[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Greseala incepatorului - bolul  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
NosS05
Junior member

Joined: 09/01/2019 01:15:13
Messages: 15
IP:
Offline

Salut baieti( si fete ) sunt nou aici, pe forum. Sunt din Bucuresti daca va ajuta asta cu ceva, si am 14 ani. Acum, inainte sa gasesc acest forum minunat, mi-am achizitionat un " acvariu " bol de 3.6l de la Animax. Pentru ca asa a zis vanzatoarea.. Acum, ca il vad pe Gigi, masculul meu Betta ca se invarte trist prin uratenia asta de bol, imi vine sa plang de ciuda, ca in banii astia imi luam macar un acvariu de 6l... Greseala e facuta, nu mai am ce repara, ce ma am, insa, sunt vreo 50 de lei, care sper sa imi ajunga macar de ceva care sa ii mentina temperatura costanta. Stiu, acvaristilor, ca ati vrea sa ma bateti, stiu, si eu ma dau cu capul de pereti, dar mama zice ca " nu mai cumperi alt acvariu, sa vedem cu asta cum te descurci." Eu insa mai am 230 de lei pusi de-o parte
Acum, in banii astia, acvariu, filtru, pompa aer, tot ce mai trebuie.. mai rar. Macar 10l, doar pentru Betta, eventual si 3-4 neoni, ca asa e romanul, calic .
Sugestii, linkuri?
Ps: Ii schimb lu' asta micu apa o data la 1 saptamana 3/4 si o data la 2-3 zile in proportie de 30%, p-acolo, am grija de el, ce mai. Macar o duce mai bine decat la animax, aia il tineau in bol de-ala de 1.25l, cat sticla de cola, ma mir ca nu il tineau in pahar...
Desauron
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/10/2018 02:26:02
Messages: 60
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut, poti sa imbunatatesti ce ai deja acolo asa: https://www.youtube.com/watch?v=6G5LgVj1sKM&t=174s

Sau daca vrei sa iti iei ceva nou, depinde ce urmaresti, sa faci o opera de arta echilibrata natural si estetic (aqua scape) sau vrei sa ai un acvariu din care sa inveti chestii (ce pesti se inteleg bine intre ei, sa reproduci guppy, sa vezi ce plante prospera la tine, etc). In functie de ce anume urmaresti va conta marimea, forma, accesoriile.

Primul meu sfat este sa iti organizezi intentiile si dupaia te bagi in a face lucrurile sa mearga.

Iti dau un exemplu, fiindca asa functioneaza oamenii, eu am vrut sa am un acvariu in care pot baga cat mai multe vietati micute, diverse si sa se inteleaga si prospere si fiecare sa aiba rolul lor. Si am asa:

Plante: anubias nana doar atat, fiindca lasa impresia ca respira acvariul.

Vietati de suprafata: 6 x endleri blue star

Vietati de mijloc: 4x broscute africane pitice, 5x cory pygmy, 10x creveti amano, 1x crevete red cherry

Vietati de jos: 6x microglanis iherengi, 6x cory panda, 2x orange dwarf mexican crayfish, 4x bristlenose ancistrusi, 3x ancistrus L340, 2x otto, 2x sewelia lineolata, melci roz si rosii ramshorn

Vietati de substrat: colonie de tubifex si melci de substrat

Si toti sunt in armonie, anubias infloreste, cory depun oua, racii si crevetii se imperecheaza, endlerii fac pui. In primavara-vara asta voi vedea pui de broscute, racusori si cory si sper si de somni pitici. Ce am realizat aici nu a fost facut intr-o zi sau 1 sapt, ci in saptamani de cautari pe internet detalii despre comportamentul vietatiilor si necesitatiile lor + cunostinte avansate de biologie, pe scurt stiu ce am facut, am acvariu de minim 8 luni si apa este mai curata si mai transparenta decat aerul, efectiv iti iti lasa impresia ca totul zboara la cat de curata si transparenta cu apa.

Iti urez bafta si bun venit in acest hobby frumos.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/01/2019 02:52:14

dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bine ai venit!
Din pacate multi acvaristi ajung pe forum dupa ce au comis-o cu ceva.
Daca am inteles bine ca ai 230 de investit in acvaristica, in locul tau le-as cumpara sh si as proceda asa:
- acvariu aproximativ 60L - ar trebui sa coste in jur de 60 ron daca nu e “de firma”
- incalzitor 100W - aproximativ 15 ron
- filtru intern - in jur de 40-50 ron
- pompa de aer - daca vrei silentioasa Tetratec - in jur de 30 ron
- ceva pietris simplu (stai departe de pietrisul colorat ca o sa se vada ca un kitch si e posibil sa iti coloreze apa) - aici nu mai stiu preturile, dar ar trebui sa fie destul de ieftin
- termometru - 6 ron

Sunt si persoane care vand acvarii complete si poti vedea daca nu merita mai mult asa

Ulterior poti incerca sa vinzi bolul si sa mai recuperezi putin din paguba.
NosS05
Junior member

Joined: 09/01/2019 01:15:13
Messages: 15
IP:
Offline

Eu m-am gandit la asa ceva:
Acvariu asta:https://animax.ro/kaldis-acvariu-de-sticla-curbat-24l.html
Filtru asta:https://animax.ro/filtru-intern-acvariu-diversa-claro-200-40-l.html
Incalzitorul asta:https://animax.ro/incalzitor-acvariu-jeneca-100-w-150-l.html
Total: 120-130
Pietris, conditionare apa, minciog/g, termometru, alte astea- 50 lei
Si mai raman si eu cu bani de saorma ca o sa imi fie foame dupa ce le pun pe astea in ordine
Mersi de raspunsuri, dar nu m-as baga la 60l, nu cresc caras, ii iau un acvariu lui gigi, care a trait pana acum la apa rece de robinet si bol, in animax, mai bag si eu 5-6 neoni ca au loc, 2-3 gupy si la 25l cred ca sunt destui, ba chiar pot renuta la guppy
Ps: Gigi al meu ( asa i-am dat numele betta-ului meu ) nu sare din acvariu, e cuminte, cand il strig ( in liniste) vine la mine, in rest, nimic

This message was edited 1 time. Last update was at 09/01/2019 03:37:15

NosS05
Junior member

Joined: 09/01/2019 01:15:13
Messages: 15
IP:
Offline

Astept in continuare sfaturi si pareri. Am auzit ca si pe la Hornbach gasesti acvarii ok ;)
Alinn.25
Junior member

Joined: 19/12/2018 15:42:02
Messages: 88
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1 Betta si 4-5 neoni merg. Nu baga guppy cu Betta ca s-ar putea sa ramai fara. Eu in 25 de litri as baga doar betta si cateva decoruri cu plante. Eu am acvariu de 55L si sincer vreau sa tin in el doar un Betta si maxim 10 neoni si un sanitar cory. In 25 de litri Betta sta bine. pune un lemn si cateva plantute ca sa se ascunda pe acolo si o sa fie multumit.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/01/2019 20:54:43

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com