[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu deciclat  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
rrhade
Junior member

Joined: 21/01/2019 22:28:51
Messages: 12
IP:
Offline

Va salut din Iasi

Numele meu este Bogdan sunt încep?tor în acvaristica de?in de 6 luni un acvariu f?r? probleme. Problemele au ap?rut acum o luna când am sp?lat filtrul cu apa, bineîn?eles cu apa din acvariu ?i de atunci apa e tulbure-laptoasa. Acvariul e hand made de 35 l filtru 300l/h,incalzitor,substrat manado, plante naturale, câteva pietre lumina e banda led15 W rgb lumina violet 15 W lumina alb pur ?i 5 W lumina alb cald
2 xifo, 2 sanitari, 2 beta 3 gupi
Nu reu?esc sa refac ciclarea, înlocuiesc în fiecare zi 30%apa pun culturi bacterii tetra safestart ?i Easystart.(initial am încercat tetra, dup? jumate luna easystart
Apa e de la robinet l?sat? peste noapte apoi pun tetra Aqua safe /easy start filter mediu sa scot clorul din ea, apoi adaug bacterii ?i o pun în acvariu. Apa în continuare se face tulbure de 1 luna fix.Buretele din filtru e schimbat de atunci v?zusem ca cel vechi era compromis. Procedez r?u, gre?esc la un pas? Cred ca ar trebui sa se fi ref?cut cultura aia de bacterii...sau sa mai am r?bdare?
Am scos Moss-ul ala, ajunsese sa înghit? acvariul de?i de când cu deciclare celelalte plante încep sa moara. Acvariul e încadrat complet în mobilier ?i nu are lumina solara..
Ma pute?i ajuta cu ni?te sfaturi? Mul?umesc anticipat
rrhade
Junior member

Joined: 21/01/2019 22:28:51
Messages: 12
IP:
Offline

.
[Thumb - Screenshot_20190122-150924.jpg]

rrhade
Junior member

Joined: 21/01/2019 22:28:51
Messages: 12
IP:
Offline

.
[Thumb - Screenshot_20190122-150852.jpg]

rrhade
Junior member

Joined: 21/01/2019 22:28:51
Messages: 12
IP:
Offline

Îmi cer scuze, postarea am f?cut-o într-un loc gre?it, scriu de pe telefon, rog un admin poate muta postarea corect?
Multumesc
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

pai, bacteriile cele mai mute traiesc in materialele filtrante din filtru.
tu daca arunci buretele, arunci si bacteriile.
buretele trebuie cel mult clatit, dar altfel lasat in pace si oricum, cel mai bine pt bacterii este un mediu ceramic, cum e sera siporax mini (ieftin si bun) si pastrezi buretele doar pt filtrare mecanica

acum, tulbureala asta nu mai are legatura cu bacteriile bune, cel mult e posibil sa fi aparut din cauza ca tu ai aruncat bacteriile bune o data cu buretele ala, dar acum nu mai are legatura cu ele.

este vorba despre niste alge care au scapat de sub control si s-au inmultit (se numeste "apa verde" desi nu tot timpul este verde)

vezi aici http://aquariumalgae.blogspot.com/2006/03/green-water.html

vezi acolo si metode de a scapa de ea - cea mai sigura este cu filtru UV, daca ai de unde imprumuta unul, cea mai simpla este blackout 4 zile.

This message was edited 3 times. Last update was at 22/01/2019 15:32:34




rrhade
Junior member

Joined: 21/01/2019 22:28:51
Messages: 12
IP:
Offline

Mul?umesc frumos de sfaturi, am l?sat ieri acvariul în întuneric ?i diminea?a am f?cut o verificare, situa?ia fiind mult mai îmbun?t??it? doar dup? 1 zi.
[Thumb - Screenshot_20190123-084709.jpg]

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Ma bucur, dar chiar trebuie 4 zile. Si o singura alga daca a supravietuit, se va inmulti din nou.
Neparat tb sa faci schimburi de apa, as face un 30% la 2 zile, pt ca algele care tocmai au murit sunt nutrienti pentru cele care inca sunt vii iar amoniacul crescut poate sa-ti omoare pestii, mai ales ca am stabilit ca acvariul nu are o populatie suficienta de bacterii bune.

fa un schimb de apa astazi (30%) si pune bacterii (direct in acvariu dupa ce schimbi apa, nu le mai pune in apa cea noua)
apoi blackout 4 zile, nu te atingi de acvariu, nu hranesti nu nimic.
apoi schimb de apa 30% la 2 zile timp de 1 saptamana, cu aditie de bacterii de fiecare data.

ref la apa de schimb, nu e nevoie sa o lasi 24 de ore; daca folosesti un produs gen aquasafe, poti sa o pui imediat, ala din cate stiu elimina si clorul (dar verifica totusi prospectul)
daca nu folosesti, las-o cel mult 1 ora, clorul nu are nevoie de mai mult de 1 o ora ca sa iasa iar daca o agiti cu ceva, chiar si mai putin.

This message was edited 4 times. Last update was at 23/01/2019 10:08:24




Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

si ia niste sera siporax mini, e 10 lei - il inghesui cumva in filtru, mai tai din burete daca e nevoie.
https://animax.ro/sera-siporax-mini-35g.html



rrhade
Junior member

Joined: 21/01/2019 22:28:51
Messages: 12
IP:
Offline

Ok, mul?umesc înc? o data pentru ajutorul acordat!
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com