eu nu cred ca ideea de a schimba apa la 6 luni e buna, decat la un acvariu zis natural, in sensul precizat de Diana Walstad).
In concluzie cele doua produse sunt utile, mai ales primul, dar nu in sensul care ti-l doresti, in lupta contra algelor (desi se vehicula candva ideea ca injectarea locala de Aqua safe pe alge negre, ar avea oarecare efect, eu nu pot confirma).

  • Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
    scarabeul1984
    Member
    [Avatar]

    Joined: 20/08/2005 12:19:06
    Messages: 255
    Location: Bucuresti-Berceni
    IP:
    Offline

    Gata din momentul asta am acoperit acvariul in asa fel incat sa nu mai patrunda nici pic de lumina si o sa monitorizez situatia in fiecare seara.

    In ceea ce priveste Ancistrusii am avut o pereche si, din pacate a trebuit sa ii dau pentru ca era evident ca din cauza dimensiunii mici a acvariului nu mai puteau creste, dar oricum ei nu mancau acest tip de alge.

    Atunci sa inteleg ca la felul cum intretin eu acvariul nu prea as avea nevoie de Tetra Easy Balance, poate doar de Aqua safe pentru neutralizarea clorului/cloraminei, dar mai bine o sa incerc sa ma descurc fara ele.

    Aveam nevoie de aceste sfaturi, va multumesc foarte mult.

    Watch where you're stepping : Thoughts are present .
    [Yahoo!]
     
    Forum Index » General info
    Go to:   
    Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com