[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtru  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Ilca Timeea
Junior member

Joined: 19/06/2017 13:23:55
Messages: 23
Location: Sebis, Arad
IP:
Offline

Buna!
As dori sa cump?r filtru pentru un acvariu de 60 l.
Mi-au placut tare mult filtrele de la Tetra
https://pentruanimale.ro/acvaristica-1/filtru-intern-tetra-tetratec-pentru-acvarii-600-l-h.html
https://pentruanimale.ro/acvaristica-1/filtru-intern-tetra-tetratec-pentru-acvarii-800-l-h.html
Si nu stiu care ar fi cel mai potrivit dintre acestea doua.
Mai am înc? o nel?murire,sunt incluse cu materialul filtrant,daca nu imi puteti recomanda ceva?
niqn10
Junior member

Joined: 21/01/2019 10:32:53
Messages: 77
Location: Bucuresti
IP:
Offline

salut, pe principiul "bigger is better", as merge pe varianta a doua.

Insa, ca sa ai un raspuns mai putin "la ghici", ar trebui sa dai niste detalii si despre ce ai in acvariul ala, inafara de apa
Ilca Timeea
Junior member

Joined: 19/06/2017 13:23:55
Messages: 23
Location: Sebis, Arad
IP:
Offline

Deocamdat? nu mai am pe?ti in acvariu si vreau sa imi cump?r câtva,dar putini 2-3 sau poate 2 ?estoase(dar asta e deja alta poveste)
As vrea sa stiu daca filtrele vin cu material filtrant
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Bun gasit!

Un acvariu de 60l nu-i asa de mare, poate sa luati in calcul si un filtru extern mai mic (un exemplu ar fi eheim eco pro 130 sau ceva asemanator) sau un filtru hang-on, in ideea scoaterii din interiorul acvariului a diverselor plastice si accesorii care fura din aspectul natural.

Daca, totusi, optati pentru un filtru intern nu-l luati prea mare, debitul (acei litri/ora) trebuie sa nu fie prea mare raportat la acvariul dvs., altfel riscati o furtuna perpetua in apa aia.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Pentru acvarii de peste 30-35 litri, filtrul intern nu este eficient. Eu m-as orienta catre un extern, de ex. Eheim 2213 sau un JBL e402. Astfel ai capacitate mai mare dar si mai multe optiuni de echipare. Nu lua in considerare debitul ci capacitatea filtrului raportata la volumul de apa util si densitatea faunei si florei.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Nu lua in considerare debitul ci capacitatea filtrului.


Carevasazica intr-un acvariu de 60 de litri (care probabil are pe la aprox. 40 cm lungime cel mult) o pompa care-ti sufla apa la 600l/ora produce cam aceiasi curenti cu una care are un debit de 300litri/ora?
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Eu m-as orienta catre un extern, de ex. Eheim 2213 sau un JBL e402.


Seria EHeim Clasic (2213 si restul) a trecut, intr-adevar, testul timpului dar n-as recomanda-o unui incepator. Ai nevoie de robineti care trebuie cumparati separat (nu mai stiu exact dar la eheim cred ca-s in jur de 10euro/bucata). Dintr-o data au crescut brusc cheltuielile finale cu filtrul. Iarasi, la seria clasica nu ti se da niciun material filtrant. Fara robineti curatarea filtrului devine un chin umed.

In plus, amorsarea filtrului e mai anevoioasa, spre deosebire de seriile lor ulterioare de filtre.

Luand toate aspectele astea in calcul, eu n-as recomanda unui incepator filtrul asta.

This message was edited 2 times. Last update was at 14/02/2019 14:27:41

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Koh-i-Noor wrote:
Silviu Man wrote:Nu lua in considerare debitul ci capacitatea filtrului.


Carevasazica intr-un acvariu de 60 de litri (care probabil are pe la aprox. 40 cm lungime cel mult) o pompa care-ti sufla apa la 600l/ora produce cam aceiasi curenti cu una care are un debit de 300litri/ora?


