[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Solutie pentru bacterii  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Acvaristul-Incepator
Junior member

Joined: 04/01/2019 16:35:50
Messages: 22
IP:
Offline

Am cumparat in 3 ianuarie o solutie de bacterii si scria ca trebuie sa bag in prima zi si mai trebuia sa mai pun peste 7 zile ?i peste 14 zile.Problema este ca joi 10 ianuarie am uitat sa pun solutie iar zilele trecute mi-au murit 3 pesti.Astazi am bagat bacterii si sa mai bag peste 7 zile?
Si pestii au murit pentru ca nu am bagat la timp solutie?
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2855
Location: Targu Mures
IP:
Online

Pestii au murit pentru ca nu ai acvariul ciclat, citeste despre ciclare gasesti pe forum informatiile. Faptul ca pui bacterii de startare nu grabeste treaba doar o ajuta. Asta asa din putinele informatii pe care le dai, cat de mare e acvariul ce ai in el, ce filtrare, cat si cand faci schimb de apa, temperatura etc., ciclarea dureaza ~ 4 saptamani daca nu poti /vrei sa astepti atat pana sa bagi pestii trebuie sa faci schimb de apa cel putin la doua zile(dar e mai bine zilnic) 25-50 % apa din volumul acvariului si asta timp de o luna. Spor
[Email]
Acvaristul-Incepator
Junior member

Joined: 04/01/2019 16:35:50
Messages: 22
IP:
Offline

Acvariul este unul de 54 litri,este echipat cu un filtru claro 600 si incalzitor thermo 50 mai pe scurt kitul de la diversa.In acvariu traiesc 5 zebre,3 guppy,6 neoni si 2 scalari.Temperatura este de 25-26 grade.Ultimul schimb de apa l-am facut joi si am schimbat 50% de apa si ma gandeam sa mai fac miercuri sau joi un schimb de 30%.M-am orientat dupa aplica?ia de la tropica.
De maine incepand sa fac schimb de 25% de apa in fiecare zi?
Masterblaster
Member
[Avatar]

Joined: 10/03/2018 06:56:05
Messages: 117
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ii foarte simplu si clar. Cum a zis si ocean mai devreme inainte sa pui pesti, acvariul trebuie sa fie ciclat minim minim 2 saptamani , optim 4. Daca ai pesti in acvariu si vrei sa incerci sa i ti in viata cat acvariul se cicleaza trebuie sa schimbi 25-30 % din apa in fiecare zi macar o saptamana. De asemenea cand schimbi apa trebuie tratata cu solutie anti clor/clorina/metale grele iar temperatura apei introduse trebuie sa fie aproape de temperatura apei din acvariu(nu mai mult de 3-5 grade diferenta).De asemenea hraneste incredibil de putin , defapt eu 3 zile nu as hrani deloc (pestii rezista 7 zile plus fara hrana) pentru ca orice parte neconsumata de mancare se va descompune iar fara ecosistem-ul de bacterii benefice apa din acvariu va deveni/ramane toxica pt vietuitoarele care inca respira acolo.

Ca sa grabesti ciclarea iti recomand sa continui sa folosesti solutia de bacterii, de asemenea daca poti obtine substrat/pietris(foarte proaspat,tinut in apa intre transport) de la cineva cu acvariu vechi iar ajuta mult.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com