[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Red sea reefer  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
cristib
Junior member

Joined: 31/10/2009 13:30:19
Messages: 9
IP:
Offline

Buna ziua,
Dupa multi ani de acvaristica de apa dulce si cateva luni de studiu despre acvaristica marina doresc sa incep prinul meu acvraiu marin.
Am cumparat un Red Sea Reefer 250.
Ce propuneri aveti pt restul echipamentelor din el?
Problema cea mai mare o reprezinta iluminatul acuma din cauza bugetului.
M am gandit la un Razor Maxspect 150 W dar nu ma lasa sufletul sa dau 2400 lei pe ea.
Daca are cineva echipamente ce se potriveac chiar si folosite va rog PM.
Deicamadata astept pe cineva sa ma ajute sa ridic acvariul pe mobilier.
Am instalat si filtru cu osmoza inversa pt apa.
Multumesc
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

Frumos sistemul, mult succes cu el.

Ca echipamente, as baga:
- 2 pompe valuri (echivalent rw4/rw8, marca dupa buget)
- un skimmer aici zic din prima sa nu mergi pe cea mai ieftina varianta, este un element major al sistemului, ia ceva de incredere si decent ca marime)
- lampa pt display, dupa buget, eu am mers pe ceva mai accesibil ca bani, MA 300W <800RON, destul de rudimentara (adica dimmingul se face manual din doua rotite) dar isi face treaba decent, soft si LPS prospera, cu SPS-ii merge mai greu treaba (asta in cazul meu, alti colegi au si alte experiente) - ca idee in cazul meu skimmerul a fost mai scump ca lampa.
- lampa in sump, ceva banal pt macroalge

Asta as zice ca este o dotare basic, pt o dotare mai avansata se poate vorbi de reactoare si alte echipamente mai complexe, dozatoare, ATO, etc.

MSI Reef
cristib
Junior member

Joined: 31/10/2009 13:30:19
Messages: 9
IP:
Offline

Dupa 4 sapt am dat drumul la ciclare.
Am ales lampa IT 5080 de la evergrow,
Skimmer magus curve 7, pompa valuri jebao.
In acvariu 20 kg live sand de la red sea si 23 kg piatra vie.parca piatra ar mai trebuii un pic ce parere aveti?
Maine ajung prinele vietuitoare:
2 scurmatori
1 amboniensi crevete
1 debelius crevete
Stea de mare
Stea nisip
Melci 2
1 arici.

Dupa o sapt doresc sa introduc primii corali moi , 1 pereche de nemo si 1 pereche mandarini.

Astept sfaturi si sugestii.
Multumesc
cristib
Junior member

Joined: 31/10/2009 13:30:19
Messages: 9
IP:
Offline

Poza
[Thumb - E3783616-D658-442A-A757-39A464184675.jpeg]

crialex
Junior member

Joined: 27/02/2017 13:56:46
Messages: 78
IP:
Offline

Cred ca nu inteleg bine...abia ai dat drumul la ciclare si maine deja o sa bagi primele vietuitoare?

In alta ordine de idei, chiar daca ai facut o ciclare de 4 sapt, ai de gand sa bagi atatea vietuitoare dintr un foc? ( si nu orice vietuitoare)

Apoi sapt viitoare vrei sa bagi o pereche de nemo si !!!! Pereche de mandarini...? (Avand in vedere ca nu esti inca sigur daca ai piatra destula)

Vizual prea mult nisip, prea putine pietre si acelea parca aranjate nu prea fericit... Nu imi dau bine socotelile bine dar din poza ta, pari departe de 23.kg. Nu stiu ce fel d pietre sunt acelea daca cantaresc atat.

Te rugam sa ne dai informatii mai complete...pt ta ca altfel Reef Police :))




This message was edited 1 time. Last update was at 28/03/2019 23:00:59

[Email]
cristib
Junior member

Joined: 31/10/2009 13:30:19
Messages: 9
IP:
Offline

Acvariul il ciclez de circa 3 sapt.
Nisipul era sigulat la sac si sunt sigur 20 kg in total.
Piatra avea 23 de kg cand am cantarit o.era scoasa din apa de transport de 5 min doar pt cantatire. Si eu ma asteptam la volum mai mare . Si este poroasa nu ma pot plange.
De maine vreau sa bag doar vietuitoarele de curatenie...
Eventual le pot impartii si pe ele in 2 ture. Problema este ca in TM este greu sa iei astazi ceva si in 5 zile inca 2 vietuitoare.
Cam totul vine de la Baia mare sau Bucuresti cu transport.
Mersi de sfat.incerc maine sa mut piatra un pic si sa impart popularea programata pe maine in 2 transe.
Dupa aceea astept 2 sapt pt clovni si inca 2 pt mandarini
crialex
Junior member

Joined: 27/02/2017 13:56:46
Messages: 78
IP:
Offline

Nu stiu cum sa incep sincer si nici cum sa ambalez frumos ce vreau sa spun...dar consider ca ce vrei sa faci este o mare CRIMÃ!

Curiozitatea mare este daca ai mai avut pana acum acvariu marin sau macar sa ne spui de unde te ai documentat in aceasta perioada?

Te rugam sa ne spui valorile actuale/parametrii ale bazinului tau in acest moment, dupa doar 3 saptamani?

Care crezi ca va fi impactul pt biotop dupa ce vei baga brusc atatea nevertebrate? Cate crezi ca vor rezista avand in vedere ca unele sunt f sensibile la anumite valori?
De ce te ai gandit sa introduci atat de multe vietati in acvariu?

