[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Diy filtru extern  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Buna , doresc sa imi fac un filtru extern problema mea e ca vad tot felul de variante de asezat materialele filtrante si sunt destul de confuz.Intrebarea e urmatoarea : care e ordinea materialelor filtrante.Ma refer intra apa in filtru si vine prima oara burete gros,subtire si inele ceramice si carbune la iesire sau exact invers?Va multumesc
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

eu am burete grosier matrix si alt burete grosier,nu as pune unul foarte fin deoarece se colmateaza usor si trebuie sa tot deschizi filtrul.catre iesire poti sa nu mai pui burete cred


image
92fox
Member
[Avatar]

Joined: 05/04/2018 22:10:50
Messages: 187
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut, discutii sunt multe in legatura cu ordinea materialelor filtrante. Dar in principiu intaii trebuie sa ai filtrarea mecanica realizata prin buretii de la grosier la fin (doua sau trei granulatii) si apoi ai filtrarea biologica realizata cu ajutorul materialelor gen matrix, siporax, piatra ponce, inele ceramice, spartura de lava, zeolit, etc....
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca m-ar intreba cineva, eu as zice ca tot ce trebuie este un prefiltru (bureti grosieri) pus in intrare (IN)... atat!
- in "canistra" nu as pune decat material de filtrare biologica (poros): matrix, siporax, spartura de lava, piatra ponce, etc... dupa buget.
- carbunele NU se utilizeaza in mod constant, deci nu are ce sa caute in filtru' ala.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Am uitat sa mentionez ca filtrul se va folosi la o broasca teestoasa ,deci foarte multa mizerie, de aceea as pune 2 3 bureti a cate 2 3 cm grosime fiecare.Multumeec pentru raspunsuri
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:
- in "canistra" nu as pune decat material de filtrare biologica (poros): matrix, siporax, spartura de lava, piatra ponce, etc... dupa buget.


Burete trebuie pus ca prefiltru (adica pe sorbul prin care tragi apa din acvariu in canistra), nu in interiorul acestui filtru extern. Buretele trebuie curatat des, matrixul aproape niciodata.



MSI Reef
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Hmm nu prea as vrea sa pun pe unde trage apa,ideea e ca broastele fac foarte multa mizerie si de aceea am nevoie de bureti si in interior.Multumesc de parere
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

daca vrei ca mizeria sa nu se reverse in acvariu cand vrei sa speli prefiltrul, pune prefiltru in afara acvariului. Asa cum a spus koala, in prefiltru se pun doar bureti grosieri

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

scorpionul wrote:daca vrei ca mizeria sa nu se reverse in acvariu cand vrei sa speli prefiltrul, pune prefiltru in afara acvariului. Asa cum a spus koala, in prefiltru se pun doar bureti grosieri


Interesant,poti sa mi recomanzi un prefiltru?si acela e tot extern?
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

un exemplu este asta http://www.tucradio-acvariu.ro/index.php?route=product/product&product_id=232, dar nu ti-l recomand ca nu gasesti piese de schimb la el si in caz de ceva trebuie sa iei altul nou. Idea este ca orice recipient prin care intra apa si apoi iese poate fi folosita pe post de prefiltru, iar pentru a nu reduce prea mult debitul si a nu forta pompa trebuie sa pui in el material grosier gen burete

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Hmmm interesant tare, asta as putea sa il folosesc la urmatorul proiect cu pesti.Multumesc
mihai florescu
Member

Joined: 28/01/2018 13:35:57
Messages: 110
Location: Rosiori de Vede
IP:
Offline

Am carasi.. deci la fel de mult? mizerie . Folosesc in filtre doar material bio, pentru filtrare mecanic? am prefiltru sunsun 603. Eu am modificat intrarea si iesirea din prefiltru 25/34, nu o sa am probleme cu partidele
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Acum va intreb ,pana o sa fac acel filtru e ok daca as scoate din cel actual acel carbune actic si as pune burete?
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Berea wrote:Acum va intreb ,pana o sa fac acel filtru e ok daca as scoate din cel actual acel carbune actic si as pune burete?


daca scopul e doar sa retina mizeria, e ok sa pui doar burete grosier. Daca ai alte motive, vorbim

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Poi in marea majoritate a videourilor pe YT la cei ce isi fac filtre nu vad sa puna carbon,cel mai utilizat mediu e inele ceramice
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

A ajuns si recipientul care se va transforma in filtru extern
[Thumb - 20190211_134556.jpg]

scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

asteptam rezultate

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Apollo
Member
[Avatar]

Joined: 03/09/2017 11:07:18
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Sunt curios cat de etans va fi filtru.Daca esti indemanatic si ai ce iti trebuie o sa il faci,ce-a mai mare problema pe langa cea de etanseitate va fi amorsarea(lucru intalnit si la filtrele dedicate).
Daca poti documenta fiecare pas, pe care il faci pentru realizarea filtrului,va fi un ajutor in plus pentru cei interesati.
Mult spor!
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Apollo wrote:Sunt curios cat de etans va fi filtru.Daca esti indemanatic si ai ce iti trebuie o sa il faci,ce-a mai mare problema pe langa cea de etanseitate va fi amorsarea(lucru intalnit si la filtrele dedicate).
Daca poti documenta fiecare pas, pe care il faci pentru realizarea filtrului,va fi un ajutor in plus pentru cei interesati.
Mult spor!


Deja am depistat o mica scurgere dar cred cu cu putin silicon in interiorul capacului rezolv problema,cred ca cea mai mare problema nu e etansarea si nici amorsarea ci pompa care o sa o folosesc,e o simpla pompa de filtru cu depit de 400 L/h ,amorsarea iara va fi un lucru super easy caci las pompa in apa,trebuie sa dau o fuga pe la dedeman sa caut doar iesirile din acea cutie pt tur si retur,acolo am o problema dar vedem ce gasesc.o sa incerc sa fac poze si eventual mici filmulete cu etapele mai importante.Multumesc de sustinere
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Apollo wrote:Sunt curios cat de etans va fi filtru.Daca esti indemanatic si ai ce iti trebuie o sa il faci,ce-a mai mare problema pe langa cea de etanseitate va fi amorsarea(lucru intalnit si la filtrele dedicate).


la prefiltru nu se face amorsare. Amorsarea se face doar la pompe ca sa nu aibe aer si sa nu merga in gol. Etansarea e importanta aici deoarece daca trage aer pe la imbinare va avea probleme si cu filtrul. Ca idee era mai bine (zic eu) daca facea prefiltrul din teava de 110 de canalizare. Costa putin si e dura ca material. Dar si aici se ridica problema etansarii. Nu numai ca trebuie sa o etansezi, dar trebuie sa-i asiguri si dezmemrarea pentru curatare usoara

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com