[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Alga?  XML
Forum Index » Alge
Author Message
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Buna ziua, am descoperit azi dimi pe 2 din crengi ca sunt imbracate in ceva alb, pare ceva mucos nu stiu.Tin sa precizez ca sunt la ziua 4 de la start , folosesc cultura de bacterii si fertilizant masterline,vietuitoare nu am, lumina 5 ore pe zi 108 w
[Thumb - 20190311_080259_1024x768.jpg]

scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

nu e alga, e seva de la radacina. E inofensiva si de regula se duce in cateva zile. Daca aveai acvariul ciclat puteai baga niste melci pomaceea care o mananca cu placere

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Multumesc
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ai grija la fertilizare. Trebuie folosita o cantitate minima deoarece nu ai plante care sa consume, iar ce nu consuma plantele vor consuma algele care se vor inmulti exasperant de repede. La fel ca si bacteriile care le bagi, ele trebuie sa consume ceva ca sa traiasca, iar tu inca nu ai "reziduri" in acvariu. Poti folosi zilnic putina mancare de pesti care fiind neconsumata de va descompune in apa si va furniza mancarea pentru bacterii

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Am pus sambata putina mancare la indemnul tau, sincer ieri am uitat,Masterline spune 1 ml la 30 apa ,eu bag 5 ml desi cred ca am putin peste apa, de azi o sa bag 4 ml.Multumesc
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

e drept ca recomandarea de de 1ml la 30l apa, dar trebuie tinut cont de de numarul de plante, pe care tu de fapt nu prea le ai. Eu as merge acum la inceput cam pe un sfert din cantitatea recomandata. Ceea ce tu nu stii inca, e ca multe plante au o perioada de stagnare sau chiar regres pana se acomodeaza la noile conditii, chiar daca plantele sunt mari si sunt super sanatoase. E ca si cand tu esti bolnav si cineva te tot imbie sa mananci tot felul de bunatati. Dupa perioada asta ele incep sa consume cu adevarat si apoi incepi sa maresti cantitatea de fertilizanti. Repet: ce nu consuma plantele(excesul de fertilizanti) vor hrani algele, asa ca mare grija

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Am citit aici pe la alge ca black molly sunt buni pt alge mai ales in ciclare,am.fost la hornbach si am vrut sa iau 2 masculi si o femela, dar domnisoara a insistat ca o streseaza cei 2 masculi(probabil stie ea ceva ),asa ca am luat 3 masculi caci nu vroiam sa mi se inmulteasca aceasta specie.Unde am citit pe net nu scrie nimic ca aceasta specie aa fie mancatoare de alge...dar sunt cu botu tot in plante de cand i am bagat in acvariu
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

De fapt trebuia invers, un mascul la 2-3 femele, ca sa-si imparta atentia intre mai multe femele, sa nu streseze prea tare una.
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

teddy2k wrote:De fapt trebuia invers, un mascul la 2-3 femele, ca sa-si imparta atentia intre mai multe femele, sa nu streseze prea tare una.


Pr mine ma interesa sa nu se inmulteasca
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Atunci, doar masculi. Scuze, intelesesem ca ai luat 3 masculi si o femela. Am mai citit o data si am inteles.

This message was edited 2 times. Last update was at 12/03/2019 09:23:50

Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

teddy2k wrote:Atunci, doar masculi. Scuze, intelesesem ca ai luat 3 masculi si o femela. Am mai citit o data si am inteles.

nui bai , sper sa faca treaba in ciclare
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Am cumparat 2 neritine zebrate, una e harnica si sta pe cioatele de lemn iar pe alta am dat o disparuta
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com