Cati copepozi ai in acvariu dupa 3 saptamani?
De unde iei pereche de mandarini?
Ce ar fi daca ti as spune ca un singur mandarin se introduce intr un bazin matur dupa abia 8-12 luni?
Stiai ca unei perechi de mandarini ii trebuie un acvariu cel putin dublu ca al tau, full la modul aglomerat de piatra vie?

Pentru a te ajuta sa nu omori inutil animalutele, sa nu iti risipesti aiurea banii si.mai important pentru a te bucura tu insuti de acvariu...as vrea te rog sa ne raspunzi...




This message was edited 1 time. Last update was at 29/03/2019 00:05:20

[Email]
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cristib wrote:Acvariul il ciclez de circa 3 sapt.

Dupa aceea astept 2 sapt pt clovni si inca 2 pt mandarini


Iti recomand din tot sufletul sa iei in considerare 2 luni in loc de 2 saptamani (si asta pentru clovni, pentru mandarini mai poti adauga inca 2-4 luni si abia dupa ce observi o bogata populatie de copepode si alte vietati similare plus un inceput de stabilizare al bazinului poti sa incepi sa te gandesti la ei).

In ceea ce priveste scape-ul mi se pare anost si plat, nu are inceput si sfarsit si tinand cont de dimensiunile acvariului nu iti ofera o senzatie de volum (mai ales ca zici ca sunt acolo 23 kg), ai la dispozitie tone de scape-uri, ca inspiratie, dintr-o gramada de surse.

Nu mi-o lua in nume de rau, nu asta a fost intentia, ci din contra - 1. sa te scutesc de o cheltuiala inutila si de sacrificiul unor vietati nevinovate (pentru ca asta va fi soarta lor daca vei face ce ti-ai propus in intervalul indicat de tine) 2. sa schimbi putin aspectul scape-ului (nu de alta, dar chiar e pacat de optiunile pe care le ai la dispozitie cu acel bazin).

Mult succes cu proiectul.

Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Intr-adevar, parte din nevertebrate sunt nepotrivite la momentul asta, da-le inapoi si le iei ulterior, sigur poti rezolva cu magazinul, eventual cumperi altceva in contul lor.
Mai trebuie sa se dezvolte fauna prin bazin. Ai rabdare.

Cativa melci sunt ok acum si peste ceva timp cei doi clovni. Mandrin si stele merg dupa cateva luni bune. Ce ai vrut sa zici cu scurmatori?

La pietre trebuie facut ceva sa avantajeze plasamentul coralilor, le grupezi cumva ca sa prezinte suprafata spre privitor, spre fata acvariului si trebuie sa ai in vedere circulatia apei pe langa pietre, nu-i prea bine sa fie obturata de un perete de piatra. Mai bine grupezi in doua-trei structuri piatra.

Mai completeaza cu niste piatra uscata, este mai usoara decat cea vie si o sa umpli din spatiu.


MSI Reef
cristib
Junior member

Joined: 31/10/2009 13:30:19
Messages: 9
IP:
Offline

Asatzi refac aranjamentul pietrelor.
Am anulat comanda de nevertebrate.
Am ramas doar la melci in faza asta.
Este primul marin care il am dupa 25 ani de apa dulce. Ma documentez de peste 1 an despre el si deoarece nu eram sigur cum sa incep popularea am cerut sfatul unora care se ocupa cu acvarii marine de peste 5 ani ,inclusiv intretinerea lor contra cost sfaturi.
Cam asta a fost propunerea lor de inceput.
((
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Este perfect ca ai ramas doar la melci, ai tot timpul sa modifici scape-ul (ai o gramada de optiuni dar indiferent ce alegi sa fie aerisit si sa permita circularea apei, ai pe forum jurnale din care sa te inspiri sau google la dispozitie).

Nu te grabi (asta duce la probleme sau si mai rau, la esec) citeste jurnalele de pe forum si prin prisma experientelor impartasite de colegi vei putea evita multe erori si vei vedea etapele prin care am trecut cu totii.

Ai tot timpul din lume sa introduci pestii, pe rand, fiecare la timpul lui in functie de cerintele lor (printre cei mai rezistenti si pe care ii vei putea introduce primii sunt clovnii).

In rest, mult succes si orice nelamurire ai pune o intrebare pe forum, cu siguranta vei primi un raspuns de la colegi si tine jurnalul cat mai actualizat.
cristib
Junior member

Joined: 31/10/2009 13:30:19
Messages: 9
IP:
Offline

Acvariu la 10 luni.


https://youtu.be/2X-6bo8Wzno
cristib
Junior member

Joined: 31/10/2009 13:30:19
Messages: 9
IP:
Offline

Parametrii sunt buni mai putin fosfatii.
Si nu stiu ce sa fac cu pulsatila . Creste mult prea repede si invadeaza restul de corali.
[Thumb - 6FA339CC-46AD-4088-880C-45E8F622F902.jpeg]

foka_bm
Junior member

Joined: 16/10/2013 12:14:36
Messages: 59
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Sunt 2 variante:
1. O elimini mecanic, curati piatra pe care e. Scoti piatra afara sau cu o periuta de dinti freci piatra si aspiri in acelas timp.
2. reduci nutrientii, ii place apa cu nitrat ridicat

This message was edited 1 time. Last update was at 14/02/2020 11:14:30


Always code as if the guy who ends up maintaining your code will be a violent psychopath who knows where you live!
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com