[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Iluminat cu LED-uri - teapa de la magazinele romanesti la benzile cu LED  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Sa zicem ca v-ati facut lectiile citind topicurile dedicate iluminatului cu led (ce culori, Kelvin, lumeni/litru, etc). Ati ajuns la concluzia ca va trebuie xx lumeni alb cald, xx lumeni alb rece si zzz lumeni de rosu, albastru si verde (cred ca ar mai trebui adaogate si alte culori - dar asta e alta discutie).

Sapam putin prin ofertele de benzi cu led la diversele magazine din Romania gasim ce ne trebuie si comandam - benzi cu led rigide, flexibile si surse. Asa cu titlu informativ radiatoarele din profil de aluminiu se gasesc, dar sint extrem de scumpe - imi trebuie unele de 1m lungime.

Uraa - a ajuns comanda. Hai sa vad cum le montez. Pina sa fac bucati capacul hai sa pun unele repede pe ce am sa vad ce iese. Trintesc o bucata de policarbonat peste capac, montez 3 metri din benzi pe un coltar de rigips mai zdravan. MMMMM - nu prea se lipesc. Dau o raita prin Brico, iau 2 corniere de 40 si incerc iar sa le lipesc. Nu s-au lasat lipite bine nici dupa ce am sters cornierul cu sapun, apa si alcool. Asta e - bag niste soricei din loc in loc si le lamuresc sa stea in pozitia in care voiam.

Leg fire la o sursa de 150W, leg si ledurile, o bag in priza si face sursa "POOOC". Asta e - e chinezeasca, noname si am folosit-o vreo 2 ani. Mai aveam 2 surse Meanwell. Mai verific o data de scurtcircuite, intreruperi, etc... Totul pare in regula dupa aparatele de masura. Se aprind ledurile si se vad bine. Adica totul era in regula, dar sursa chinezeasca e o pocnitoare si a pocnit. Mai aveam un dimmer de 20A de la proiecte mai vechi il montez si pe ala si totul functioneaza reglabil (e bine zic eu, mai cumpar 4 dimmere - o sa vad ce gasesc, sau le fac). Hai sa masor cite ceva. Termometrul zice ca radiatorul are 55 de grade, tensiunea e buna - fara fluctuatii cu curentul. Da' de ce e asa mic curentul consumat? Benzile sint de 14,4 W/m. Ar trebui sa haleasca cam 40W, si nu trec de 25 la maxim. Scot dimmerul (poate face figuri) masor inca o data si e la fel. Tai cite 1 metru de banda si le masor pe rind. Benzile aveau 14,4 W/m liniar zice vinzatorul si nu consumau decit 8W.

Cumparate de la LimaLed prin Emag market. Le fac o observatie pe site primesc raspunsul dupa citeva zile : "O sa verificam si o sa vedem ce se poate face". Nu stiu ce au verificat, dar de facut nu au facut nimic. Concluzie: teapa de la LimaLed.

Comanda de la Ledled.ro de saptamina trecuta. Primul lucru se testeaza produsele. Benzile de 14,4W/m sint tot de 8W/m (ma cam asteptam). Benzile rigide care sint pe site de 2000 lumeni/m si consuma 25W/m in teste consuma cam 12W/m si daca au 800 lumeni/m e mult prea mult. le-am trimis un mail luni si inca nu au raspuns. In plus nu aveau banda albastra pe stoc (desi pe site ziceau ca e pe stoc) si am comandat-o din alta parte. Le-am gasit o alta utilizare asa ca o sa le pastrez. Concluzie: teapa si de la ledled.ro.

Astept si ultima comanda tot prin Emag market - le-au trimis azi. Presupun ca o sa fie tot de 8W/m, nu de 14,4W/m.

Am verificat si pe eBay si Aliexpress si se gasesc si pe acolo cu exact aceleasi caracteristici si poze.

