[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu pentru pestele Beta  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Cristi1984
Unripe member

Joined: 12/01/2019 14:04:18
Messages: 2
IP:
Offline

Salut . Ma numesc Cristi . De vreo saptamana ma gandesc sa imi cumpar un acvariu si un peste Beta.
Am cumparat un acvariu de 10 litri ,pietris,un lemn special pentru acvarii si mancare speciala pentru pestii Beta .
Intrebarea mea este ce filtru sa iau (stiu ca trebuie luat ca altfel moare pestele) , intern sau extern (hang on) ,as prefera extern pentru ca nu mai ocupa loc in acvariu dar daca spuneti ca este mai bun intern ,intern iau .
Si daca tot sunt aici as vrea sa va intreb ce plante as putea pune ca pana acum ca decor am decat un lemn (ce-i drept este mare dar as vrea si plante).
Multumesc anticipat pentru ajutor
Desauron
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/10/2018 02:26:02
Messages: 60
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut Cristi, betta isi ia oxigenul de la suprafata apei, nu are nevoie de filtru.

Ca plante poti lua hortwort, anubias nana pe lemn.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/01/2019 19:32:31

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Isi ia oxigenul de la suprafata daca nu are suficient oxigen in apa.
Si oricum, noi nu punem filtre la acvariu pentru oxigenarea apei, ca aia se poate face f simplu cu o pompa de aer si de obicei nu e nevoie de oxigenare suplimentara daca exista ceva miscare la suprafata apei. Noi punem filtre la acvarii ca sa aiba unde trai bacteriile care transforma amoniacul si nitritii toxici pt pesti in nitrati, care sunt mai putin toxici (google ciclul azotului).

Se poate beta si fara filtru, daca nu hranesti mult si schimbi apa de 2-3 ori pe saptamana, dar cel mai bine este sa iei un filtru mic intern, sa pui in el niste sera siporax mini si un burete pt filtrare mecanica si sa schimbi 20% din apa saptamanal.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/01/2019 20:41:43




Cristi1984
Unripe member

Joined: 12/01/2019 14:04:18
Messages: 2
IP:
Offline

Bine . Deci un filtru intern mic si in el sera siporax mini .
Multumesc pentru informatii .
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com