[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Schimb linie fertilizare  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Astazi am schimbat fertilizarea, am trecut pe dennerle.
Inainte foloseam pastile de la sera, florenette, pe care le introduceam in substrat dar acum nu imi este clar un lucru.
E15 se introduce in substrat sau pur si simplu se pune in apa.
Am vazut ca cei de la nevertebrate recomanda sa fie pus in masa apei.
Eu am inceput cu S7 si am pus jumatate de pastila E15 in substrat (acvariul este de 60 litri).
Voi continua cu S7 saptamanal si V30 peste doua saptamani.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

aici e ca la doctor: nu ii cere sfatul daca nu il urmezi. E 15 se pune in apa deoarece se dizolva foarte usor si beneficiaza toate plantele de el. Daca il pui in substrat dizolvarea este mai greoaie si o mare parte din substanta e folosita doar de plantele din apropiere. In afara de asta unele substante folosite in exces in unele zone pot chiar afecta plantele de acolo in loc sa le faca bine. In afara de asta reteta e simpla: s 7 saptamanal, e 15 la doua saptamani iar v 30 odata pe luna. Respecta reteta si o sa fie bine

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Multumesc pentru ajutor, cand ajung acasa bag mana in substrat sa o scot afara .
Cat despre dozaj eu am citit asa:
S7 saptamanal, E 15 si V30 o data pe luna alternand, la doua saptamani unul si peste doua saptamani celalalt.
In cazul in care schimbi apa saptamanal (cazul meu) se imparte doza in doua si se dozeaza: saptamana 1 si 3 cate jumatate de doza unul din ele si saptamana 2 si 4 cate jumatate de doza al doilea.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Nu imi este clar la linia asta de fertilizare , exista N si P in cei 3 produsi ? Sau mai trebuie adaugat inca 2 produsi la ea ?
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

MihaiF wrote:Nu imi este clar la linia asta de fertilizare , exista N si P in cei 3 produsi ? Sau mai trebuie adaugat inca 2 produsi la ea ?

In S7 sunt N,P, in E15 fier si in v30 gasesti K.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/03/2019 18:34:24

 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com