Nu am idee daca e de vina - fabricantul chinez sau magazinul. Oricum dupa ce puneti mina pe benzi testati-le. Eu nu le dau retur, ca am gasit ce sa fac cu ele asa cum sint.

In momentul de fata tot socotesc si invirt ce se gaseste la Zexstar.ro - fiind fabricate in Germania sint sanse mult mai mici sa minta in halul in care ne aburesc chinezii. Doar ca au preturi mult peste cele chinezesti si presupun ca si calitatea e pe masura.

Cu titlu informativ dupa montarea benzilor rosii si albastre plantele cresc vizibil mult mai repede.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Deliabiba
Member

Joined: 15/12/2017 17:53:13
Messages: 152
Location: Maidstone, UK
IP:
Offline

vezi in specificati sa nu specifice ca ia sunt Watt-ii chinezesti si
1 W chinezesc = 0.55W normali
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Si orele chinezesti sint diferite. Folosesc pt. iluminarea acvariului de cca. 2 ani becuri cu led chinezesti (de la diverse firme) de 3000 si 6500K. In cei 2 ani am schimbat cca. 20 de becuri. Toate sint declarate ca vor rezista 20000-30000 de ore. La 5 din becuri am numarat orele de functionare. Mi-au iesit intre 5500 si 7500 de ore de functionare. Pina la 20000 de ore mai e mult.

3 becuri le-am facut bucatele, bucatele si le-am masurat. La toate 3 era arsa electronica. Modulul cu leduri era intreg si functional. E adevarat ca eu le-am scos la toate globul de dispersie ca sa nu mai folosesc reflectoare - dupa ce scot globul unghiul solid de iluminare scade la 120 de grade (de la cca. 270 de grade) - adica obtin lumina mult mai concentrata fara reflector.

Nici nu vreau sa apreciez cit valoreaza "lumenii chinezesti". E posibil sa fie foarte departe de ceea ce scrie pe becuri. Doar ca sint mult mai greu de masurat. La ochiometru un bec chinezesc de 800 de lumeni lumineaza mult mai bine o camera decit o banda rigida de 2000 de lumeni. Desi banda e mai scumpa cu pina la 50%.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Liv wrote:Si orele chinezesti sint diferite....


Foarte adevart, cam asa merge treaba cu ei, una scrie pe ambalaj alta este in realitate.

MSI Reef
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu mai e vorba de ambalaj. Vorbim de prezentarea caracteristicilor tehnice ale produselor. Sau si mai pe scurt de inselarea cumparatorilor. Daca la ore de functionare se poate obiecta, la lumeni ca sint cam greu de masurat, puterea sau curentul consumat se pot masura cu aparate de duzina care au erori sub 10%.

Chiar si diferente de la 14W la 8W pot fi masurate usor. Daca cineva le masoara si face putina galagie pe tema asta ce se intimpla? Primeste banii inapoi si e multumit ca nu a picat de fraier. Si mai departe ? O sa mai vinda la alti 20-100 de fraieri care nu stiu sau nu pot sa faca o comparatie.


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Din cate stiu eu, consumul la leduri nu e constant, ele consuma mai mult dupa ce se incalzesc

Uite aici aceeasi problema cu a ta impreuna cu explicatii
https://electronics.stackexchange.com/questions/222425/led-power-consumption-in-theory-and-reality

Ce vreau sa spun este ca eu nu as face afirmatii atat de categorice daca nu sunt de specialitate si nu am facut teste extinse. (Nu stiu daca tu esti de specialitate)

Am un challenge pt colegii cu lampi led de firma: luati un power meter, dati lampa la maxim si sa vedem daca consuma cat zice producatorul - eu am facut asta la lampa mea mars aqua si nici poveste de 165w, s-a dus in max 100w, adica exact exact aceeasi situatie ca si la tine, ca daca inmultesti nr de leduri din lampa cu puterea fiecaruia iti da 165w, dar se pare ca niciodata ledurile alea nu consuma atat.

Poate ne zice si colegul um02catofi parerea lui.