Debitul poate fi modificat, capacitatea nu. Pentru o buna filtrare biologica, conteaza retentia apei in filtru, nu debitul. Si, mai mult decit retentia apei, suprafata de contact a apei cu mediile filtrante.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Koh-i-Noor wrote:
Silviu Man wrote:Eu m-as orienta catre un extern, de ex. Eheim 2213 sau un JBL e402.


Seria EHeim Clasic (2213 si restul) a trecut, intr-adevar, testul timpului dar n-as recomanda-o unui incepator. Ai nevoie de robineti care trebuie cumparati separat (nu mai stiu exact dar la eheim cred ca-s in jur de 10euro/bucata). Dintr-o data au crescut brusc cheltuielile finale cu filtrul. Iarasi, la seria clasica nu ti se da niciun material filtrant. Fara robineti curatarea filtrului devine un chin umed.

In plus, amorsarea filtrului e mai anevoioasa, spre deosebire de seriile lor ulterioare de filtre.

Luand toate aspectele astea in calcul, eu n-as recomanda unui incepator filtrul asta.


Evident ca trebuie robineti. Iar amorsarea e usoara daca ai robineti. Cheltuiala suplimentara compenseaza inzecit problemele pe care un filtru intern le poate provoca in timp. Cit despre faptul ca vine gol, fara medii ... Preferi sa platesti bureti pe care oricum ii schimbi sau sa pui direct ce trebuie?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Silviu Man wrote:
Evident ca trebuie robineti. Iar amorsarea e usoara daca ai robineti. Cheltuiala suplimentara compenseaza inzecit problemele pe care un filtru intern le poate provoca in timp. Cit despre faptul ca vine gol, fara medii ... Preferi sa platesti bureti pe care oricum ii schimbi sau sa pui direct ce trebuie?


Domnul meu drag, recomandarea facuta de mine e 61 euro, e Eheim, vine cu robineti, vine cu mediu filtrant bio Eheim Substrat pro si are un debit care n-o sa-i transforme persoanei care a intrebat acvariul in simulator de valuri. L-ai scos din cutie si e gata de utilizare - in ideea asta l-au si inginerit cei de la Eheim. Pentru cunoscatorii entuziasti (dvs.) sunt variante mai complexe...
Ce facem acum, punem un incepator care initial era interesat de un filtru de 137 lei Tetratec sa-si cumpere, separat, robineti, medii filtrante samd? In plus, efortul dvs. didactic legat de lectia cu buna filtrare biologica este supradimensionat rau de tot, cetateanul (sau cetateanca) nici n-a dat aproape niciun detaliu legat de acvariu (in afara de faptul ca are 60l 2-3 pesti si o broasca testoasa). Nu vrea sa-l intreaca pe Amano, nu inca!

Silviu Man wrote:Cheltuiala suplimentara compenseaza inzecit problemele pe care un filtru intern le poate provoca in timp.


Eu tot un filtru extern i-am recomandat, dvs. cu cine polemizati cu aceasta afirmatie? Spun polemizati din cauza unei perceptii pe care-am cules-o din tonul combativ cu care ati raspuns la chestiunea cu debitul. Daca v-am perceput aiurea imi cer iertare.

P.S.
Un copil intreaba: Tata, de ce e albastru cerul.
Tatal il priveste adanc in ochi, trage aer in piept si-i spune: Este datorita unor efecte cuantice ce implica dispersia Rayleigh in conjunctura cu o lipsa de suficienti receptori ai fotonilor violeti din retina noastra, fiule.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Koh-i-Noor wrote:
Silviu Man wrote:
Evident ca trebuie robineti. Iar amorsarea e usoara daca ai robineti. Cheltuiala suplimentara compenseaza inzecit problemele pe care un filtru intern le poate provoca in timp. Cit despre faptul ca vine gol, fara medii ... Preferi sa platesti bureti pe care oricum ii schimbi sau sa pui direct ce trebuie?


