[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu marin Nano  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
AmFOffice
Junior member

Joined: 30/10/2018 20:33:56
Messages: 14
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va salut numele meu este Madalin , doresc sa imi creez un acvariu marin de dimensiuni scazute ( nano ) .
In primul rand eu mai am 4 proiecte de nano acvarii, cu acvarii dennerle 2x20L / 20x30L si doresc pentru acest acvariu marin sa imi achizitionez tot de la acelasi brend , dar varianta 60L .
Am cunostiinte vaste , nu am avut sau vazut cum se amenajeaza un acvariu marin nu stiu exact prinpipalii pasi , dar sunt dornic de a invata si daca nu va suparati va adresez cateva intrebari .

1. Cred ca si aici se respecta faptul ca acvariu mic " grija si pretentiile sunt ridicate" ( deciclari datorita dimensiunilor mici / grija schimbului de apa etc. ) Intrebarea aici este daca varianta de 60L este chiar atat de drastica , adica mi-ar fi greu ca incepator sa am grija de el , luam in considerare ca pe partea de nano apa dulce ma descurc ) .
2. Doresc ca imi fac un stand pe comanda , la modul MDF partea externa si pe interior am vazut ca poti face filtrele din sticla sa fie totul mai compact , m-ar interesa cum trebuie sa creez acea parte am un video in care prezinta exact idea pe care vreau sa o urmez . -> https://www.youtube.com/watch?v=T9vaWxlEl1k&list=PLitcPBl-R3k2Xf6WOyvCAtg3s8yIux2lY&index=23&t=20s
3. Pentru un acvariu de 60l si aici luam pe bucati , cat m-ar duce un design exact ca cel din video de mai sus coral/ pietre / nisipul / lumina / pestii si accesoriile ce sunt prezentate, sa imi fac o idee daca ma incadrez in bugetul respectiv .

Va multumesc pentru ca a-ti avut rabdare sa cititi toate "mofturile mele" si sper sa devenim in scurt timp " Prieteni REEF ".

BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Salutare, poate te ajuta sa te inspiri din proiectul meu Marinus 60 de la Dennerle si pentru mine acesta a fost primul meu contact cu acvaristica marina : http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40420.page#p370100
La fel ca tine pana atunci aveam experienta doar in acvaristica plantata, pot sa spun ca pentru mine a fost destul de usoara trecerea desi aveam aceleasi temeri ca si tine la inceput. Aceleasi principii de baza sunt valabile si la apa sarata.
Bafta!

Utopia Reef 400
My Aquariums
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Succes!

E alegerea unui acvariu de 60L legata de spatiul disponibil sau de bugetul alocat?

Pentru ca daca e o preferinta de buget, e o alegere proasta.

La filmuletul de pe YouTube, acel acvariu are ceva investitii serioase in el, absolut inutile pentru ce are acel acvariu in el:
- overflow si sump Tunze
- cu returul nu sunt familiar, pare un sistem pentru generat random flow
- dozator automat GHL
- skimmer Tunze 9001
- reactoare

La un acvariu de 60L pentru marine ai nevoie de:
- acvariu
- un sistem de filtrare (eu am avut un Fluval Ac20 hang-on filter cu burete pe intake, carbon activ, niste bio-media si o punga de JBL BioNitratEx - dar exista filtre Fluval de capacitati mai generoase AC30, AC50, AC70, etc. = mai mult spatiu pentru medii de filtrare)
- o pompa de valuri (gen Vortech MP10, Jebao OW-10 etc)
- vreo 10kg de piatra vie
- schimburi saptamanale de 10L de apa
- o lumina buna (recomand calduros AI Prime HD cu brat de fixare).

Daca spatiul nu e o problema, as merge pe un acvariu 90x60x45cm (Lxlxh), gaurit pentru overflow si cu sump, skimmer, reactoare, pompa recirculare, etc.). Te va costa mai putin pe termen lung si iti va restrange mai putin optiunile legate de ce pui in acvariu (in 60L poti spera la o pereche de clowni si un goby, maxim).

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
AmFOffice
Junior member

Joined: 30/10/2018 20:33:56
Messages: 14
Location: Bucuresti
IP:
Offline

BBogdan wrote:Salutare, poate te ajuta sa te inspiri din proiectul meu Marinus 60 de la Dennerle si pentru mine acesta a fost primul meu contact cu acvaristica marina : http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40420.page#p370100
La fel ca tine pana atunci aveam experienta doar in acvaristica plantata, pot sa spun ca pentru mine a fost destul de usoara trecerea desi aveam aceleasi temeri ca si tine la inceput. Aceleasi principii de baza sunt valabile si la apa sarata.
Bafta!


Salut , mutumesc acum o sa citesc tot ce ai facut aici .




um02122 wrote:Succes!

E alegerea unui acvariu de 60L legata de spatiul disponibil sau de bugetul alocat?

Pentru ca daca e o preferinta de buget, e o alegere proasta.

La filmuletul de pe YouTube, acel acvariu are ceva investitii serioase in el, absolut inutile pentru ce are acel acvariu in el:
- overflow si sump Tunze
- cu returul nu sunt familiar, pare un sistem pentru generat random flow
- dozator automat GHL
- skimmer Tunze 9001
- reactoare

La un acvariu de 60L pentru marine ai nevoie de:
- acvariu
- un sistem de filtrare (eu am avut un Fluval Ac20 hang-on filter cu burete pe intake, carbon activ, niste bio-media si o punga de JBL BioNitratEx - dar exista filtre Fluval de capacitati mai generoase AC30, AC50, AC70, etc. = mai mult spatiu pentru medii de filtrare)
- o pompa de valuri (gen Vortech MP10, Jebao OW-10 etc)
- vreo 10kg de piatra vie
- schimburi saptamanale de 10L de apa
- o lumina buna (recomand calduros AI Prime HD cu brat de fixare).

Daca spatiul nu e o problema, as merge pe un acvariu 90x60x45cm (Lxlxh), gaurit pentru overflow si cu sump, skimmer, reactoare, pompa recirculare, etc.). Te va costa mai putin pe termen lung si iti va restrange mai putin optiunile legate de ce pui in acvariu (in 60L poti spera la o pereche de clowni si un goby, maxim).




Salut este vorba de spatiu am mai 4 nano acvarii , momentan nu am unde sa le pozitionez deja in sufragerie mai am putin si zici ca este magazin . De aceea doresc sa incerc unul mic poate dupa ce m-as muta si voi avea mai mult spatiu ( pana atunci capat si putina experienta poate ma extind ) .
O sa tin cont de cele spune o sa caut preturile sa vad in medie cat m-ar duce .
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Daca sunt considerente de spatiu, atunci Dennerle 60L e ok cu un HOB filter sau daca ai nervii, iti faci un AIO cu compartiment de filtrare in spatele acvariului - sunt cateva povesti foarte reusite chiar aici pe forum - vezi acvariul lui Humbert.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com