[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Z Pico  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

Initial, acest setup nu era in plan, din motive personale fiind nevoit sa desfac bazinul cel mare urgent. Pe de alta parte, de-a lungul acestui proces am incercat sa gasesc solutii sa nu renunt complet (fix ca la apa dulce unde m-am tot restrans pana am ajuns la o lingura de apa :D). Si sa nu uit, doresc sa multumesc colegilor MSI, ADIVB si CCDUMITRESCU (macar pentru simplul fapt ca m-au suportat pe mine si ideile mele pana acum :) ).

Cateva detalii despre noul bazin:

- Bazin cu dimensiunile 40 x 40 x 45 (display 40 x 30 x 45 ), sticla de 8 mm. Filtrarea va fi asigurata de perlon, siporaxul din sump (sumpul este inca in functiune pana in momentul mutarii, ca si display-ul dealtfel), chaeto / caulerpa (nu sunt inca decis la care dintre ele) luminat de o lampa Aquael Led Smart 2 6 w (cea de la lingura de apa, acolo am pus ceva mai mic ca mi l-au invadat algele), Seachem PhosGuard si carbune activ iar pentru recirculare voi utiliza o pompa de recirculare Sicce 300 lph langa care va sta cumintel si incalzitorul Oase 150 w.

Bazinul este momentan in lucru, pozele vor urma undeva prin weekend cand il dau la apa.

- Lumina va fi asigurata de o lampa Aqua Knight A029, 30 w pusa pe priza programabila pentru 7 ore zilnic (comandata pe amazon, probata, placut impresionat, ramane de vazut ulterior si ce efecte are asupra coralilor, pana atunci in urma documentarii si probei raman optimist in ceea ce o priveste).

- Pompa de valuri Koralia 1600

- Nisipul va fi cel din sump plus aproximativ 3 kg de piatra vie din bazinul mare

- Vietatile: 1 melc nassarius, 1 crab micut (imi scapa acum denumirea lui), sper in curand 2-3 melci turbo, coralii pe care i-am pastrat din bazinul mare (zoasii aproape toti, ciupercile, 1 frag de palythoa, 1 favites, 1 gorgonian, gsp, alveopora, tubipora musica).

O perioada va merge fara pesti, va fi o perioada mai grea deoarece am tot stat cu mainile in bazinul mare, am tot umblat, am tot stresat coralii, m-au invadat diatomele si vreau sa il las o perioada sa se linisteasca (in orice caz pentru acest bazin maxim 1 pereche de clovni si / sau 1 crevete cleaner).

- Schimbul de apa va fi saptamanal de 10 % cu sare de la Grotech si apa de osmoza (acelasi osmozor Aquili de pana acum cu filtrul NPS)

- Skimmer de proteine momentan lipseste, voi folosi aceeasi reteta de la bazinul vechi care pana acum mi-a functionat fara probleme si cu rezultate satisfacatoare, cel putin pentru mine (pesti cat mai putini, mancare cat mai putina, schimb de perlon si apa saptamanal) - insa am in calcul un skimmer BM QQ.

Prea multe nu mai am de adaugat, ramane doar sa le pun toate la un loc si sa revin cu niste poze cu rezultatul :).

Toate cele bune, Stefan
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Atasez 2 poze din timpul probelor. Abia astept sa vad cum se descurca si pe cub, eu am incercat-o pe bazinul cel mare, pana acum ma declar multumit.
[Thumb - ss.jpg]

[Thumb - cub.jpg]

RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bazinul a fost lipit, a stat cuminte la uscat si la indepartarea surplusului de silicon, urmeaza sa ii pun pieptenele de preaplin Aquamedic, sa il umplu cu apa din celalalt bazin, sa mut din sump tot ce am in partea din spate si sa vad cum se prezinta recircularea, dupa care mutarea efectiva.

[Thumb - bazin.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 11/03/2019 12:56:03

RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

Dupa o munca care a inceput undeva pe la 21:30 si s-a terminat la 2:30 si un somn de aproape 5 ore incerc sa imi critic rezultatele. Teoretic (adica cel putin momentan) mutarea s-a efecutat fara pierderi.

Ce a mai ramas de facut: de acoperit cu banda neagra autoadeziva lateralele filtrarii, un capac de komatex cu acelasi rol, de cumparat skimmer si de ales intre un capac de sticla sau o plasa facuta frumos (aici inca ma gandesc).

[Thumb - display 1.jpg]

[Thumb - display 2.jpg]

RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Niste poze mai clare
[Thumb - display 1.jpg]

[Thumb - display 4.jpg]

[Thumb - display 3.jpg]

RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ca sa tin la zi jurnalul : astazi am cumparat o lampa submersibila Boyu ( o voi folosi la refugiul cu chaeto, nu am avut niciodata asa ceva, sper ca va fi in regula), voi adauga carbune activ si voi acoperi lateralele filtrarii cu folie neagra autoadeziva. Sper zilele astea sa ajung in dedeman sa cumpar o placa de hobby glass neagra din care voi face un capac (sa ascund acareturile din spate).
Urmeaza capacul de sticla sau plasa, nu sunt inca decis.

