[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul acvariu (54 litri)  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
z76bgd
Junior member

Joined: 08/01/2019 16:26:16
Messages: 8
Location: Craiova
IP:
Offline

Salutare!

Acesta este acvariul meu, este starter kit-ul de la Diversa, de 54 de litri(60x30x30). Pe langa accesoriile din kit, am mai adaugat si un sistem de CO2 fara butelie (desi am inteles ca nu sunt foarte eficiente aceste "clopote"):
https://www.nevertebrate.ro/tropica-plant-growth-system-60-3600

Ca si pesti, am 4 guppy, 4 molly, 1 ancistrus, 1 cory, 1 xypho, 1 platidoras(cred). Din cate am citit pe aici, este cam suprapopulat. Am mai si pierdut cativa pe perioada ciclarii. Nu intentionam sa pun asa de multi, dar am inceput acvariul cam de ziua mea, si am primit o groaza de cadouri pentru el, pesti, plante, corabia. Practic a trebuit sa cumpar doar substratul (este un nisip fertil sub pietris, nu stiu granulatie/producator la niciunul din ele, mi-au fost recomandate in petshop). Buturugile de vita de vie sunt productie proprie.

Ca si plante, am Echinodorus, care nu pare sa o duca prea bine si Vallisneria, care s-a inmultit foarte mult si sper sa creasca suficient de multa cat sa cuprinda barca, sa o integreze mai bine in peisaj
Acum cateva zile am primit de la un prieten 5 Anubias nana pe care m-am chinuit sa le prind de buturugi si inca doua plante, pe care sper ca le-am identificat bine - Egeria Densa si Limnophila Sessiflora. Folosesc Easy Carbo si Pro Fito, doze reduse.

Acum, partea cu neajunsurile . In primul rand filtrarea pare insuficienta, asa ca am decis sa iau un Eheim 2211 + Eheim substrat pro (221 lei + 71 lei la abc-zoo). Credeti ca as gasi ceva mai bun ca raport calitate/pret? Am vazut opinii conform carora, odata cu adaugarea de mai mult material biologic, bacteriile o sa reduca prea mult nitritii, fapt care ar afecta plantele, si ar fi nevoie de un fertilizant macro eventual. Este asta un aspect la care trebuie sa ma gandesc?

Lumina este si ea destul de slaba, un T8 de 15W. Am urmarit ceva topicuri de DIY si pot spune ca nu am priceperea sa fac modificari sa adaug mai multe tuburi T8 sau sa folosesc doua T5. Varianta la care ma gandeam este sa cumpar o lampa LED de la Diversa, de 13W, care se lipeste de capac(am vazut exemplu aici - https://www.youtube.com/watch?v=dLKToUk0izg). Pare destul de puternica, 1350 lumeni, fata de T8 care are ~900. Plus ca lumina este directionata, fata de 360 de grade ale neonului, asa ca ma astept sa fie o imbunatatire considerabila. In caz ca si asa este slaba lumina, o sa le folosesc pe ambele in acelas timp (sper sa nu fie cazul, mai ales ca am plante easy).
https://abc-zoo.ro/16064-sistem-de-iluminat-acvariu-led-expert-13w.html
A folosit cineva lampa asta, aveti vreo parere despre ea?

De asemenea, ati comandat produse de la abc-zoo? Cum vi se par? Ca preturi, pot sa spun ca la cele 3 produse, in total, as iesi cu 100 de lei mai ieftin decat de la alte magazine.

Multumesc pentru rabare!
[Thumb - pic2.jpg]

[Thumb - pic1.jpg]

[Thumb - pic3.jpg]

[Thumb - pic4.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 08/01/2019 23:55:07

Alin37
Junior member

Joined: 07/06/2017 07:52:42
Messages: 83
Location: Jimbolia Timis
IP:
Offline

Salut

Este ok acel site (abc-zoo) am comandat de multe ori de acolo dar tine cont ca produsele vin din cehia acolo este depozitul dar au ajuns tot timpul destul de repede 4-6 zile lucratoare .
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

z76bgd wrote:
In primul rand filtrarea pare insuficienta, asa ca am decis sa iau un Eheim 2211 + Eheim substrat pro (221 lei + 71 lei la abc-zoo). Credeti ca as gasi ceva mai bun ca raport calitate/pret?

