[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pareri filtru Tetra vs. JBL  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Arwen_wt
Junior member

Joined: 31/08/2017 21:22:47
Messages: 33
IP:
Offline

Salutare!
Am si eu nevoie de un sfat daca ma puteti ajuta.
Am un acvariu de 63 l la care am achizitionat in urma cu un an si doua luni, un filtru Tetra Ex 600 care a functionat perfect pana la inceputul lunii Ianuarie cand a inceput sa curga apa din capac. Fiind in garantie, l-am dus la reparat si de aici a inceput distractia. Serviceul spunea ca nu curge, mi l-au dat inapoi functionabil din punctul lor de vedere, la mine dupa 20 min de functionare incepea sa curga iar, si tot asa s-a intamplat de 3 ori. A treia oara le-am trimis si video sa vada ca este defect si intr-un final au fost de acord ca are o problema. Au vrut sa mi-l schimbe cu unul nou insa baiatul de la service, s-a gandit sa faca o combinatie intre unul nou si filtrul meu, a pus interiorul capacului nou la filtrul meu (asta a fost explicatia lui, probabil ca a fost o combinatie de-a lui) si evident nu mai era nou. L-am returnat iar la service deoarece nu aveam incredere in lipiturile de la capac, parca era lipit cu super glue. Acum vor sa imi dea unul nou nout.
Intrebarea mea este: sa merg in continuare cu filtru Tetra sau sa cumpar un JBL Cristalprofi E401 Greenline? Despre Tetra am citit ca au problema asta la garnituri sau capac, la un moment dat incepe sa curga. Despre JBL nu am gasit prea multe pareri. Ce ma sfatuiti?

Multumesc!
Deliabiba
Member

Joined: 15/12/2017 17:53:13
Messages: 152
Location: Maidstone, UK
IP:
Offline

am avut Tetra ani de zile si nu am avut probleme cu ele - nu am avut JBL - nu pot sa ma pronunt
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La fel si eu - am avut un Tetra EX700 vreo 2 ani, mai demult, fara nicio problema. JBL nu stiu.
[Yahoo!]
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Este ok JBL. Da, dupa circa 1 an se cam schimba garnitura de la capac, eventual si rotorul daca incepe sa faca zgomot si te deranjeaza.
Mult mai bun este eheim dar si preturile sunt pe masura.

Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Si eu am un Tetra 600EX la 63L.
Il am de 2 ani si nu am avut probleme cu el.
Dar ca eu am si prefiltru. Asa incat filtru il deschid de 1-2 ori pe an.
Eu am mai patit la el ca la un moment dat furtunul statea prea curbat si imi forta conectorul de la filtru si a inceput sa curga pe acolo. Dupa ce l-am asezat iar in pozitia normala n-a mai picurat.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Pandy
Member

Joined: 19/02/2018 10:25:22
Messages: 154
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ramai la EX. Am modelul vechi, 700, si functioneaza de 5 sau mai multi ani, chiar nu stiu vechimea reala. Am avut probleme cu etansietatea, dar totusi, cat sa tin.

Inca il folosesc, e putin zgomotos, dar pot dormi.

La JBL, am 401 si 901, sunt multumit asa si asa. 401 mi se pare ca nu e la fel de calitativ ca EX.
901 e la pesti, functioneaza fara emotii.
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Am de vreo jumatate de an un JBL Cristal Profi 702greenline. Il recomand cu incredere o bijuterie.

Mai am un Tetratec 700, de vreo 11 ani,dar care este marele avantaj al Cristal Profi 702? Poti desface numai partea de sus a filtrului, filtrarea grosirea si cea fina ,deci si daca le-ai spala foarte temeinic pe astea doua,mai ai doua sertare, unu cu burete si unu cu ceva gen Matrix, deci nu ai pierde bacteriile nitrificatoare sau poti spala numai filtrare grosiera de deasupra ,buretele de sus.
Iara consumul il are numai 9W JBL fata de 13w Tetratec 700. Foarte silentioase amandoua.

In 11 ani la Tetratecex700 am schimbat doar garnitura mare si robinetii astia:
https://www.happypets.ro/2346-tetra-set-cuplaj-robineti-ex400-ex600-ex700-4004218167247.html
.In acelasi timp pana acum mi se pare foarte bun si JBL Cristal Profi 702greenline.

[Acvarii 2019 url=http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45626.page]
[Email]
Arwen_wt
Junior member

Joined: 31/08/2017 21:22:47
Messages: 33
IP:
Offline

Va multumesc frumos pentru raspunsuri.
Se pare ca am avut ghinion sa se strice la un an doar de la achizitie. Astept sa il primesc din service si il pun in functiune.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com