[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Staghorn  XML
Forum Index » Alge
Author Message
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Salut.
Dupa un restart al acvariului de creveti (de fapt doar inlocuire substrat) am avut parte de o explozie de Staghorn.
Descriere pe scurt: - acvariu nano 12L
- Filtru hang-on plin cu mini siporax si matrix (+putin perlon pt filtrare mecanica)
- Lampa LED 3W White/Blue
- Substrat Denerle nano gravel + JBL manado in saculeti in partea din spate
- Populatie circa 10 creveti + melci ramshorn
Problema a aparut banuiesc in urma fertilizarii (Micro+macro+c02 lichid - conform prospect). Nu am facut teste de nutrienti si probabil am avut exces de fier - din ce am gasit pe internet acesta favorizeaza aparitia staghorn.
De mai bine de o saptamana am renuntat la fertilizarea micro, continui cu macro si Co2 - ar trebi sa stimuleze plantele sa consume cat mai mult din micronutrienti. Fac schimburi de apa zilnice aprox 30%. Am incercat indepartatrea fizica a algelor, fara prea mare succes. Am redus programul de iluminare la 7 ore in 2 reprize. Pana acum algele sunt sanatoase si prospere.
Daca cineva s-a mai confruntat cu problema asemanatoare as vrea sa stiu daca exista o rezolvare in afara de asteptat cateva luni pana cand acvariul se va stabiliza si algele mor de batranete. Mersi.
[Thumb - WhatsApp Image 2019-03-05 at 11.48.59 AM.jpeg]


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
Pandy
Member

Joined: 19/02/2018 10:25:22
Messages: 154
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gasesti ceva metode aici.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45165.page

Eu am folosit apa oxigenata pentru Staghorn.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Ma indoiesc ca algele vor muri de batranete. In nici un caz nu vor muri de batranete inaintea plantelor :-) Poti sa le arzi cu apa oxigenata cum s-a zis mai sus sau cu easy carbo.
Nici una nu prea sunt bune pt creveti, insa.
Staghorn se rezolva cu co2, dar la caridine e problema si cu co2.
Daca ai insa red cherry (neo caridine), eu as face o bomba cu drojdie.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/03/2019 22:58:23




raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Am Neocardine portocalii deci teoretic sunt ok. In alt acvariu unde am activata o bomba cu citrice am pus de proba o planta afectata in bataia difuzorului pentru a testa cum se comporta, de 3 zile. Pana acum algele nu par afectate. Folosesc carbonul lichid de la masterline, care teoretic e cam acelasi lucru cu easycarbo. Am pus cu seringa direct pe alge si nimic. In trecut am avut un alt nano cu creveti, echipat doar cu lumina, fara fertilizare si fara alte echipamente. S-a umplut de asemenea de staghorn si dupa cam 3-4 luni au disparut singure fara sa fac altceva in afara completare de apa (nici macar schimb). Mai astept cateva zile si daca nu regreseaza voi da un restart cu curatarea plantelor cu apa oxigenata. Acum nu prea am rabdare sa il las in voia sortii. Multumesc pentru raspunsuri.

This message was edited 2 times. Last update was at 05/03/2019 23:48:12


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Update: in ultimele zile am injectat carbon lichid pe zonele cu algele cele mai dese, cu filtrul oprit. Algele au inceput sa se inroseasca semn ca sunt pe moarte. Din pacate si Mossul este ars de carbon, a inceput sa se albeasca si sa se dezintegreze. Celelalte plante nu sunt afectate, chiar se dezvolta accelerat. In acelasi timp am montat si sistemul de CO2 nano de la tropica, sper ca macar unele dintre masuri sa functioneze pana la capat.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com