[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nedumerir despre filtru  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
tigrutzel
Junior member

Joined: 28/02/2019 01:02:23
Messages: 14
IP:
Offline

Salutare tuturor,

Pentru prima data cand detin un acvariu, am un acvariu de 25 de litri cu 4 guppy in el, am fost nevoit sa schimb fostul filtru iar nenea de la magazin mi-a recomandat eheim pickup 45, si l-am luat.
As avea 2 intrebari de pus.
Prima, este o solutie ok pentru micutul meu acvariu?
Si cealalta, cam ce pozitie ar fi optima pentru el, nenea mi-a spus sa-l tin undeva la 1 cm 2 de luciul apei.
Multumesc
Nex
Member

Joined: 13/04/2016 12:12:27
Messages: 138
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Este ok filtru.
Eu as taia jumatate de burete si sa bagi in locul lui o cutie de Sera Siporax Mini (e 10 lei la animax). pe care le poi in partea de sus.
Ca si pozitionare este ok 1-2 cm sub luciul apei, daca e prea mare valuirea, il mai cobori putin.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

+1 Nex

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
tigrutzel
Junior member

Joined: 28/02/2019 01:02:23
Messages: 14
IP:
Offline

Nex wrote:Este ok filtru.
Eu as taia jumatate de burete si sa bagi in locul lui o cutie de Sera Siporax Mini (e 10 lei la animax). pe care le poi in partea de sus.
Ca si pozitionare este ok 1-2 cm sub luciul apei, daca e prea mare valuirea, il mai cobori putin.


Mul?umesc pentru r?spuns. Am sa ma interesez de Sera Siporax, nu locuiesc in România.
Si inca o întrebare, ma tot uitam pe la acvariile voastre, daca as vrea sa plantez ceva stil gazon, e neap?rat? nevoie de co2 butelie ? Sau pot folosi si alte metode
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Sfatul meu este sa lasi gazonul,co2-ul si alte complicatii caci esti la inceput,nu ai nevoie de intoxicatii ale pestilor sau mai stiu eu ce,cand nu stapanesti inca ciclarea apei,schimburile de apa si nu esti obisnuit cu comportamentul pestilor in functie de starea lor. Citeste mult mult despre ce ai nevoie acum,obisnuieste te cu plantele easy si dupa o vreme consider xa ai putea sa te axezi si pe restul din acvaristica ape limpezi

This message was edited 1 time. Last update was at 28/02/2019 14:34:54


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
tigrutzel
Junior member

Joined: 28/02/2019 01:02:23
Messages: 14
IP:
Offline

Si inca o nedumerire, de unde i am luat nenea nu mi-a spus ce sex au si toata familia ne chinuim sa ne dam seama ma pute?i ajuta ?:))
Plus ca am observat ca cel albastru ca capul mai verzui il tot alearg? pe cel?lalt
https://imgur.com/gallery/9nVTj7y


Mul?umesc !

This message was edited 1 time. Last update was at 28/02/2019 22:55:03

sorinat
Unripe member

Joined: 27/02/2019 12:54:08
Messages: 3
Location: Galati
IP:
Offline

Nex, de ce e mai bine cu Siporax mini in loc de jumatate de burete? Bine...intuiesc se face filtrarea mai bine, dar buretele ramas nu trebuie la fel curatat?

PS. Cel albastru pare mascul, si celalalt femela, dar nu cunosc foarte bine...

This message was edited 1 time. Last update was at 28/02/2019 23:09:38

Apollo
Member
[Avatar]

Joined: 03/09/2017 11:07:18
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Uita-ye dupa gonodiu. Maculi au aripiarele de pe burta precum un ac,iar femelele le au precum un evantai.
tigrutzel
Junior member

Joined: 28/02/2019 01:02:23
Messages: 14
IP:
Offline

Am fost dupa siporax, îns? to?i de aici mi-au recomandat si au spus ca au doar Matrix, pe care l-am si luat.
Întrebarea este, la cat timp ar trebui sa il schimb ?
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Nu il schimbi...il clatesti in apa din acvariu odata pe an sau ceva de genu '))

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com