[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Am nevoie de cateva sfaturi  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Alexandra28
Unripe member

Joined: 14/01/2019 04:31:44
Messages: 1
IP:
Offline

Vreau sa imi iau primul meu acvariu, (pozele sunt de pe net) se numeste Boyu DSN-315 si are 22 de litri, vine cu iluminare led si e dotat cu filtru intern cu un debit de 300 l / h si putere de 5 W.
În el vreau sa pun doi Carasei dragalasi, însa ce nu stiu este daca e suficient acvariul acesta pentru doi Carasi, si daca mai au nevoie de încalzitor sau pompa de aer. Am citit tot aici pe forum ca pestiucii astia ar fi mai fericiti în apa mai rece, dar de pompa de aer de spuneti, este necesara? As vrea de asemenea sa pun o planta sau doua, ce fel îmi recomandatii Sau sa nu pun?
Dupace m-am tot documentat despre acest domeniu ma simt putin depasita de situatie, am tot vazut ca sunt tone de feluri de filtre, plante, lumini, chestii si chestii...
[Thumb - 6BD30529-B37A-474F-8E34-011C87017A09.jpeg]

[Thumb - DD25CA7B-7A4B-47F9-B2E1-4D9AF54AAD58.jpeg]

This message was edited 1 time. Last update was at 14/01/2019 04:52:55

ccdumitrescu
Senior member

Joined: 15/12/2011 14:53:35
Messages: 753
Location: Bucuresti - Crangasi
IP:
Offline

In nici un caz ,nu pune carasei, acvariul este potrivit pentru pesti mici ,un betta de preferat, carasii au nevoie de aproimativ 50 litri de fiecare .

Bucuresti-Crangasi ;0748143754
[Yahoo!]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

+1 pt. ccdumitrescu.

In plus la carasi nu prea rezista nici o planta cu exceptia Anubias. Au si un avantaj - daca ii tii in casa nu au nevoie de incalzire - sint pesti de apa rece. De unde rezulta ca nu prea cresc bine cu alti pesti la 24-26 de grade Celsius. Si fac mizerie multa.

@Alexandra - deschide te rog propriul topic pe tema ce vrei sa faci - ca sa putem da sfaturi fiecaruia separat in functie de problemele are exista.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com