[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Euphyllia si Duncan stau retrasi  XML
Forum Index » Corali
Author Message
cailean
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/05/2018 17:17:27
Messages: 21
Location: Sibiu
IP:
Offline

Euphyllia si Duncanul stau mult retrasi in ultimele 8-9 zile, nu se mai intind ca la inceput cand parca infloreau. Iar Bubble Anemona si-a cam pierdut din culoarea rosie vie si a devenit mai stearsa. Aveti vreo banuiala?
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Ai facut vreun test de apa ? Ce valori ai? Kh-ul e ok?

Utopia Reef 400
My Aquariums
cailean
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/05/2018 17:17:27
Messages: 21
Location: Sibiu
IP:
Offline

KH intre 8 si 9. Cam mic parca.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/02/2019 12:49:11

rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salut,

Spune te rog toti parametri care-i poti masura. KH-ul intre 8 si 9 nu poate sa fie o problema. Daca ai o apa prea curata, NO3 abia detectabil, duncan-ul ar trebui sa mai fie hranit separat - e o opinie/observatie personala.
De asemenea, e posibil sa nu se coreleze unii parametri: Lumina cu NO3 si KH mare (>9). Eu prefer KH 7, NO3/PO4 spre si lumina puternica - aici prind culoare coralii la mine. Daca nu ai avut de mult o schimbare masiva de apa, sau teste ICP, e posibil si un dezechilibru ionic - nu e foarte periculos, dar poate influenta coloritul si hidratarea
Daca ai putea evidentia ce s-a schimbat in acvariu cu o saptamana, doua, inainte sa apara simptomele, ar putea ajuta.

Scuze de intrebare: in ce zona locuiesti ?
Noi (Catalin, Ionut si cu mine) suntem toti vecini in Alma/Turnisor
cailean
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/05/2018 17:17:27
Messages: 21
Location: Sibiu
IP:
Offline

Acvariu de 6 luni, NO3 abia detectabil, PO4 la fel. Am inceput sa hranesc coralii cu Reef Energy Coral Nutrition A si B de 4 zile si inca tot retrasi stau. Alti corali mai vechi o duc chiar bine.

Cu ceva timp inainte aproape mi-am omorat algele din sump, ca sa indepartez cyano (probabil) le-am spalat cu apa de osmoza inversa dar nesarata si s/au molesit rau de tot. Acum incep sa-si revina.

Inainte de isprava cu algele, bubble anemona s-a divizat, dar au ramas apropiate una de alta.

Stau in Sibiu, langa Piata Cibin, ar fi fain sa ne mai vedem si sa ne consultam. In sarata sunt incepator.

Schimb apa la o luna, 60 de litri la un acvariu + sump aprox 500 litri apa (scazand pietrele si filtrele), retragere coralilor a intervenit dupa schimbarea apei + carbon si antifosfat. Tocmai pregatesc schimbarea apei de luna aceasta. Am doar 5 pesti si putini corali, vreo 6 Nassarius si gramada de brittle stars.

This message was edited 2 times. Last update was at 24/02/2019 23:53:14

 
Forum Index » Corali
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com