Domnul meu drag, recomandarea facuta de mine e 61 euro, e Eheim, vine cu robineti, vine cu mediu filtrant bio Eheim Substrat pro si are un debit care n-o sa-i transforme persoanei care a intrebat acvariul in simulator de valuri. L-ai scos din cutie si e gata de utilizare - in ideea asta l-au si inginerit cei de la Eheim. Pentru cunoscatorii entuziasti (dvs.) sunt variante mai complexe...
Ce facem acum, punem un incepator care initial era interesat de un filtru de 137 lei Tetratec sa-si cumpere, separat, robineti, medii filtrante samd? In plus, efortul dvs. didactic legat de lectia cu buna filtrare biologica este supradimensionat rau de tot, cetateanul (sau cetateanca) nici n-a dat aproape niciun detaliu legat de acvariu (in afara de faptul ca are 60l 2-3 pesti si o broasca testoasa). Nu vrea sa-l intreaca pe Amano, nu inca!

Silviu Man wrote:Cheltuiala suplimentara compenseaza inzecit problemele pe care un filtru intern le poate provoca in timp.


Eu tot un filtru extern i-am recomandat, dvs. cu cine polemizati cu aceasta afirmatie? Spun polemizati din cauza unei perceptii pe care-am cules-o din tonul combativ cu care ati raspuns la chestiunea cu debitul. Daca v-am perceput aiurea imi cer iertare.

P.S.
Un copil intreaba: Tata, de ce e albastru cerul.
Tatal il priveste adanc in ochi, trage aer in piept si-i spune: Este datorita unor efecte cuantice ce implica dispersia Rayleigh in conjunctura cu o lipsa de suficienti receptori ai fotonilor violeti din retina noastra, fiule.


Te rog sa ma scuzi, am inteles gresit subiectul. Multumesc pentru corectie.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Koh-i-Noor wrote:
Un acvariu de 60l nu-i asa de mare, poate sa luati in calcul si un filtru extern mai mic (un exemplu ar fi eheim eco pro 130 sau ceva asemanator)

As vrea sa folosesc la alt acvariu filtrul JBL 701 GL pe care-l am acum la plantatul de 60L. Pare interesant acest eheim, l-as folosi in locul la 701, doar ca nu inteleg ceva din specificatii:
VOLUM REZERVOR: 2,3 litri -1,2 + 0,3 (prefiltru)


Ce capacitate de material filtrant are?

This message was edited 1 time. Last update was at 15/02/2019 09:03:41

Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Mic. Cei de la Eheim sunt putin perversi la faza asta (imi adduce aminte de specificatia cu Watti PMPO la boxe, pe vremuri).

Inapoi la intrebare: Are 1.2 litri de material filtrant....

Pe AquaticPlantCentral (am impresia ca), era o discutie vasta, bine argumentata, legata de filtrarea biologica. Concluzia era ca, pentru o filtrare biologica optima volumul de mediu colonizator pentru coloniile care asigura filtrarea biologica trebuie sa fie ~ 10% din volumul acvariului.

Daca am lua in serios cifra asta va dati seama ce ar trebui sa faca fiecare dintre noi ca sa doarma linistit noaptea ca are filtrare bio buna. In plus, cred ca multi dintre noi stim dar nu si constientizam ca inclusiv substratul, atat timp cat nu e vorba de in nisip foarte fin cat sa formeze strat anaerob sub suprafata lui, devine mediu colonizator pentru nitrosomonas si nitrobacter, peretii acvariului, practic tot interiorul acvariului. Dar nu intram in detalii.

Evident ca sunt si alte variante de filtru, eu am zis de Ecco pro ca asta am acasa (varianta aia mai mare 300, nu 130-ul), il cunosc in practica nu de la televizor.
Cei interesati sa caute si Eheim AquaCompact 60. Nu stiu daca Eheim il mai produc, cat mai costa, dar este o varianta foarte buna pentru acvariile mici. Si asta vine deja cu Eheim substrat pro.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Profit de ocazia asta sa spun ca intr.adevar eheim ecco pro 300 este f bun si as mai adauga si faptul ca am nevoie de o alta cuva/canistra pt el. Are cineva la pret rezonabil ?