This message was edited 2 times. Last update was at 20/01/2019 08:39:32




Deliabiba
Member

Joined: 15/12/2017 17:53:13
Messages: 152
Location: Maidstone, UK
IP:
Offline

pot sa confirm. am 2 lampi juwel helialux de 45W si la maxim imi consuma 90-94W asta cu tot controlere
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

@Humbert - in posturile alea e descris bine ce se intimpla daca legi mai multe leduri in paralel. Si de ce se ambaleaza termic pina la distrugere. Din cite imi amintesc um02122 nu a folosit niciodata benzi cu led. Doar leduri Cree, Oslon, Nichia si parca citeva Samsung. Oricare din producatorii mentionati sint foarte departe de ledurile chinezesti produse de cele mai multe ori de Epistar.

Controlerele pot sa limiteze mult puterea, iar producatorul sa iti dea puterea totala a ledurilor utilizate.

In benzile cu led sint puse in serie 3 leduri si o rezistenta.
Mai multe circuite identice sint legate in paralel pe lungimea benzii. Curentul limitat de rezistenta e fix daca tensiune de alimentare e stabilizata. Fara sa verific nimic cred ca ai putea avea variatii de curent cu temperatura daca temperatura ar depasi 125-145 de grade Celsius (inca nu am vazut sau auzit vreodata de asa ceva).

Din punctul meu de vedere sa vinzi o banda led de 25W si 2000 de lumeni si sa livrezi o banda care consuma doar 8-10W e hotie pe fata. Cind platesti 1kg de brinza la piata te astepti sa fie 1kg nu 0,5 kg. Situatia e identica.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Hotia e la noi pentru ca se vinde 1m de banda led cu 20 lei iar la chinezi e 1$.
Eu am cumparat banda led de pe ebay dar mi-am asumat calitatea.
Am patit ca am luat banda Cool White de la 2 vanzatori diferiti si diferentele de nuanta era mari.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu am stat sa compar preturile de la noi cu exact acelasi produs de pe ebay sau aliexpres, dar cred ca ai dreptate.

Concluzia ar fi ca iluminat ieftin cu benzi led nu se poate decit daca le comanzi in China.

Sau sa folosesti doar leduri de la firme serioase care dau toate caracteristicile la led.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Am primit si ultima banda comandata (albastra) de 14,4 W/m. Consuma exact 8W/m. Din punct de vedere fizic e identica cu celelalte benzi. Difera doar culoarea - un lucru aparent ciudat deoarece caderile de tensiune pe ledurile rosii, verzi si albastre sint diferite. Totusi pot fi compensate prin valori diferite ale rezistentelor de limitare a curentului.

Din punctul meu de vedere experienta cu iluminat ieftin cu benzi cu led se termina aici - am scris pe undeva printr-un topic mai vechi ca o sa incerc - n urma cu cca. 2 ani. Am testat posibilitatea si nu exista benzi cu led ieftine si bune. . PUNCT (parerea mea).

Cine nu ma crede poate sa incerce si singur - sint banii vostri, nu ai mei. Ledurile bune costa si nu se gasesc in magazinul cu electrice de la coltul blocului, in Carefour, Hornbach, Lidl sau pe nenumaratele siteuri romanesti care vand benzi cu led - cel putin in momentul de fata. Asta e tot.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

si pana la urma, din toate discutiile astea, ce benzi led bune recomandati? De unde si la ce preturi?

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

https://www.zexstar.com/benzi-module-led/benzi-baghete-led/baghete-cu-led-uri-nichia.html

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu e o recomandare - e doar ce vreau sa cumpar ca sa vad cum functioneaza.

Sint mult mai scumpe decit benzile normale cu led si necesita alte aparate si comenzi pe linga o sursa simpla de tensiune.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Liv wrote:Am primit si ultima banda comandata (albastra) de 14,4 W/m. Consuma exact 8W/m. Din punct de vedere fizic e identica cu celelalte benzi. Difera doar culoarea - un lucru aparent ciudat deoarece caderile de tensiune pe ledurile rosii, verzi si albastre sint diferite. Totusi pot fi compensate prin valori diferite ale rezistentelor de limitare a curentului.

