[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Clarificarea unelor informatii  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
MrOtter
Unripe member
[Avatar]

Joined: 15/02/2019 19:53:16
Messages: 1
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Buna!

De aprox 2 luni am inceput sa urmaresc tutoriale legate de aquascaping, in ce consta intretinerea unui acvariu, echipamentelor necesare pentru construirea unui acvariu si mentinerea echilibrului ecosistemului subacvatic. Am cateva nelamuriri la care poate cei mai experimentati imi puteti raspunde, in acest fel o sa am o baza mai solida sa pot sa ma documentez in continuare inaintea achizitionarii unui acvariu.

1. Pt inceput m-am gandit la un acvariu Dennerle Nano Tube de 30L. O sa fie un acvariu plantat dens. Am citit postarea de mai sus cu volumul acvariului si nr de pesti dar tinand cont ca acvariul meu va fi mai inalt pe vertical, e ok sa calculez dupa aceasi regula (1,5 litri de apa/cm de lungime - pt pesti de pana la 5cm lungime la maturitate) ?

2. Fauna as vrea niste Creveti Red Cherry, Pe?ti cardinali care vad ca sunt usor de crescut, niste melcisori si Hyphessobrycon amandae. Ce mai pot adauga si cam cati ar fi ok tinand cont de prima mea intrebare cu volumul?

3. Flora Cryptocoryne Wendtii Green, Moss Vesicularia Christmas montagnei, Hemianthus callitrichoides Cuba. Exista vreo planta cu frunze rosiatice care sa nu necesite asa mare cantitate de CO2? As vrea sa nu adaug CO2.. Eventual ar merge cu CO2 Tropica Plant Growth din cand in cand?

4. Filtru, un Eheim Classic 250. Ce medii de filtrare ar fi ok ? Si buretele acela se schimba vreodata? In afara de faptul ca se clateste in apa deja existenta in acvariu pentru pastrarea bacteriilor benefice ecosistemului, dar este vreun moment cand e bine sa il schimbi de tot (o data pe an sau numai in momentul in care incepe sa cedeze -- si atunci ma gandesc ca trebuie pastrat un timp si cel vechi pana va avea si cel nou bacteriile necesare)?

5. Ce suplimente imi recomandati sa adaug in substrat ca sa ajute dezvoltarea plantelor ca sa evite formarea algelor brune?

6. Ce lumina imi recomandati?


Pentru filtru si ideea de asamblare ('look') al acvariului m-am inspirat de aici https://www.youtube.com/watch?v=nqMRnA22c_s&t=


Multumesc pentru orice informatii imi puteti oferi

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

o sa iti raspund doar la ce ma pricep:
-mai bine un acvariu mai lung si scund decat unul inalt si...atat.(asta pt pesti)
-daca esti incepator,consider ca te cam grabesti cu co2-ul si plante pretentioase,o sa ai diferite frustrari de la alge la probleme de ciclare,multe frustrari legate de lumina necesara, oxigenul din apa,co2-ul,etc
-ca medii filtrante,ele variaza in functie de buget: daca esti smescher de smescher,ia-ti matrix. daca esti asa si asa ia-ti ada bio rio sau siporax + turba (aquariumprest.ro)
-personal(si nu numai) consider ca un acvariu mic este mai greu de intretinut decat unul mare,datorita mai multor factori-poate sti deja-
-Esti sigur ca vrei sa fii un gradinar de verdeturi in loc de a fi un crescator de ceva pestisori ?( aici vorbeste iubirea mea fata de animale,ma fac sa ma simt un semizeu cand vad ca o duc extrem de bine datorita mie)-plantele nu-mi aduc nicio satisfactie- dar aici tine de fiecare cu gusturile sale

This message was edited 2 times. Last update was at 15/02/2019 22:49:35


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com