Ce nu-mi place mie la filtrul asta este ca are volum de filtrare doar de 1L. La filtre cu cat e mai mare volumul de filtrare cu atat mai bine.

z76bgd wrote:
Am vazut opinii conform carora, odata cu adaugarea de mai mult material biologic, bacteriile o sa reduca prea mult nitritii, fapt care ar afecta plantele, si ar fi nevoie de un fertilizant macro eventual. Este asta un aspect la care trebuie sa ma gandesc?

Asta e o prostie. Plantele nu consuma nitriti, ci nitrati. Iar filtrele din contra, te ajuta sa transformi amoniacul in nitriti si nitritii in nitrati (prin coloniile de bacterii care se formeaza pe mediile de filtrare).
Pe de alta parte fertilizantii ajuta intotdeauna sa mentii plantele in cele mai bune conditii. Doar ca nu au legatura fertilizantii cu introducerea unui filtru.

z76bgd wrote:
Lumina este si ea destul de slaba, un T8 de 15W. Am urmarit ceva topicuri de DIY si pot spune ca nu am priceperea sa fac modificari sa adaug mai multe tuburi T8 sau sa folosesc doua T5. Varianta la care ma gandeam este sa cumpar o lampa LED de la Diversa, de 13W, care se lipeste de capac(am vazut exemplu aici - https://www.youtube.com/watch?v=dLKToUk0izg). Pare destul de puternica, 1350 lumeni, fata de T8 care are ~900. Plus ca lumina este directionata, fata de 360 de grade ale neonului, asa ca ma astept sa fie o imbunatatire considerabila. In caz ca si asa este slaba lumina, o sa le folosesc pe ambele in acelas timp (sper sa nu fie cazul, mai ales ca am plante easy).
https://abc-zoo.ro/16064-sistem-de-iluminat-acvariu-led-expert-13w.html
A folosit cineva lampa asta, aveti vreo parere despre ea?

Mai exista varianta sa iei un reflector pentru neon. Se adauga pe neon si reflecta lumina care se duce spre capacul acvariului. Vezi ca reflectoarele sunt pe tipul de neon (T5/T8) si pe lungimea neonului.

z76bgd wrote:
De asemenea, ati comandat produse de la abc-zoo? Cum vi se par? Ca preturi, pot sa spun ca la cele 3 produse, in total, as iesi cu 100 de lei mai ieftin decat de la alte magazine.

Da, am comandat de cateva ori de la abc-zoo. Sunt foarte ok, si au preturi bune.

[Nano cu albinute] [Old tree]
z76bgd
Junior member

Joined: 08/01/2019 16:26:16
Messages: 8
Location: Craiova
IP:
Offline

Merci de raspunsuri! Nu stiu daca daca are loc reflectorul intre capac si neon, o sa verific mai bine cand ajung acasa. Legat de materialul filtrant, intr-adevar 1L este putin comparativ cu alte externe, dar este oricum o imbunatatire majora fata de filtrul curent(care are doar un burete, spun ei ca face si filtrare mecanica si bio). In zona asta de pret nu am prea multe variante, am vazut ca Eheim sunt cele mai laudate.
z76bgd
Junior member

Joined: 08/01/2019 16:26:16
Messages: 8
Location: Craiova
IP:
Offline

Salutare!

Revin si eu cu un update dupa mai bine de un an. Plantele mele nu o duc prea bine, si as vrea sa va cer o opinie.

Detalii acvariu:
54L brut, filtru Eheim 2211 cu aproximativ 1L substrat pro, recent am adaugat si un prefiltru Eheim 4004320.
Lampa https://abc-zoo.ro/16064-sistem-de-iluminat-acvariu-led-expert-13w.html + un T8 Ousram Fluora de 15W (am inlocuit tubul original 6500k din capacul de la Diversa). Iluminare 8h pe zi, cu pauza 3h la pranz.
In urma cu aproximativ o luna jumate am inceput sa fertilizez cu Dennerle v30 e15 s7 (pot spune ca nu am respectat chiar cu strictete intervalele de fertilizare).

