[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Modificare acvariu  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Acvaristul-Incepator
Junior member

Joined: 04/01/2019 16:35:50
Messages: 22
IP:
Offline

Am un acvariu cu dimensiunile de 60x30x30 si m-am gandit sa imi cumpar doi pesti betta(un mascul si o femela),dar am tot citit ca nu pot fi tinuti impreuna.Si m-am gandit sa cumpar ceva gratar din plastic ca si cel din poza si sa impart acvariul in doua parti egale.Vreau sa folosesc acest gratar fiindca m-am gandit sa bag in substrat partea de jos si sa nu lipesc nimic acvariului.Ar fi o ideea buna?
[Thumb - white_eggcrate_office_lighting_diffuser-.jpg]

scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

femela si mascului se tin impreuna, 2 masculi insa tinuti impreuna se bat. Daca vrei totusi sa imparti acvariul, acesta nu se imparte cu gratar deoarece pestii se vor rani in el. Tot sticla e cea mai buna metoda

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Dar prin sticla nu trece apa si nu se filtreaza cum trebuie. M.am gandit si eu la un asemenea gratar,insa cu ceva gauri mai mici incat sa nu ramana blocat,totusi n.as vrea sa risc.mi.ar placea ca in acelasi acvariu,sa tin mai multi pesti betta,un acvariu mare nu mai multe mici din motive de filtre+prize,stechere,etc iar in cazul in care ar putea circula apa prin tot acvariul,as putea folosii un singur filtru... Aveti vreo alternativa la gratarul acela ?



Coroplast si perspex(acesta cica s.ar sfarama usor la gaurit)
[Thumb - 2739441.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 23/02/2019 23:45:07


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Acvaristul-Incepator
Junior member

Joined: 04/01/2019 16:35:50
Messages: 22
IP:
Offline

https://coralfarm.ro/amenajare-and-intretinere-acvarii/accesorii-acvaristica/egg-crate-gratar-plastic-suport-corali/
Asta am gasit la prima cautare,dar o sa caut ceva cu gauri mai mici sau o sa incerc sa fac gauri intr-o bucata de plexiglas sau ceva asemanator.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Prin gaurile astea se viziteaza bettanii de zici ca nu.i adevarat

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com