This message was edited 1 time. Last update was at 15/02/2019 11:02:51


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Ilca Timeea
Junior member

Joined: 19/06/2017 13:23:55
Messages: 23
Location: Sebis, Arad
IP:
Offline

Ati putea va rog sa imi r?spunde?i la intrebarea mea ini?ial? daca filtrele din link-ul meu au material filtrant sau nu?
Si daca nu imi puteti recomanda un filtru complet pana in 150 de lei?
Ilca Timeea
Junior member

Joined: 19/06/2017 13:23:55
Messages: 23
Location: Sebis, Arad
IP:
Offline

cetateanul (sau cetateanca) nici n-a dat aproape niciun detaliu legat de acvariu (in afara de faptul ca are 60l 2-3 pesti si o broasca testoasa).
In acvariu nu am deocamdata nici un peste,imi doresc 2 sau 3 pe?ti f?r? s? am prea multe b?t?i de cap cu ei cam atat,nimic sofisticat
Am avut experien?e urâte cu prea multi pe?ti in acvariu si acum vreau cat mai pu?ini pe?ti
Dac? îmi pute?i da si niste recomand?ri de pe?ti nepretentiosi ar fi super
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Koh-i-Noor wrote:
Inapoi la intrebare: Are 1.2 litri de material filtrant....


Eram in graba spre serviciu. Ca sa se inteleaga: Are spatiu pentru 1.2 litri de material filtrant.
volum rezervor 2,3 litri inseamna cuva aia de plastic verde, per total. In interior are cosuletele pentru mediu filtrant.
La Ecco 130 am impresia ca e doar 1 cos? Nu stiu, trebuie verificat. La 300 sunt 3. Cosurile alea sunt identice (diametru, inaltime) la toate cele 3 filtre din serie, difera doar numarul lor.

Inca ceva important, legat de cifre: La Ecco pro 300 sunt 3 cosulete si in specificatii Eheim spune filter volume 2.8 litri (cele 3 cosulete)=> 0.93 litri/cosulet. Am cumparat in ambalajul original 1 litru (~700g cantarite) de Seachm Matrix. Am umplut cu acest 1 litru, ochi, 2 din cele 3 cosuri ale filtrului... :-/

Silviu Man, om pasionat, pe care-l urmaresc pe acest forum si-l apreciez mult, face o recomandare foarte buna. Eu, in momentul asta daca ar fi sa-mi iau un filtru as merge pe seria Eheim Clasic pe care domnul Silviu a pomenit-o, un Eheim 2215 sau 2217, burdusit cu Seachem Matrix si cu prefiltru SunSun pentru filtrarea mecanica. Dar totalul la asa un demers (robinetii+materialul filtrant+ filtrul in sine ajung lejer peste 150 euro la final). Unde, a se vedea ca ne-am inclestat eu cu Silviu coarnele si am intrat in discutii elaborate si uite, persoana care intreaba ce vrea de fapt, sa se incadreze in 150 de lei. Sunt sigur ca multi dintre voi zambesc acum

Dar poate ramane discutia pentru altii interesati de acelasi subiect, daca or fi care sa citeasca...

Carevasazica, am 2 Ecco pro 300 acasa, la un acvariu de 200 litri brut. Sunt multumit dar nu-l consider rupt din soare, nici nu cred ca exista asa ceva (poate doar alea ADA, facute din Inox ). In functie de buget, scop final, cunostiinte, teluri in ale acvaristicii samd. fiecare isi alege ce crede. Personal mai am o boala acum - e legata de incercarea de a scoate cat pot de mult din echipamentele din acvariu, de asta, daca mi-as face acvariu de la zero si n-as avea deja echipamente cumparate as mai lua in calcul o varianta de filtru cu incalzitor inclus desi initial am fugit de idee gandindu-ma ca e o chestie in plus care s-ar putea defecta.
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com