[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Betta diferiti  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
AmFOffice
Junior member

Joined: 30/10/2018 20:33:56
Messages: 14
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sunt in cautarea a 2 masculi si 2 femele betta care sa aibe, ambii parteneri albi si ambii parteneri negrii .

Caut masculi exact ca cei din pozele de mai jos :
https://img.plici.ro/image/U32
https://img.plici.ro/image/U3D
https://img.plici.ro/image/U3I

Credeti ca am sanse sa gasesc in Romania asa ceva ?
Doresc ca si femelele sa fie dintr-o singura culoare . Am un proiect mare pe care vreau sa il creez si tematica este alb/negru .
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

am vazut ceva la Coralis zilele astea, varianta deschisa. Nu stiu daca e exact modelul tau dar poti intreba. Ca femela nu stiu. Intra si pe Facebook si cauta-l pe Mihai-Gigi Sirbu. Te poate indruma cel mai bine

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

La beta nu e valabil ai o pereche neagra iti ies puii negri, culorile sunt dispuse pe peste in straturi sandvis,
culoare galbena e cea mai joasa culoare, rosu se gaseste la mijloc iar nergu e cea de deasupra.
adica un peste negru poate avea toate culorile curcubeului in el si nu le vezi, partea cea mai nasoala e ca nu poti deosebi ochiometric intre un peste complet negru(genetic) si un peste negru care contine sub negru toate culorile curcubeului(genetic), asta se vede la inmultire cand ai o pereche neagra cu provenienta necunoscuta si iti ies puii de toate culorile curcubeului si poate 1-2 negri complet.

Crescatori pasionati in general au linii de culoare, primul lucru e sa ceri sa vezi parinti si ai o convingerea ca pui iti vor iesi de culoare respectiva, iar daca pui unu alb cu unu negru ai 5% sansa 1-5 pui sa fie negru cu culoare alba ascunsa si nu vezi.

Sper ca ai inteles ideea pentru mai multe detalii gasesti pe net/youtube la betta breading.

Din pacate experienta nu am stiu ca am o carte acvaristica veche ani 90 foarte buna unde explica la beta in detaliu fiecare culoare unde se afla pe "sendvis".
Anu acesta ma apuc de inmultit sa vad daca imi iese si apoi voi cauta culori.

Bafta

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Frumoasa informatie cea cu culorile dispuse pe peste,chiar nu stiam. Multumim

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Apollo
Member
[Avatar]

Joined: 03/09/2017 11:07:18
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Aproape de adevar.
Nu mai tin minte asa bine dar fenotipul (aspectul fizic) este rezultatul interactiuni dintre mediu si genotip.Ei bine Sunt gene cu caracter re3cesiv si caracter dominant.
Poti avea un peste negru dar care sa fie cu gene recesiv.
Cum am spus nu mai tin asa bine minte, dar daca te intereseaza este materie de liceu si gasesti tu mai multe pe pritenul Google.
EREDITATEA dihibridarea si monohibridarea.
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com