[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
alge brune  XML
Forum Index » Alge
Author Message
alexandra
Junior member

Joined: 11/04/2006 18:33:04
Messages: 17
Location: Bucuresti
IP:
Offline

salut,
am si eu o intrebare ce sa fac sa scap de algele care au aparut in acvariul meu pe echinodorus....acopera frunze intregi si desi am rupt frunzele afectate(am ramas cu cateva frunze din o mandrie de planta care ajunsese sa iasa din apa) tot reapare...nu am aprins neoanele o perioada dar acum este la fel,,,,nu as vrea sa pierd planta....de o vreme nici nu mai creste...desi am mai adaugat un strat de pietris peste cel vechi dupa ce am aspirat bine substratul.
Acvariul de 110 l net, 2 neoane tld 18 w philips 754,temp 28,ph 7
As pune ceva solutie antialge dar mi-e teama ca in va afecta pestisorii
[Yahoo!]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Daca prin alge brune intelegi ceea ce inteleg eu, adica diatomee, achizitioneaza cativa Acistrusi juvenili si priveste cum fac curat prin ele. La acest gen de alge chiar fac treaba. Culmea e ca fata de algele verzi acestea nu se reduc la lumina putina ci dimpotriva... Deci creste iluminarea, 36 w la 110 L e cam putin si schimba si tipul de neoane (macar niste amarate de TLD 830 1 bucata si 2 buc Osram fluora). Ce am spus e valabil - repet - pentru diatomee.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

PS Vezi ca la capitolul Alge in acet forum (unde de fapt era mai corect sa pui acest post) mai intreba cineva de o alga ruginie, deci e cam aceeasi chestie. Acolo se mentioneaza (si eu am uitat sa iti spun si melcii, mai ales Neritina) ca mijloc de lupta contra algelor brune tip diatomee.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com