[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Comportament agresiv mascul guppy  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
Cris29
Unripe member

Joined: 17/02/2019 21:24:58
Messages: 3
IP:
Offline

Buna seara tuturor,
Acum 3 zile am cumparat 1 mascul guppy endless + 1 femela din aceeasi specie, 1 mascul guppy+1 femela guppy (2-3 cm) asortat si 2 otocinclus. In acvariu mai am 6 pesti guppy de talie mica (nu stiu ce tip). Dupa o zi de la cumparare, masculul guppy endless a inceput sa alerge femela guppy asortat la fel si a procedat si masculul guppy asortat. Masculul gupy endless nu are nici un interes pentru femela din aceeasi specie, doar pentru femela asortat. Este chiar agresiv.
Este acesta un motiv de ingrijorare? Imi puteti da ceva sfaturi?
Detalii despre acvariu:
Capacitate: 28 litri;
Iluminat 4W LED (program iluminat 14 ore/zi
Filtru intern: 400 L/ora
Substrat: pietris
Plante vii (din pacate nu stiu denumirea lor)
Acvariul a fost setat pe data de 7 Ianuarie 2019.
Va multumesc.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

La vivipari,raportul dintre femele si masculi este de 3 femele la un mascul,la fel ca si la alte specii gen africani,etc.
Faza cu 1 mascul + 1femela nu intra aici,masculul vrea a se imperechea si tot streseaza femela,daca ar fi mai multe,agresivitatea lui s.ar dispersa intre ele

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Cris29
Unripe member

Joined: 17/02/2019 21:24:58
Messages: 3
IP:
Offline

Multumesc @paradox pentru raspuns. Desigur, in comportamentul masculului intra si agresivitatea. Scuza-ma daca insist cu intrebarea: Nu ar fi firesc sa isi urmareasca femela endless? Cata vreme sunt de aceeasi tailie si specie sa spunem? Sunt 2 femele in acvariu si cel putin 2 masculi. Spun cel putin deoarece ceilalti 6 guppy de care am amintit sunt prea mici sa imi dau seama ce sunt. Dar masculul acesta endless are treaba la femela asortat (e de 3 ori mai mare ca el).
Multumesc.
92fox
Member
[Avatar]

Joined: 05/04/2018 22:10:50
Messages: 187
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu are nici o treaba dimensiunea masculului cu cea a femelei. Iar din propria experienta pot spune ca masculii de endleri sunt mai "zvapaiati" decat ceilalti si mult mai activi. Si la mine fugarea o femela care era de 3 ori mai mare decat el......si era foarte insistent tipul
Cris29
Unripe member

Joined: 17/02/2019 21:24:58
Messages: 3
IP:
Offline

Va multumesc pentru raspunsuri. Sa auzim de bine.
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com