[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariul Semiplantat pentru incepatori  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare tuturor, am o ruda care detine un acvariu de 140 / 55 / 50, pana nu demult acvariul era cu tropheusi dar a hotarat sa renunte la ei din cauza agresivitatii. S-a hotarat sa dea un restart, a cumparat ceva cioate, niste anubias si l-a transoformat intr-un acvariu "semiplantat" spun asta pentru ca este populat doar cu plante easy si in mare parte anubias si criptocorida.
Probleme mari avem la amenajarea cu vietuitoare a acvariului pentru ca nu prea ne pricepem la compatibilitatea speciilor. Stiu ca isi doreste in special un grup de 20-30 de neoni, 10-15 cory, 5-6 ancistrusi si mai doreste sa adauge inca 3-4 specii, se gandea tot la pesti de card.

Intrebare: ce pesti credeti ca ar fi compatibili 100% cu cei mentionati mai sus : neoni, cory, ancistrusi ?

Cred ca la volumul de apa ar putea sa tina si o pereche de scalari sau ma insel ?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri

#Colectiv
[Email]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Tine si 2

Cryptic Cherries - West-Africa river
Flavius_
Member
[Avatar]

Joined: 31/07/2018 08:19:29
Messages: 103
Location: Radauti, Suceava
IP:
Offline

Scalari cu neoni in niciun caz........cele 3 specii mentionate se inteleg intre ele...... last edit: acum am vazut m?rimea acvariului. E suficient spatiu pentru ce ai zis tu, dar nu stiu ce ai mai putea pune......poate niste creveti =) daca gresesc, sa ma corecteze colegii

This message was edited 1 time. Last update was at 27/02/2019 23:52:13

[Email] [Yahoo!]
Nex
Member

Joined: 13/04/2016 12:12:27
Messages: 138
Location: Bucuresti
IP:
Offline

NU scalari, neoni sunt hrana vie pentru scalari cand vor creste.
Puti pune orice vivipar cu ei, daca nu vrea sa mai stea dupa pui, poate pune rasbora.
Apollo
Member
[Avatar]

Joined: 03/09/2017 11:07:18
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Ce gh ai ?
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Mai poti pune inca 10 noeni,niste 30 red nose tetra si ceva rainbow fish(minim6/8/10),pt animarea acvariului la un nivel inalt. Sa ai si ceva filtrare,sper ca nu va bazati pe un intern

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2858
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Daca voua va plac pune domle linistit si o pereche de scalari sau puiet de scalari pe care ii cresti, pana ajung sa fie destul de mari sa pasca din neoni dau aia coltul, plus ca daca cresc impreuna posibil sa nu se dea la ei. Un card de red nose vroiam sa propun si eu vad ca ia mentionat paradox, spre deosebire de neoni astia stau mai grupati si inoata impreuna, neonii se mai imprastie

This message was edited 1 time. Last update was at 28/02/2019 20:13:57

[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Cand neonii se imprastie,e semn de faptul ca sunt relaxati. Dar am avut experiente senzationale cu red nose tetra de aceea ii recomand.
L.e.: nu recomand scalarii sau discusii in acvarii pt incepatori in special,pt ca desi sunt pesti frumosi,sunt domoli si nu ofera satisfactie,in special dupa ce ajung la maturitate,pot parea a sta pe loc ore in sir,cu exceptia faptului cand se inmultrsc(ritualul de imperechere este frumos,insa se lasa cu bataie) de aceea recomand rainbow fish,pot lua locul africanilor si anima acvariul intr.un mod superb

Un grup de 40 neoni,30 red nose tetra si 10/12 rainbow fish cu 10/12 cory si ceva ancistrusi,ar fi perfect. Ati mai putea adauga chiar si niste bunocephalus,ezit sa va recimand kuhli din cauza ca se baga prin toate gaurile si mor acolo putrezind si infectand apa

This message was edited 3 times. Last update was at 28/02/2019 20:42:07


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Daca vrea si ceva exemplare mai mari,poate lua ceva gourami(albastru sau gold)

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hello tuturor, multumesc pentfu sugestii, cred ca neoni, red nose tetra si rainbow fish o sa fie un acvariu deosebit, o sa mai puna ceva corry si ceva ancistrusi si am rezolvat cazul

#Colectiv
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Ma bucur ca v.am ajutat si ca ati mers oe sugestia mea. Ape limpexi si pestisori sanatosi

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com