[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Se pricepe cineva la microscoape?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Salut,

Nu ma pricep deloc la microscoape si ma gandeam ca e cineva pe aici care stie ce si cum.

Imi puteti spune cere e cel mai ieftin microscop care il pot cumpara sa vad ce vede doctorul din clipul de pe you tube la microscop?
[youtube]https://youtu.be/HHJ0nKIMvfg[/youtube]

Multumesc!

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Pai zice el in clip ca marirea e 40x, adica f putin.

Eu de ex. am un microscop de jucarie de la noriel care mareste pana la 400x.



paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Da,dar ma indoiesc ca ala de la noriel e cel mai ieftin ^^ i.m just sayin' ^^

Cauta pe google : "oferta microscop" si vezi pe unde te incadrezi cu bugetul si nevoile respective

This message was edited 1 time. Last update was at 23/02/2019 08:45:14


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Daca si 50 ron inseamna ca-i scump, ne lasam de meserie https://noriel.ro/jucarie-interactiva-eastcolight-microscop-100-200-450
Noriel mai are un microscop, de buzunar, ce-i drept, si care mareste 50x la vreo 35 de lei

This message was edited 1 time. Last update was at 23/02/2019 09:54:01


Mama prostilor e mereu gravida!
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

exact pe asta de mai sus il am, dar recomand o varianta cu lumina inclusa, nu cu oglinda, e cam dublu de scump dar merita pt ca e dificil de nimerit cu lumina

acum nu zic sa va luati din asta, am dat doar ca exemplu pt puterea de magnificare, eu l-am luat pt copii nu pt acvariu, dar m-am mai uitat cu ei si la diferite chestii din acvariu for fun

This message was edited 1 time. Last update was at 23/02/2019 11:08:31




GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Pe mine ma intereseaza sa vad oul ala din imagine care arata ca o lamaie, am mai cerut sfat si pe alt forum (care nu tine de acvaristica) si am primit raspunsuri mai la subiect
cand am zis ceva ieftin m-am gandit la ceva ieftin era la 200-300lei dar dupa documentare si raspunsuri trebuie sa ma intind mai mult .

Concluzia trebuie sa ma hotarasc intre https://telescop-expert.ro/microscop-biologic-student-12-40-600x_104695 vine fara acesorii, lamele, etc...
sau https://www.emag.ro/microscop-levenhuk-rainbow-50l-plus-orange-69080/pd/DHL02DBBM/ vine cu acesorii, ajunge pana 1280x

Multumesc!

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

de ce nu incerci o varianta din asta https://www.ebay.com/itm/1600X-Zoom-8-LED-Digital-USB-Handheld-Microscope-PC-Endoscope-Camera-Magnifier/273624586260?hash=item3fb54bd814:g:eKAAAOSwsftcINeS:rk:5:pf:0 La 1600x cred ca e suficient

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Un microscop bun are corp metalic, reglaj brut si fin pe 3 axe (x,y, z), posibilitatea de a schimba 3 obiective sau mai multe ( daca sint bani si ocularele - eventual sa poata fi inlocuite ocularele cu o camera HD) si o optica de cit mai buna calitate tratata multireflex- exclus material plastic. Plus cit mai multe posibilitati de iluminare (cel putin 2 - prin transparenta - de jos spre obiectiv - si dinspre obiectiv spre obiectul analizat - mai sint si alte posibilitati de iluminare).

In general citi bani dai atita face.

Ginditi-va ca observati o arie de 0,1mm/0,1mm sau mult mai mica - o dafnie e de ordinul milimetrilor si poate fi observata fara o marire prea mare. Trebuie sa fie stabil - deci o baza mare si grea - cind il atingi usor nu trebuie sa se miste obiectul de observat care poate sa fie de citiva microni. Reglajul stinga/dreapta, inainte/inapoi, sus/jos (focalizarea) trebuie sa poate fi miscat cu citiva microni de unde rezulta mecanica fina. Daca lentilele sint de plastic au aberatii diverse - o singura lentila de sticla are aberatii multiple si pt. un obiectiv bun sint combinate mai multe lentile - observatia e avalabila si la ocular. Nu e utilizata sticla normala. Planul de focalizare la un microscop (care se vede clar ) poate sa fie de sub 1 micron - al 2lea strat de celule va fi in ceata.

Totul depinde daca ai nevoie de el sau nu. Oul ala e marit de 200-800 de ori.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/02/2019 16:40:06


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Stati ca am mai aflat ceva, trebuie microscop biologic de profunzime si sunt mai scumpe cam asta ar fi de incepatori https://astromagazin.ro/microscoape/5881-microscop-bresser-biolux-advance-mono-digital-20x-400x-.html

La ce ne-am uitat pana acum sunt microscoape de suprafata si nefolositoare la ce caut eu.

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Pina la urma la ce iti trebuie?

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

exact, ca de aici incepe cautarea, in functie de :la ce il folosesti, cat timp il folosesti si cati bani vrei sa investesti in el

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Liv wrote:Pina la urma la ce iti trebuie?


