[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Artemia congelata  XML
Forum Index » Hrana
Author Message
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am luat artemia congelata identica cu cea din linkul de mai jos.
https://www.olx.ro/oferta/hrana-vie-congelata-artemia-IDa6ofN.html
Pana acum am luat de la Hornbach facuta de Petra Aqua si le placea.
Fac vreo 30 minute de la Hornbach pana acasa asa ca m-am hotarat sa iau de la un magazinas de prin zona in ideea de a nu se decongela.
Din pacate nu se mai arunca sa o manance cum faceau cu cea de la Hornbach.
Mai foloseste cineva tipul asta de artemia?
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cr1st1an wrote:Am luat artemia congelata identica cu cea din linkul de mai jos.
https://www.olx.ro/oferta/hrana-vie-congelata-artemia-IDa6ofN.html
Pana acum am luat de la Hornbach facuta de Petra Aqua si le placea.
Fac vreo 30 minute de la Hornbach pana acasa asa ca m-am hotarat sa iau de la un magazinas de prin zona in ideea de a nu se decongela.
Din pacate nu se mai arunca sa o manance cum faceau cu cea de la Hornbach.
Mai foloseste cineva tipul asta de artemia?


Exact la fel fac si la mine, de cand mananca Petra nu le mai place alta si in special asta din link.

Amuzant ca am vrut sa fac un post exact cu aceasi problema! Si comparatia intre aceleasi marci.

MSI Reef
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Pai e numai bine atunci ca am aflat amandoi raspunsul.
Din pacate eu am luat 7 blistere din astea proaste dar o sa dau o tura la Hornbach cat mai e rece afara.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/02/2019 15:40:55

GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Eu am observat, alceva dar cam la fel, iarna dau numai mancare uscata, cobin dafnii uscate cu tetramin si niste insecte care se dau la pestii de pond tot uscate, farmitez si amestec bine si pestii maninca ca nebunii dar se intampla uneori sa nu bag teramin in compozitie si atunci pestii abia maninca, eu stau si ma gandesc ca baga ceva in mancare cum e sarea chinezeasca la oameni sa manince mai mult si cu pofta.

Bafta

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2847
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Exact, Tetramin e printre cele mai proaste calitativ mancaruri pentru pesti e plin de aditivi si din cauza asta e grea trecerea la alta hrana dupa ce au primit Tetramin.E ca si la copii obisnuiti sa manance la Mac Donald's sau alte fast food, nu le mai place mancarea sanatoasa. Cateva zile de post negru rezolva problema care nu e doar din cauza aditivilor ci si a calitatii/provenientei materie prime. Cauta pe net in topurile internationale privind mancarea uscata la pesti si ai sa vezi unde e incadrata. Vorbim de clasamente cu hrana de top ca Tropical, Ocean Nutrition, Hykari etc.

This message was edited 4 times. Last update was at 23/02/2019 17:21:53

[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

eu folosesc mancarea din link si toata lumea mananca cu placere. Insa mancare congelata le dau cam odata pe saptamana. In rest alternez mancarea. In afara de congelaturi( ca am vreo 3 modele) mai am 4-5 feluri de mancare si alternez aproape in fiecare zi, de aceea manaca orice le dau, nu ii obisnuiesc cu un tip de mancare ca apoi sa faca figuri

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

ocean wrote:Exact, Tetramin e printre cele mai proaste calitativ mancaruri pentru pesti e plin de aditivi si din cauza asta e grea trecerea la alta hrana dupa ce au primit Tetramin.E ca si la copii obisnuiti sa manance la Mac Donald's sau alte fast food, nu le mai place mancarea sanatoasa. Cateva zile de post negru rezolva problema care nu e doar din cauza aditivilor ci si a calitatii/provenientei materie prime. Cauta pe net in topurile internationale privind mancarea uscata la pesti si ai sa vezi unde e incadrata. Vorbim de clasamente cu hrana de top ca Tropical, Ocean Nutrition, Hykari etc.


Multumesc! Inca un motiv in plus sa trec pe mancare DIY ma gandesc de mult la asa ceva

Dadeam si eu mancare congelata inainte dar am renuntat.

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pe langa cuburile de la Petra (artemia, mysys si cyclops) mai suplimentez cu hrana DIY, tot sub forma congelata.

Amestec creveti, calamar si scoica (midii sau amande), toate proaspete (nimic prefiert) plus ca mai toc si niste alga nori si doua picaturi de ulei de somon. Dau prin blender de cateva ori, un pic de apa .. si amestecul rezultat il bag la congelator sub forma de fasii congelate in pungi cu zip-lock.

Am facut vreo 2-3 variatii la reteta de mai sus, intr-una din variatii am adaugat si niste pelete mici de la Nature Life pe care nu prea le mancau pestii, dar in formatul asta cand se deface mancarea in apa le mananca cu mare placere. In alta am adaugat un pic de usturoi facut pasta si observ ca le place )

MSI Reef
 
Forum Index » Hrana
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com