[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Apa tulbure  XML
Forum Index » Apa
Author Message
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

De ieri detin un filtru extern sunsun 603B el vine cu 4 bureti 3 de vreo 3 4 cm si 1 din acela subtire alb,am scos buretii grosi am lasat unu cu porozitate medie si cel alb,am introdus frumos circa 600 700 ml de siporax am spalat acvariu am introdus apa am pus locuitorul (broasca testoasa) asta pe la ora 17:00 ieri.Pe la 9 seara inainte sa plec la munca am verificat torul ok apa ca cristalul,broasca nehranita de cand am schimbat apa.Acum la 7 dimineata vin acasa privesc acvariul si raman masca,apa e tulbure tare.Ceva explicatii?
[Thumb - rsz_20190216_070025.jpg]

Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Mentionez ca medile filtrante au fost clatite inainte de utilizare dar nu foarte mult,le am bagat intr o strecuratoare si le am lasat sub jet 10 secunde
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Am dat un ochi pe forum si am intales ca ar fi de la cilcarea acvariului si a filtrului care e nou,sper sa faca cat mai multa mizerie broasca ....sa vina bacteriile

Scz de topic dar m am speriat tare...am sa astept pana .aine sa vad ce si cum....eu credeam ca ciclarea se face cand ai substrat plante etc ... nu 2 plante artificiale si un incalzitor
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bloom bacterian datorat ciclarii. All good. Daca era praf de la siporax aparea cand bagai filtrul nu a doua zi.

Nu stiu exact cum e cu broastele, nu am avut niciodata, dar in cazul unui acvariu care se cicleaza cu pesti in el se recomanda schimburi de apa dese timp de 30 zile.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/02/2019 10:04:36


MSI Reef
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

MSI wrote:Bloom bacterian datorat ciclarii. All good. Daca era praf de la siporax aparea cand bagai filtrul nu a doua zi.



Dupa o ducumentare de 3 ore pe forum m am mai linistit,acum cu ajutorul tau pot dormi linistit dupa schimbul 3

Se poate si sterge topicul,daca problema persista revin.Multumesc si scz

This message was edited 1 time. Last update was at 16/02/2019 10:11:16

 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com