[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Hai sa vorbim despre ancistrusi cu crescatorii de ancistrusi  XML
Forum Index » Catfish
Author Message
Desauron
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/10/2018 02:26:02
Messages: 60
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare, as avea o intrebare care poate fi stupida pentru multi, asa ca sa fim intelegatori. Eu am momentan 2 specii de ancistrusi: ancistrusi standard (bristlenose) si ancistrus L340. Caut raspunsuri in special de la cei care inmultesc ancistrusi!!!

Am luat puii de 3-4 cm, atunci cand i-am luat, acelasi mediu, hrana, lumina, etc, insa s-au dezvoltat diferit.

5x Ancistrus L340, dupa primele 2 zile, a murit 1 (burta umflata, caracteristici ale unei boli de ficat), am zis e clar...am facut eu ceva gresit sau... am avut ghinion. Dupa 4 luni, a murit inca 1, de data asta, nu avea niciun fel de urma de boala, rana, sau... ceva, doar mort, nu era umflat, avea culoarea aprinsa (semn ca era sanatos). Si in prezent mai am 3, nu pot prezinta semne de boala, infectie sau... altceva.

4x Ancistrusi standard Bristlenose, extrem de activi, vioi, culori intense, comportament normal, se alearga unu pe altu, se joaca, se bat, mananca orice si toti sunt in viata.

Am observat ca L340 nu au acelasi comportament ca bristlenose, stiu ca desi sunt ancistrusi amandoi, si sunt 2 specii diferite. Stau impreuna, in aceleasi conditii de temperatura, lumina, mancare, ambient insa unii prospera pot spune, si ceilalti nu. Din cercetarile mele, amandoi au aceleasi cerinte de mediu/mancare, insa bristlenose prezinta comportament vioi si normal, dar L340 sunt mai atipici si retrasi.

Alte informatii as mai oferi ca am si o pereche de Otto, pot spune ca si ei sunt discreti la vedere si retrasi, dar sunt un pic mai activi decat L340.

As dorii sa aflu din ce motive primii 2 L340 au murit, din ce motiv nu sunt atat de activi / vioi fata de bristlenose avand in vedere ca sta in acelasi acvariu.

Am mopan, red moor, le mai ofer mancare speciala pt ancistrusi de la JBL cu lemn in compozitie + alte tipuri de mancare, precizez ca nu exagerez cu mancare, apa este extrem de clara si limpede.

Rog sa raspunda in special crescatorii de ancistrusi, sau persoane care vorbesc DOAR din experienta personala.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Eu am Ancistrus sp. albino (adica varianta clasica - probabil L110) bristlenose. Au cam 2 ani - am luat primii 5 cind aveau cam 3-4 cm.

Sint aproape complet vegetarieni - nu prea accepta mincare bogata in proteine animale, dar nu au refuzat sa goleasca cochiliile la 2-3 melci cind au avut ocazia.

Sint la a 5-a generatie de pui - cei mai multi (53 de pui) i-am obtinut cind i-a parasit masculul si i-am crescut "la mina" intr-o fatatoare. De cind i-am lasat sa-si creasca singuri puii daca ies 3-5 pui la o ponta sint deja multi. Undeva in jur de 1 luna de la eclozare dispar multi pui.

Vad ca L340 prefera apa mai calda si hrana mai bogata in proteine animale. Adica ar fi diferiti din mai multe puncte de vedere.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Desauron
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/10/2018 02:26:02
Messages: 60
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Liv wrote:Eu am Ancistrus sp. albino (adica varianta clasica - probabil L110) bristlenose. Au cam 2 ani - am luat primii 5 cind aveau cam 3-4 cm.

Sint aproape complet vegetarieni - nu prea accepta mincare bogata in proteine animale, dar nu au refuzat sa goleasca cochiliile la 2-3 melci cind au avut ocazia.

Sint la a 5-a generatie de pui - cei mai multi (53 de pui) i-am obtinut cind i-a parasit masculul si i-am crescut "la mina" intr-o fatatoare. De cind i-am lasat sa-si creasca singuri puii daca ies 3-5 pui la o ponta sint deja multi. Undeva in jur de 1 luna de la eclozare dispar multi pui.

Vad ca L340 prefera apa mai calda si hrana mai bogata in proteine animale. Adica ar fi diferiti din mai multe puncte de vedere.


Am observat si eu asta, insa temperatura nu a fluctuat, si m-am gandit ca daca ar fi fost de la temperatura ma gandesc ca ar fi murit toti mai repede.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/01/2019 23:49:49

 
Forum Index » Catfish
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com