[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mutare acvariu  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Stimati colegi,

A venit vremea mutarii intr-un nou birou. Mai mare, mai frumos, mai ...titrat .
Dar nu asta e problema.
Trebuie sa-mi mut bazinul cu Tropheus . Ala de 600 litri, lipit acum 10 ani de Radu baimareanul, aka Porcu' . A fost lipit perfect cu silicon negru Dow Corning. Dar are deja o varsta...
Nedumerirea mea este daca mutatul nu-i va afecta etanseitatea. Practic trebuie sa-l scot din birou, sa-l duc in sala de clinica (vreo 15 metri), sa-l spal bine (de aia asteptati voi de azi maine 2 ani curatirea ), dupa care sa-l duc in alt birou (circa 25 metri) si sa-l pun pe suport. Si am calculat, sticla plus backgroundul = circa 140 kg (de 12 mm).
Bineinteles, pestii introdusi in 3 butoaie de 120 l fiecare, cu recuperare de apa, cu filtrele functionand (aceleasi, nedeschise de 10 ani si nici nu intentionez sa le deschid pentru ca jetul e puternic). Iar bazinul, nisipul si pietrele spalate si curatate temeinic. Nu ma gandesc la deciclare, ori soc termic la reintroducerea pestilor, sau alte asemenea. De fapt, daca se va intampla o catastrofa, as avea motic sa schimb specia (colonia), T. chaitika, care are deja o varsta matusalemica pentru captivitate, dar e totul in regula.
Va rog insa, pentru cei care au bazine vechi, au mutat bazine vechi, daca va puteti da o parere.
Am incercat sa iau legatura cu "lipitorul", dar nu mai am nr lui de telefon si pe forum nu l-am mai vazut demuuuult de tot...ma gandesc ca poate s-a retras din activitatea acvaristica
Va multumesc.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Muta-l linistit, ca n-are nici pe 'reaku... bazinul este "o structura rigida", asa ca nu te gandi ca mutarea o sa-i cauzeze in vreun fel. Nu e un sifonier din PAL, care se dezmembreaza daca-l muti dintr-o camera in alta.
Bazinul meu e facut in 2007 si inca am toata increderea in lipiturile alea.

Apasa incet cu unghia pe silicon, ca sa vezi cum se prezinta... trebuie sa aiba aceeasi consistenta ca la inceput: elastic, dur, ca un cauciuc.
Eu stiu bazine care au deja mai mult de 15 ani si la care siliconul inca se prezinta excelent.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

eu am mutat un acvariu de 750l lipit tot de Porcu. Acvariul a fost luat de la o casa(parter) a fost urcat in camion, dus cativa km, coborat si apoi urcat la bloc pe scari et 5. Acvariul e bine merci. Asa ca la tine 15m...e bagatela. Mare grija la maipulare ca e greu. Manusi in maini sa nu alunece si mai ales respectarea conditiilor de transport: pus pe polistiren sa ai vreo piatra jos, mutat stand cu acareturi, apoi mutat sticla. E recomandat sa fie multi sau sa fie baieti cu chinga de transport

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Gata! Mutat, spalat, rezolvat. Din pacate, azi am luat a doua mare palma din partea acvaristicii, exact cand mi-era lumea mai draga din acest pct de vedere si ma batzosham cu colonia mea de T. chaitika... 63 de pierderi. Cei mai mari, cei mai frumos, toti cat palma, sanatosi. Dar a fost prostia mea.
Am luat 3 butoaie de 120 litri. Am umplut ochi primele 2 butoaie si am bagat cam 20 de pesti/butoi, plus intr-unul un Eheim 2080, iar in al doilea un Fluval FX5 sa filtreze, sa aereze, sa nu se decicleze. In al 3-lea butoi am bagat restu'...cei mai mari am reusit sa-i prind mai greu si au ramas toti la urma, pe fundul bazinului. Nu am mai putut recupera apa sa umplu tot butoiul ca incepuse sa devina murdara...practic a fost doar 1/2 plin cu apa. Plus un Tetratec 1200, ptr aerare, filtrare, etc.
Am spalat bazinul, l-am fixat in noua pozitie, totul frumos si bine. Cand am inceput sa mut apa din ultimul butoi si ajunsesem catre fundul acestuia, nu vedeam nici o miscare. Nu mai retinusem daca am bagat pesti si in al 3-lea butoi sau numai in primele doua. Colegul care m-a ajutat era si el nedumerit...ba ca am bagat, ba ca nu am bagat. Si-n fine, cand mai aveam un lat de palma de apa pe fundul bazinului, am vazut dezastrul...toti morti, pluteau la fundul bazinului, cu gura larga deschisa. Hipoxie. Apa putina, doar circa 60-70 litri, pesti multi, 63, timp...circa 4 ore din momentul scoaterii din acvariu pana la reintroducere. Asadar, dupa ce acum 10 ani am pierdut un bazin de malawi din cauza de concediu, alimentator care a dat drumul la toata hrana deodata, intoxicatie cu NH3/NO2, acum a venit randul O2 sa ma loveasca in moalele capului.
Mai am circa 30 de pesti, Maricei si astia. Sper sa fie raport optim masculi/femele. Sper ca, in ciuda dezechilibrului creat, colonia sa nu dispara. Sper sa nu se apuce cei ramasi sa se bata pana la decimare totala. Am experienta, stiu ce fac Tropheusii. Am mai pierdut o colonie de Red Moliro tocmai ptr ca murisera cativa, vreo 5 pesti, tot din cauza de O2. Stiu ce le poate capul in dezechilibre. Tot ce pot sa sper e sa isi revina, sa se reapuce de sex...ca de vreun apa nu am mai avut nici un pui.
Culmea e ca sunt oarecum relaxat si nu extrem de afectat. Da, imi pare rau ca au murit in chinuri cauzate de mine. Dar daca se va duce, mut in acest bazin mare o colonie de T. murago Tanzania .
Oricum, va multumesc de sfaturile de mai sus. Totul a decurs bine tehnic, doar biologic nu. O sa pun foto cu bazinul curat si chel. Ca poza cu cei morti, desi am vrut sa fac, sa afisez, m-am razgandit...e suficient ca am fost idiot...nu e cazul sa va confirm si cu poza.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pacat..

Succes cu cei ramasi!


MSI Reef
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mda, nasol moment... stiu cum e sa-ti moara baboii.
Asta e, firu' vietii si mergi mai departe.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

DUpa cum v-am promis, atasez un filmulet cu ce a ramas. E mai aerisit si cei care l-au vazut azi chiar au fost incantati. Mai am vreo 22 pesti. Suficienti cat sa renasca colonia. Azi au fost calmi, chiar am vazut jocuri de curtare.
Asta e linkul filmuletului incarcat pe youtube. Iar pestii ajunsi la ceruri...
Mersi Ricardo ptr post-procesare!




by koala: Cu mare placere!

This message was edited 1 time. Last update was at 05/02/2019 20:31:15


http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Asa frig e in incapere? Am numarat 3 incalzitoare.
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Tocmai, ca e foarte cald. Dar apa colectata a ajuns initial doar ptr jumatate de bazin. Restul l-am pus din instalatia de schimb la picatura. Si am pus-o in jet, iar ca sa evit un soc termic am bagat incalzitoare...initial au fost vreo 5. Iar din astea 3 doar 2 functioneaza in prezent. Deocamdata e totul in regula.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com