Din punctul meu de vedere experienta cu iluminat ieftin cu benzi cu led se termina aici - am scris pe undeva printr-un topic mai vechi ca o sa incerc - n urma cu cca. 2 ani. Am testat posibilitatea si nu exista benzi cu led ieftine si bune. . PUNCT (parerea mea).

Cine nu ma crede poate sa incerce si singur - sint banii vostri, nu ai mei. Ledurile bune costa si nu se gasesc in magazinul cu electrice de la coltul blocului, in Carefour, Hornbach, Lidl sau pe nenumaratele siteuri romanesti care vand benzi cu led - cel putin in momentul de fata. Asta e tot.


Acu 1 an jumate ma gandeam si eu cu cunostintele mele de fizica/electornica si cu noile benzi LED descoperite pot sa fac niste sisteme de iluminat de toata invidia, dupa multe calcule si estimari am ajuns la concluzita ta fara sa le testez pe viu

eu folosesc sitem diy facut cu becuri 2-3 https://www.dedeman.ro/bucuresti5/bec-led-lohuis-spot-gu10-3-5w-lumina-rece/p/1028814, le folosesc de un an si jumatate si nu s-a ars unul pe cand cele cu dulie clasica se ard repede, mai recent am in teste asa ceva https://www.dedeman.ro/bucuresti5/bec-led-lohuis-plc-liniar-g24d-3-11w-lumina-rece/p/1032860 functioneaza de 3 luni plantelor le place, nu se gasesc duluii un plus e ca au si radiator extern ma gandesc ca ajuta mult la durata de viata, un minus e fluxul de lumina prea concentrat si daca acvariu nu se stabilizeaza in 3 luni cresti alge .
Toate becurile care le-am cumparat din comert zic ca au 6500Kelvin si real masurat au 5400-5500Kelvin.

Am fost in Dedeman Baneasa zilele trecute, am un obicei prost sa trec pe la becuri si lampi si am vazut ca au adus neoane LED in stoc, nu mai zic ca l-am scos din cutie sa belesc bine ochii la el sa vad cu ce se maninca, iar ma pun pe teste si inca un proiect diy .

Spor si Ape limpezi

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Becurile normale cu led - alea de se gasesc peste tot la 12-19 lei - sufera toate de problema incalzirii. Nu stiu exact cite s-au ars pina acum la mine - vreo 10-15 in 2 ani (nu conteaza producatorul sau temperatura de culoare). In conditii normale de functionare (exact asa cum sint - puse intr-o lustra, veioza sau aplice) rezista bine de 2-3 ani. Cele care le pun la acvariu rezista mult mai putin. Ca sa nu folosesc reflectoare le-am scos la toate globul dispersor - ala alb translucid care acopera ledurile. Unghiul la care se imprastie lumin se reduce de la 270 de grade la 120de grade (cit au ledurile) - deci lumina e mult mai concentrata spre o directie. De unde rezulta ca nu e nevoie de reflectoare (si oricum nu stiu cit din lumina absoarbe si globul ala translucid.

NU RECOMAND METODA ASTA - deoarece pe ledurile expune direct sint 310V curent continuu. E riscant daca nu asigurati becurile foarte bine ca sa nu fie atinse nici macar din greseala. Si in nici un caz (nici macar din greseala) stropite cu apa.