Recent am cumparat cateva teste de apa JBL (PH, KH, GH si PO4). In urma testului de PO4 (care arata 0 chior) am inceput sa fertilizez cu Fosfo de la Easy Life. Am pus 2ml zilnic si dupa aproximativ o saptamana am ajuns la o valoare de 0.4ppm (o sa incerc sa calibrez din mers).
Am inceput sa pun si Kalium Potassium tot de la Easy Life, 1ml zilnic. Din pacate nu am test pentru el, din ce am citit nu cred ca poate sa faca vreun rau, dar in schimb ar putea fi deficitar.
Din nou, din pacate nu am teste de incredere pentru No3 (am zis ca ma bazez pe teste 5in1 stripes, dar vad ca nu prea ma pot baza pe ele).
Tot cam de o luna jumate am inceput si dozarea CO2 dintr-o bomba cu sare de lamaie/bicarbonat(nu am test).

Restul rezultatelor testelor:
PH > 7.6 (am luat testul 6.0-7.6 convins fiind ca PH-ul meu e intre valorile astea). Comparativ, apa de la robinet pare sa aiba undeva la 7.3, inca nu stiu ce anume din avariu ar putea sa creasca PH-ul
GH - 14
KH - 13
Duritatea este chiar mai mare la apa de la robinet (15/15).

Am plante care teoretic ar trebui sa fie easy:
Echinodorus(ii tot dau frunze noi, dar sunt de un verde deschis, diforme, la maturitate se topesc)
Anubias nana (plina de puncte negre, nu stiu exact ce alge sunt.. la fel, multe frunze noi, unele frunze par sanatoase, altele se ingauresc in timp)
Valisneria (verde deschis, frunzele se topesc, nu cresc in inaltime, o duce foarte rau).

Am atasat si cateva poze, are cineva vreo idee ce as putea sa mai incerc?
[Thumb - WhatsApp Image 2020-03-28 at 22.36.27 (1).jpeg]

[Thumb - WhatsApp Image 2020-03-28 at 22.36.54 (3).jpeg]

[Thumb - WhatsApp Image 2020-03-28 at 22.36.54 (1).jpeg]

[Thumb - WhatsApp Image 2020-03-28 at 22.36.54 (8).jpeg]

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cred ca e BBA... eu am dar reset... sunt solutii dar nu sunt rapide.. trebuie sa ai rabdare.. eu nu am avut
cauta desre BBA pe google si gasesti multe
in general apare de la o mentenanta neadecvata

This message was edited 1 time. Last update was at 29/03/2020 00:02:19


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

daca eate in faza i cipienta,cand doar ce a aparut de cateva zile,prin eliminarea manuala a algelor bba de pe frunze,plante si chiar eliminarea frunzelor sau a plantelor infestate impreuna cu xeva schimburi de apa mai dese,scapi destul de repede. Daca nu,doar schimburile de apa dese si lumina slaba pe termen lung te pot salva

This message was edited 1 time. Last update was at 29/03/2020 10:42:08


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
z76bgd
Junior member

Joined: 08/01/2019 16:26:16
Messages: 8
Location: Craiova
IP:
Offline

Multumesc de raspunsuri. Probabil BBA este alga de pe anubias, aveam ceva dubii pentru ca am mai avut in trecut si arata un pic diferit. Plus ca acum este doar pe frunze, inainte era si pe diferite echipamente. In trecut asa am scapat de ea, mentenanta mai buna + ceva Algexit.

Mentenanta intr-adevar cred ca este o problema, nu cred ca fac cea mai buna treaba cu indepartatul frunzelor moarte. Nici nu stiu daca sa scot cu totul acele radacini de Valisneria si frunzele alea micute. Parca tot sper ca o sa-si revina in urma fertilizarii..
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

z76bgd wrote:Parca tot sper ca o sa-si revina in urma fertilizarii..

Dupa parerea mea fertilizarea este ultimul lucru care trebuie sa il faci.
M-am confruntat de multe ori cu BBA. In faze mai incipiente indepartam frunzele cu probleme. In cazul cum am vazut in poze, cred ca ar trebui unele plante indepartate cu totul, si adaugate altele noi. De asemenea ar fi utile schimburi dese de apa, in primele zile in special. Utili mi se par si melci in faza mai incipenta .
Am impresia ca lumina este 13W+15W este MULT ptr un acvariu de 54 l. Reali poate 45 de litri de apa. Mult prea mult.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/03/2020 12:38:45


