[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Neatza  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
niqn10
Junior member

Joined: 21/01/2019 10:32:53
Messages: 77
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

Numele meu este Nicu, asta e primul meu topic, conform cu regulamentul.

Ca si experienta in acvaristica, am avut un singur acvariu mai "serios" sa zicem, de 126 de litri, la care am renuntat acum vreo 3 ani, dupa ce m-am bucurat de el vreo alti 3.

In timpul cat am avut acvariul (l-am luat SH, deja populat cu pesti si plante), am trecut de la eternii guppy, xifo, molly, la betta, carasi, terminand cu ciclide africane. Cu totii si-au facut loc in acvariul meu in medie cam 6 luni, timp in care am facut upgrade-uri de la filtrare, la lumina, CO2, etc.

Motivul pentru care am renuntat la acvariu a fost faptul ca nu ma mai puteam ocupa de el, si apa incepuse sa miroasa, astfel incat am fost fortat de imprejurimi (a se citi nevasta) sa renunt la el.

De ceva timp insa, "skillurile" mele mi-au adus o noua aprobare pentru un acvariu, cu conditia sa nu miroasa in casa

Asta inseamna ca, inarmat cu rabdare, am inceput sa citesc pe diverse site-uri, forumuri, etc, cum sa evit sa ajung in situatia in care am mai fost, asa ca de data asta, nu vreau sa mai iau un acvariu "cu de toate" pe care sa-l tot modific, ci sa-l fac de la 0 asa cum vreau.

Stiu ca m-am intins cu acest prim post, insa mai am putin, si anume sa detaliez planurile mele (cel putin in etapa asta), incepand de jos in sus:

- Suport pentru acvariu pe care-l voi face eu, din lemn, cu blat de bucatarie deasupra, si imbracat in PAL.
- Acvariul inca nu m-am decis, insa cel mai probabil va avea o lungime intre 150-170, o latime de 40-50, si o inaltime de 50-60 si grosime de 10, fund dublu si intarituri (nu-l voi face eu, pt ca nu ma pricep, ci il voi comanda pe net), aici inca iau in considerare mai multi factori, cel mai important din ei fiind faptul ca stau la un etaj intermediar la bloc cu 10 etaje.
- Neaparat vreau plante vii in acvariu, deci am nevoie si de o iluminare corespunzatoare, la o prima socoteala as avea nevoie cam de 4-5 neoane de 80 de w fiecare.
- Plante care inseamna si substrat, si CO2, si bineinteles o lampa UV (aici sunt destul de chitit pe SunSun de 36W, pare foarte ok)
- Filtrul vreau sa-l fac eu, va fi compus dintr-un prefiltru cu burete grosier, un filtru de neam prost la bidon de muraturi de 20 de litri, pe care il voi umple cu diverse materiale filtrante, siporax, roca vulcanica, bureti, etc, o pompa de minim 2000 de litri pe ora (declarati) si care sa consume maxim 40-50W (inca sunt in dubii daca sa folosesc o pompa dedicata sau o pompa de recilculare pentru centrale termince, am vazut ca pe treapta 1 consuma destul de putin si au debit mare, iar la final UV-ul de care vorbeam mai devreme.
- Legat de CO2, nu m-am decis inca daca sa folosesc un difuzor in acvariu sau sa il leg direct pe returul filtrului.
- Substratul va fi compus din pamant de flori (dap, am vazut si eu la altii) urmat de pietris de 1-2 mm
- Un incalzitor de 3-4-500 W, depinde ce capacitate va avea acvariul in final
- probabil ca voi avea nevoie si de o pompa de recilculare in acvariu, insa depinde si ce debit voi avea de la filtrul extern
- Ca si plante, as vrea sa incep cu ceva relativ easy, niste moss, niste gazon, niste valisneria, anubias, etc.
- Ca si vietati, as vrea melci, creveti, niste neoni, tetra, kuhlii, corydoras, eventual si o pereche de scalari, dar stiu ca vor fi agresivi, asa ca nu m-am hotarat inca la ce sa renunt din toata "ciorba" asta
- Stiu, multi prefera alte tipuri de pesti, mai mari, etc, insa avand experienta pe care am avut-o, si anume ca pestii mai mari ori mananca plantele, ori pestii mai mici + crevetii + melcii + ca vor face destul de multa mizerie... prefer sa raman la pesti mici, de banc, pasnici, si care sa polueze putin - sunt deschis la sugestii aici. Nu as vrea vivipari pentru ca se vor inmulti necontrolat.

Si... cam atat pentru moment, sper ca nu mi-a scapat nimic.

Zi faina tuturor!

scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

eu zic ca la 7-800 lei un acvariu la gata, nou, cu fund dublu e ok ca pret. 2.500 lei pentru acelasi acvariu e mult prea mult. Nu-i mai putin adevarat ca sticla cantuia ca pret te scoate de 2 x sticla normala, dar tot e prea mult. Nu uita sa iti puna si intarituri sus

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salut ai mult spor si rabdare, din ce imi pot da eu un pic cu parerea din ce am citit, e o problema cu lampa UV,ele diatrugant fertilizantii care trebuie bagati in apa pentru acele plante, daca gresec va rog sa ma scuzati
niqn10
Junior member

Joined: 21/01/2019 10:32:53
Messages: 77
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut, multumesc pentru pareri, legat de acvariu, pana la urma cred ca merg pe acvariul de 800 de lei.
Legat de filtru si lampa UV, intre timp am intrat in posesia unui SunSun HW-704B, filtru extern de 2000 de litri pe ora, cu lampa UV incorporata. Teoretic trebuia sa vina cu bec de 9W, practic a venit cu un bec de 12W. Nu il voi folosi cu UV-ul aprins tot timpul, probabil o zi pe saptamana maxim, dar vedem cum decurge treaba pe parcurs.

Momentan astept salariul ca sa ma apuc de suport si sa dau avansul pentru sticla, deci inca vreo 2 saptamani de la pereti...
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Rabdare rabdare si iara rabdare nu @scorpionul ? iar cu lampa UV nu recomanda nimeni folosirea ei de cat in caz de probleme.Detin si eu un sun sun hb , ceva mic pr 100 litri, e foarte ok dar de umblat cat mai putin pe la cuple si chestii de genu , in rest e filtru, bagi in el material filtrant si aia e
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

da, asa e: rabdare, rabdare si iar rabdare, mai ales cand astepti slariul ca sa cumperi cate ceva. Si acel ceva trebuie gandit bine ca banii se duc si nu se mai intorc decat in satisfactii vizuale

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com