Masurind temperatura la nivelul becurilor modificate (sint montate peste o bucata de policarbonat - sint 35-45 de grade la nivelul ledurilor, dar sint 75-95 de grade la nivelul electronicii - e cam prea mult pentru o functionare indelungata. Momentan am gasit niste becuri cu led (22W/1600lumeni - 29 lei) cu o constructie diferita. Datorita puterii mult mai mari au fost obligati sa includa radiatoare si sa lase gauri mari pt. racire, iar temperaturile sint mult mai mici (30 de grade la nivelul ledurilor si 55 la nivelul electronicii - sint de departe mult mai bune pt. functionare indelungata). Doar ca datorita radiatoarelor incluse sint mult mai mari decit becurile normale:

https://www.emag.ro/bec-22w-led-e27-6000k-vl13/pd/DLZXQSBBM/?ref_id=240543312&utm_campaign=cns_confirmation_order&utm_content=cns_product_title&utm_medium=email&utm_source=cns_confirmation

https://www.emag.ro/bec-22w-led-e27-3000k-vl13/pd/DCZXQSBBM/?ref_id=240543312&utm_campaign=cns_confirmation_order&utm_content=cns_product_title&utm_medium=email&utm_source=cns_confirmation


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Linuxu
Junior member

Joined: 30/04/2018 14:02:32
Messages: 51
Location: Bragadiru
IP:
Offline

Salut,

Acum testez si eu pe noul acvariu lumina cu banda led, achizitionata tot de la limaled.

Este banda rigida cu aluminiu pe spate.

Le-am taiat cam la 20 cm lungime pentru a intra in tavitele mele de aluminiu.

Fiecare tavita (sunt 2) contine cate 5 bucati de banda led alb rece 6000k, 2 bucati alb natural 4500k si 2 bucati alb cald 3000k.
In total s-au folosit 2m banda lumina rece, cam 80 cm alb natural si cam 80 cm alb cald.
Lumina este prea puternica asa ca din albul rece voi scoate cate 2 bucati de alb rece din fiecare tavita.
Au fost lipite cu banda dublu adeziva tesa.

Totalul este undeva la 23w alb cald, 23w alb natural si 36w alb rece deci cam 82W.

Nu le-am masurat ca sa fiu sincer, nu am aparat de masura, dar fata de cei 36W din acvariul de langa se poate vedea cat de puternice sunt.
In weekend voi hotara exact ce voi pastra din banda led deja prinsa in tavite, si voi reveni cu poza.
[Thumb - IMG_7048.jpg]

niqn10
Junior member

Joined: 21/01/2019 10:32:53
Messages: 77
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Liv wrote:

Am fost in Dedeman Baneasa zilele trecute, am un obicei prost sa trec pe la becuri si lampi si am vazut ca au adus neoane LED in stoc, nu mai zic ca l-am scos din cutie sa belesc bine ochii la el sa vad cu ce se maninca, iar ma pun pe teste si inca un proiect diy .

Spor si Ape limpezi


Salutare, am trecut si eu pe la hornbach si m-am uitat la neoanele LED, am facut un calcul totusi, un neon ca asta: https://www.nevertebrate.ro/tub-neon-t5-osram-lumilux-865-tub-ho-80w-446 produce 5700 de lumeni, cu un consum de 80W.

Un neon LED in schimb, spre exemplu: https://www.emag.ro/tub-led-150-cm-24w-dispersor-clar-lumina-alb-rece-de-la-fsl-tub-24w-fsl-ar-clar/pd/D2BV47BBM/ consuma 24 de W, insa produce doar aprox 2000 de lumeni (cele din horbnach erau chiar pe 1700 de lumeni)

Practic, neonul normal produce 71 de lumeni / W , iar neonul LED cam 80 de lumeni / W (in mod ideal, daca ne luam dupa descriere).

Avantaje pe care le vad eu? sincer cam putine. Mai degraba as merge pe neon normal, la acvariul pe care-l planuiesc eu as avea nevoie de 4 neoane de 80W, consum total 320 W, flux luminos 23.000 lumeni. Daca ar fi sa vreau acelasi flux de la neoanele cu LED, mi-ar trebui 10-12. Intr-adevar, consum mai mic ca si W, dar unde bag atatea in capac? si de ce sa cumpar 10, cu 10 suporturi, etc...