[Acvarii 2019 url=http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45626.page]
[Email]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Deci, tot ce ai in acvariu la momentul asta nu te ajuta sa scapi de BBA sau orice alta alga.
ar trebui un reset total, ai foarte multa mizerie adunat in pietris, lumna este multa pentru volumul si cerintele plantelor.
eu zic sa scoti tot din el si sa oo iei de la capat.
schimbat acel pietris cu unul cu o granulatie de 2-4mm, adaugate plante noi curate fara urme de alge, aruncate acele decoruri sau inlocuite cu pietre sa lemne. La plantele actuale tunse frunzele afectate. si replantate.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Plantele care cresc incet sau sunt batrane sunt BBA receptive asta am observat in putinii ani de acvaristica pe care ii am in spate. Pe langa asta sunt plante care sunt din nascare BBA receptive , comparativ cu altele care nu !
Exemplu concret : BBA va lovi tot timpul mai cu spor plante cu frunze aciculare sau mai robuste ( ex . Anubias , gazon eleocaris , valisnerii , staurogine , echinodorusi , ) fata de plantele cu frunze mai fine ( cabomba , rotale , ludvigii , mc , etc )
In concluzie , daca e sa vorbim despre BBA , cred cu tarie ca exista plante BBA rezistente si plante BBA sensibile.
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

MihaiF wrote:Plantele care cresc incet sau sunt batrane sunt BBA receptive asta am observat in putinii ani de acvaristica pe care ii am in spate. Pe langa asta sunt plante care sunt din nascare BBA receptive , comparativ cu altele care nu !
Exemplu concret : BBA va lovi tot timpul mai cu spor plante cu frunze aciculare sau mai robuste ( ex . Anubias , gazon eleocaris , valisnerii , staurogine , echinodorusi , ) fata de plantele cu frunze mai fine ( cabomba , rotale , ludvigii , mc , etc )
In concluzie , daca e sa vorbim despre BBA , cred cu tarie ca exista plante BBA rezistente si plante BBA sensibile.


Toate acestea se pot evita printr-o mentenanta adecvata. plantele nu reprezinta nici o problema de adaptare, siu nu plantele sunt cele care creeaza probleme.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cum am spus si e mai sus... am preferat reset decat sa ma chinui sa scap de ea....din mica mea experienta cu plantele, pentru a evita cat posibil algele, este nevoie de o buna mentenanta, lumina adecvata, eu prfer putin mai slaba decat prea puternica si obligatoriu si plante cu dezvoltare rapida pentru a nu lasa multi nutrienti pntru alge.... dar in nici un caz nu se poate garanta ca nu vor apare algele...
Algele exista in toate acvariile doar ca , atata timp cat nu le dai un mediu propice pentru dezvoltare, ele raman in stand by

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
z76bgd
Junior member

Joined: 08/01/2019 16:26:16
Messages: 8
Location: Craiova
IP:
Offline

Problema cu algele o vedeam cumva ca secundara, scopul meu de fapt era sa creez conditii mai bune pentru plante, dar aparent ambele sunt legate de mentenanta slaba.

Legat de lumina, intr-adevar este prea mult. Am luat lampa led de 13W cu ideea de a inlocui tubul T8 15W. Apoi am avut indoieli legate de calitatea luminii si am pus si un T8 Osram Fluora, pe care am vazut ca-l lauda lumea. Si asa m-am trezit cu ambele, si nu prea stiu cum sa procedez, pe care sa-l folosesc, calitate sau cantitate (au mai fost zile in care am lasat doar T8, cu led oprit).

Restart o sa dau doar ca o ultima solutie, o sa profit de situatie sa mai invat cate ceva, chiar daca ma chinui. Pe viitor probabil o sa trec la un acvariu mai mare, poate plante mai pretentioase, nu strica sa experimentez acum

Legat totusi de parametrii apei, mentenanta proasta in ce ar trebui sa se reflecte? Amoniac? Cred ca ar muri pestii.. Nitritii/Nitratii sunt la niveluri ok. Nu stiu ce as putea masura, dar clar calitatea apei nu e in regula.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

pentru plante conteaza si cantitatea si calitatea... daca ai neoane T5 sunt bune dar la 54 l ai nevoie macar 30W... laled e mai vomplicat cu calculul. la lampile led dedicate, daca nu sunt de firma, e noroc sa prinzi una buna...
eu zic ca pentru inceput, cu T5 ,un 30W cu CRI>90% ai sa ai o lumina buna pentru plante easy si ce plante medi
Cu un iluminat normal, calculul ar fi 1W/litru, dar cu un 0,7 W/litru se face ttreaba buna...

eu unul sunt incurcat rau cu LED-urile..