Exact ce face doctoru ala in clip aia vreau sa fac si eu, alea sunt oua de vermi interni Camallanus cotti si sunt imune la medicamente, inghet si uscaciune, nu iti mai povestesc ca e horor.

exact, ca de aici incepe cautarea, in functie de :la ce il folosesti, cat timp il folosesti si cati bani vrei sa investesti in el


la toti pestii care imi vor intra in carantina

Bafta

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

O sa fii destul de mirat de ceea ce se gaseste in apa.
Si o sa iti trebuiasca ceva timp pina o sa inveti sa faci diferentele intre diversele vietuitoare.

Si chiar daca sint scumpe intereseaza-te de pe acum daca poate fi montata o camera digitala pe el - o sa fie de mare folos daca nu vrei sa faci desene de mina.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

apropo, daca cauti levamisol, sa stii ca e comercializat la noi sub numele Decaris
https://www.csid.ro/medicamente/decaris-50-mg-150-mg-comprimate-11718605

am folosit eu mai demult la niste ramirezi cu camallanus, a functionat, nu mai stiu cat am pus, cu siguranta am supradozat si nu au fost probleme



GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Liv wrote:O sa fii destul de mirat de ceea ce se gaseste in apa.
Si o sa iti trebuiasca ceva timp pina o sa inveti sa faci diferentele intre diversele vietuitoare.

Si chiar daca sint scumpe intereseaza-te de pe acum daca poate fi montata o camera digitala pe el - o sa fie de mare folos daca nu vrei sa faci desene de mina.


am belit bine ochi la specificatii si are camerea digitala, se pot schimba lentila si camera daca vrei ceva mai bun, o camera foarte buna ajunge la 3000 lei, deja imi tremura chiloti si asa ma intind cam mult dar e nevoie pentru linistea mea si a pestilor.

Humbert wrote:apropo, daca cauti levamisol, sa stii ca e comercializat la noi sub numele Decaris
https://www.csid.ro/medicamente/decaris-50-mg-150-mg-comprimate-11718605

am folosit eu mai demult la niste ramirezi cu camallanus, a functionat, nu mai stiu cat am pus, cu siguranta am supradozat si nu au fost probleme


Am supradozat de 10 ori doza la 3 acvarii din greseala luna trecuta si 80% din pesti si le-am nenorocit ficatu, melci comunitari sunt istorie imi pare rau de ei.

Bafta

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

O sa plingi la rezolutia aia la camera.
Asta ce are in minus:

https://astromagazin.ro/microscoape/134-microscop-bresser-biolux-nv.html?search_query=Bresser+Biolux+&results=404

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline



asta e microscop de suprafata, mie imi trebuie microscop biologic, uite iti dau un quote de pe un alt forum unde un nene a vorbit mai pe inteles
Conteaza puterea de marire la un microscop asa cum conteaza viteza maxima pe care o poate atinge un automobil, atunci cand il cumperi...
Un microscop biologic BUN are magnificatia de 500x, peste aceasta valoare e inutil, iar microscop optic cu mai mult de 900x NU EXISTA.La peste 900x e obligatorie imersia, deci este un microscop cu imersie, ori preparea unui astfel de microscop nu e la indemana unui amator.Tot asa cum la peste 1200X, pana la maxim 1600x este obligatoriu un microscop cu camp intunecat sau cu fluorescenta.Un microscop cu camp intunecat are un pret astronomic pentru un amator(peste 100.000$), necesita clean room.Cele cu fluorescenta, cu camp intunecat si optica de fluorina superacromata, pot ajunge la peste 1.000.000 $.
Un microscp cu magnificatia intre 20 si 100X se numeste microscop metalografic, e util pentru pietre, marci postale, bancnote, etc. Nu pentru biologie.
Un microscop biologic bun, care sa ofere REAL 500X, costa de la 7-800 lei, daca doresti si profunzime de camp si luminozitate buna mai adaugi cca. 1000 de lei, daca doresti si condensor Abbe si sursa de lumina profi, mai adaugi cca. 2000 de lei.Obligatoriu acromat.
Un microscop de incepatori bun(genul de microscop scolar utilizabil), care ofera real 400x, cu o profunzime de camp si o luminozitate decenta, ar fi asta:
https://astromagazin.ro/microscoape/5881-microscop-bresser-biolux-advance-mono-digital-20x-400x-.html

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Interesant - o sa mai citesc. Stiu un IOR care il pot imprumuta pe termen lung sa vad cu ce se maninca.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
&Aqua&
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2015 19:22:32
Messages: 88
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut!
Am cautat putin si am gasit ceva ce cred ca este +- ceea ce ai tu nevoie si la un pret zic eu decent pentru ce stie sa faca.

https://www.skywatcher.ro/microscoape-biologice/2363-microscop-biologic-de-laborator-102-celestron.html

Are putere de marire de pana la 400x(din cate am citit eu despre el) si este biologic,nu de suprafata(dar sa te mai uiti si tu odata ca sa fii sigur)

Mi-am dorit sa fac ceva de vis asa ca m-am apucat de acvaristica.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ca sa ramina si un raspuns - ai gasit ceva ce te satisface?

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com