Coralii incep sa se deschida usor, usor. Daca la inceput am avut emotii cu lampa, nu stiam daca va fi ok pentru acest proiect, acum ma consider inspirat (imi place foarte mult).

La final inca o poza :)
[Thumb - ssssss.jpg]

MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Felicitari Stefan, arata f f bine.

L-am vazut si live si pot spune ca a iesit foarte bine lucrarea. Mult succes!

This message was edited 1 time. Last update was at 13/03/2019 19:18:44


MSI Reef
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc frumos , ma bucur ca iti place. Mai am multe de facut la piticul asta, dar am prins drag rau de el :D si nu ma las pana nu fac tot ce mi-am propus in privinta lui.

Apropo, si eu am avut placerea sa iti vad bazinul live si este superb.
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

https://m.youtube.com/watch?v=Jx8TYpD5IFs

Sper ca am pus bine link-ul :D

This message was edited 1 time. Last update was at 19/03/2019 11:40:50

gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Frumos.
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sunt foarte obosit si ma incurc in butoane :D

This message was edited 1 time. Last update was at 19/03/2019 15:15:44

RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

gsv wrote:Frumos.


Multumesc frumos! Bafta cu proiectul nou.

Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Multumesc la fel. Sa fie
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mergand mai departe cu jurnalul, am decis ca acest bazin sa ramana doar cu corali (cel putin pana in toamna). Ma mai gandesc cateodata sa iau doar un synchiropus ocellatus sa imi umple golul mandarinului (pestele de care imi pare cel mai rau ca l-am dat), dar nu sunt complet hotarat. Am facut un capac din hobby glass cu care am acoperit partea dedicata filtrarii, mai trebuie totusi sa iau suporti pentru sticla de 8 mm si sa comand un capac din sticla ultraclara care sa acopere bazinul in totalitate dar nu am timp si chef. Imi petrec 15 minute zilnic stergand la diatome, bazinul inca se resimte dupa mutare si EVIT sa bag mana in bazin mai mult de atat, tocmai sa il las sa isi gaseasca echilibrul. Sunt multumit de lampa submersibila, chaeto creste vizibil cu ea, schimbul de apa ramane saptamanal 10%, mancare la 3-4 zile (plancton 1 ml saptamanal, granule grotech sau putin mysis), lumina 8 ore pe zi.Mai adaug cateva poze si cam asta e :)
[Thumb - mushroom 1.JPG]

[Thumb - zoas.JPG]

[Thumb - flower.JPG]

[Thumb - front 2.JPG]

[Thumb - blue zoas.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 25/03/2019 13:57:53

RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Deoarece scape-ul este in varianta definitiva, mai pun o poza de ansamblu cu bazinul si mai ramane sa actualizez jurnalul cand vor fi diferente sau noutati majore.....pana atunci insa mai este :)
[Thumb - poza 2.jpg]

RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un mic filmulet

https://m.youtube.com/watch?v=X22omfAPBI0

RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Update jurnal:

In urma unor greseli, pe care mi le asum, am pierdut destul de multi corali (dar am perseverat in a gasi motivele si a repara ce era de reparat), drept urmare:

- voi introduce si pesti pentru a recapata echilibrul bazinului (am pus unele probleme doar pe tema mutarii din cel vechi si stabilizat in cel nou....dar nu este doar atat)

- am schimbat lampa cu una ai prime (non hd)

- am schimbat pompa de valuri hdyor koralia 1600 l cu una tunze, mai puternica

Am curatat bazin, roci, hardware de cyano si diatome, aspirat substratul si la 3 zile daca a fost nevoie, schimb regulat de apa 20% si restrictionat drastic mancarea (aici am gresit cel mai mult)

Rezultatul in poza :)




[Thumb - x.jpg]

RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am scapat de grija clovnilor si anemonei de cand am luat piticul asta galben :D
[Thumb - fish.jpg]

RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Z Pico incepe sa se stabilizeze asa cum imi doream. Am scapat de cyano (recomand chemiclean pentru rezultate rapide), sper sa nu mai apara (nu schimb nimic la mentenanta, mancare fff putina pentru Galbenus - asta fiind numele pestelui acordat de baietelul meu :D ).

Am reusit sa surprind cateva culori pe care le impartasesc cu voi.
[Thumb - IMG_6073.JPG]

[Thumb - IMG_6069.JPG]

[Thumb - IMG_6065.JPG]

[Thumb - IMG_6071.JPG]

RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

2
[Thumb - IMG_6066.JPG]

[Thumb - IMG_6067.JPG]

[Thumb - FNAF0002.JPG]

 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com