This message was edited 1 time. Last update was at 31/03/2020 01:24:23


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Problema e ca nu ai ce, cu ce, pe ce experimenta, nu indeplinesti nici macar minimul necesar pentru o amarata de planta.
Dupa ce tevei satura de asazisele experimente (esecuri) nu stiu daca vei mai pute continua. Nu poti experimenta ceva ce e confirmat.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

si eu am incercat multe, degeaba, pierdere de timp si nu inveti mare branza...decat nervi...bine poti sa incepi sa faci mentenanta cum trebuie,sa scoti cateva plante , sa le pui intr-un bil cu un substrat si vezi daca le poti recupera..dar ....slabe sperante, eu am pierdut 3 anubias cu BBA unul cu alcool,... daca vrei sa stai asa, macar asigura o apa curata la pesti, pe ei nu cred ca ai afecteaza algele doar ca arata urat...iar cand o sa ai si pietrele negre, si vezi ca si substratul arata ca dracu ai sa faci reset ...Nu sunt multe bazine plantate care sa fie intretinute pe acelasi setup multi ani pentru ca asa cum a spus colegul mai sus ...plantele imbatranesc si atrag algele

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
z76bgd
Junior member

Joined: 08/01/2019 16:26:16
Messages: 8
Location: Craiova
IP:
Offline

rodoselada wrote:Problema e ca nu ai ce, cu ce, pe ce experimenta, nu indeplinesti nici macar minimul necesar pentru o amarata de planta.
Dupa ce tevei satura de asazisele experimente (esecuri) nu stiu daca vei mai pute continua. Nu poti experimenta ceva ce e confirmat.


Pai tocmai asta ma ingrijoreaza, daca nu reusesc sa asigur minimul necesar nici pentru niste plante amarate, nu am nici o garantie ca dupa ce incep de la capat, cu plante noi, nu ajung tot aici in scurt timp.
(sper ca nu iei in nume de rau comentariile mele, chiar apreciez sfaturile si sunt destul de sigur ca tot la un reset o sa ajung pana la urma).
Ma frustreaza ca nu reuesc sa ajung la un echilibru, are cam un an jumate acvariul si clar avut si zile mult mai bune.
z76bgd
Junior member

Joined: 08/01/2019 16:26:16
Messages: 8
Location: Craiova
IP:
Offline

adrian09 wrote:si eu am incercat multe, degeaba, pierdere de timp si nu inveti mare branza...decat nervi...bine poti sa incepi sa faci mentenanta cum trebuie,sa scoti cateva plante , sa le pui intr-un bil cu un substrat si vezi daca le poti recupera..dar ....slabe sperante, eu am pierdut 3 anubias cu BBA unul cu alcool,... daca vrei sa stai asa, macar asigura o apa curata la pesti, pe ei nu cred ca ai afecteaza algele doar ca arata urat...iar cand o sa ai si pietrele negre, si vezi ca si substratul arata ca dracu ai sa faci reset ...Nu sunt multe bazine plantate care sa fie intretinute pe acelasi setup multi ani pentru ca asa cum a spus colegul mai sus ...plantele imbatranesc si atrag algele


Nu-mi fac griji daca e sa arunc plantele intr-un final in caz de reset, poate doar de Anubias.
Am mai aruncat astazi mare parte de prin Valisneria aceea, o sa schimb cate 10 litri la 4-5 zile fara sa mai fertilizez.
Idee e ca am si facut pozele intr-un unghi care sa reflecte efectiv problemele plantelor, nu e dracul chiar atat de negru(inca). O sa incerc sa mai revin cu altele mai clare zilele astea.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

mai ancearca sa pui si patura pe bazin vreo 3 zile... fara pic de lumina... icearca sa faci asa odata pe saptamana, de trei sau patru ori si vezi daca se retrage,dar sa te astepti ca si plantele o sa aiba de suferit...

This message was edited 1 time. Last update was at 31/03/2020 18:46:05


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com