This message was edited 1 time. Last update was at 24/01/2019 13:11:48

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

@niqn10 - poate nu ai observat dar tuburile alea au 1,5m lungime. Daca neoanele ti se par mai eficiente nu te opreste nimeni sa le utilizezi. Daca am retinut eu bine ar trebui sa il combini cu un 830. Oricum nu poti sa compari un neon de 80W cu un tub cu led de 24W. Calculul ala l-am facut si eu cindva si mi-a iesit ca ledurile sint mai bune. Au in general valoarea lumen/W mai buna decit la la tuburile cu descarcare in gaze (cu citeva exceptii care nu au valoare in acvaristica datorita spectrului galben si verde - le gasesti la Philips).

Later edit: tot @niqn10: si mai ia in considerare ca un tub cu descarcare in gaze trebuie sa il schimbi la 1-1,5 ani (pt. T5) sau 9 luni la T8. Datorita scaderii lente a luminozitatii in timp tu nu o sa vezi nici o diferenta (ochii nostri sint foarte adaptabili la diferente de luminozitate, plantele sint mult mai sensibile).

si @linuxu. In momentul de fata exista pe piata leduri care genereaza de la 20 de lumeni/W pina la 170lumeni/W - cel putin asa zic producatorii). Becurile uzuale cu led care sint pe piata (inclusiv tuburile cu led) sint in general cam in jur de 60-80 lumeni/W. Fluxul luminos e greu de masurat. Exista luxmetre (am unul) dar nu sint calibrate decit pentru lumina soarelui (nici de asta nu sint sigur, dar asa spun producatorii). 1 lumen e generat de un flux luminos de 1lux care acopera uniform o suprafata de 1 metru patrat. Nici un led nu acopera uniform o suprafata de 1 metru patrat. Din punct de vedere practic asa ceva poate fi asigurat si masurat doar intr-un laborator care dispune de aparatura de departe mult mai buna (probabil de citeva zeci de mii de $) decit ceea ce se poate gasi pe la noi prin casa. Pentru noi ar fi bun un parmetru (se gaseste), dar e mult mai usor sa asiguram un flux mult mai mare de lumina si sa il reducem pe undeva (fie prin dimare, fie prin timpul de iluminat). Cum fluxul de lumina efectiva poate fi masurat cam f. greu, o comparatie poate fi facuta prin puterea consumata - dar din nefericire poate fi facuta doar in timp pe baza efectelor asupra plantelor. Eu am vrut leduri mai moderne - 5630 - si le-am nimerit prost, pe baza informatiilor de pe siteul vinzatorului (ca a mintit chinezul sau a gresit vinzatorul nu ma mai intereseaza). Cum experienta a fost repetata pe 3 siteuri din Ro cu aceleasi masuratori f. proaste - asta e, sintem in Romania si pina la conditiile din Germania mai avem mult. Eu o sa trec la leduri Nichia, Cree, Samsung si Oslon. Costa de 10 ori mai mult, dar nu mai am incredere in ledurile chinezesti.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/01/2019 22:53:36


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
niqn10
Junior member

Joined: 21/01/2019 10:32:53
Messages: 77
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Liv - pai si un tub LED cam la cat timp il schimbi? Intreb pt ca iarasi revenim la $$, una e sa schimb 4-6 neoane T5 la un an si alta e sa schimb 10-12 neoane LED la... 3 ani sa zicem. Practic diferenta de pret mie nu imi este clar daca este justificata.

In alta ordine de idei, ca tot sunt in faza de research, a folosit cineva asa ceva? https://www.olx.ro/oferta/lampa-led-full-spectrum-acvarii-plantate-intre-120-140-cm-225-leduri-IDbONxB.html#dcc86c3ac8

Intreb deoarece mi se pare prea bine ca sa fie adevarat, atat pretul, cat si consumul (38W), si nu imi e foarte clar daca plantele pot creste cu asa lumina, si nici algele cum se descurca...
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com