[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Zebra cu problema  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Irina82
Junior member

Joined: 07/01/2019 17:28:10
Messages: 10
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Buna!
Pentru ca sunt noua aici, si sunt noua si in acvaristica, o sa expun problema de la inceput, cat pot de detaliat, cu multumiri pentru cine are rabdare sa citeasca si sa mai dea si un sfat.
Am un acvariu luat asta vara de la o vecina care l-a donat pentru ca nu mai putea avea grija de el.
Dimensiuni 40x100 cm cu 50 cm inaltime. La momentul respectiv avea un filtru foarte slab, un incalzitor care nu facea fata, si nici nu avea un termometru care sa ii indice acest lucru. Schimburile de apa se faceau foarte rar, si cel mai adesea pestii innotau in ceva verzui, si cam rece. Avea in el 2 carasi (unul mare si unul foarte mare, pe care i-am donat), un scalar (l-am donat si pe ala, foarte mare era si el), 2 femele gourami (au cam 7-8 cm, le am si acum), 2 hoplo destul de mari (au murit ulterior), 2 corry (ii am si pe ei), si 5 femele de guppy. Evident, nici o planta...
Dupa ce am donat carasii si scalarul, am vazut ca cei ramasi erau aclimatizati (involuntar probabil) la o temperatura mai mica, si i-am lasat asa. Numai ca acvariul parea cam gol, asa ca l-am amenajat putin, i-am pus niste plante, si mi-a adus fratele meu 5 femele de xypho, 2 masculi de guppy, si ulterior cativa neoni si un mascul de xypho (din Bucuresti).
Am pus si niste plantute, si dupa cateva zile am observat la cativa pesti niste puncte albe, care am aflat ca erau gris... am fost la petshop sa iau tratament, si mi s-a dat verde de malachit, mi-au spus ca nu aveau atunci altceva. Le-am facut un tratament asa cum mi-a zis tipa de la petshop, care aparent nu stia ca hoplo dau coltul de la verdele de malachit (asta am aflat eu de pe net, dupa ce mi-au murit cei 2 hoplo - cel mai mare avea aproape 10cm). Pana sa le iau tratamentul, si dupa aceea, pana le-a trecut, mi-au murit hoplo amandoi, toti neonii, si masculul de xypho care a venit odata cu ei, dar si 2 guppy femele.
Am luat un incalzitor mai puternic, dar dupa cate imi dau seama, nici asta nu face fata, pentru ca trebuie sa il setez pe 29 de grade ca sa fie in acvariu 25 (conform termometrului, care sper ca e bun...) si de atunci incerc sa mentin aceasta temperatura. In cateva zile, dupa ce am vazut ca toti sunt ok, am luat niste zebre (11).
Prezentul arata asa: am mai ramas cu o singura femela de guppy (mai aveam 2 si una a murit acum 3 zile, cand a trebuit sa refac aranjamentul acvariului ca sa pun un pietris mai mic in care sa pot pune plante), cei 2 masculi de guppy o streseaza non stop, 5 pui de guppy de marimi diferite, cele 2 femele de gourami pt care nu am gasit doritori, cei 2 corry, 5 femele de xypho si cele 11 zebre.
Am un filtru extern care stiu ca nu face fata, si va trebui sa imi iau altul, incalzitorul de care spuneam mai sus, apa este de la robinet (destul de dura, dar potabila; nu de la retea ca nu stau in oras, ci din forajul propriu), nu stiu sa fac teste pentru apa (nu am facut niciodata si nici nu stiu ce si cum...). Schimburile de apa sunt de maxim 15% la 2 zile (aspir destul de des, femelele de xypho fac destul de multa mizerie!), la curatarea acvariului nu am folosit decat otet pe un burete, plante am destul de multe acum, dar am si un sistem de aerare care nu cred ca este prea util acum, la cat de multe plante am. Nu am facut nici un fel de tratament pentru plante, si am o lampa LED lunga pe care o sting noaptea. De mancare le dau fulgi si pastile de spirulina, si am avut o punga cu niste cubulete plutitoate care nu stiu exact ce tip de alge erau. O sa atasez o poza cu acvariul ca sa va faceti o idee.
Intrebari:
1. O zebra am observat ca are o rana, o pata rosie care parea sa fie o gaura, in dreptul branhiilor pe partea dreapta. Am reusit sa o izolez, dupa ce am alergat-o o gramada prin acvariu, pentru ca era foarte agitata si ii ataca pe ceilalti pesti. Acum daca ma uit nu mi se mai pare a fi gaura, nu stiu ce are, dar mi se pare ca ar aparea ceva rosu si pe partea stanga, plus ca mai suspectez o zebra ca ar avea ceva asemanator. Ma gandam ca a muscat-o unul dintre ceilalti pesti, dar nu prea avea cine. Acum incep sa cred ca e o boala... In zadar am incercat sa caut pe net despre boli la pestii de acvariu, sperand sa gasesc ceva asemanator, se pare ca nu exista articole decat despre cum se ingrijesc, cum se inmultesc, etc, nu cat traiesc si ce boli pot avea... mi se pare foarte important, daca stie cineva unde m-as putea documenta cu privire la boile lor, il rog sa imi lase si mie un link si ii multumesc. Si daca stie cineva ce ar putea avea, ii raman recunoscatoare, poate trebuie sa izolez toate zebrele, poate e ceva pentru care imi trebuie un tratament...
2. Nu stiu de cand avea vecina mea femelele de guppy, din care mai am doar una, dar cred ca aveau 2-3 ani, si am inteles ca nu traiesc mai mult, desi nu am gasit date concrete nici in acest sens. Femelele au facut pui destul de tarziu dupa ce am introdus cei 2 masculi, le-am lasat in acvariu, pentru ca puii au unde sa se ascunda, si nici nu vreau sa ii inmultesc prea mult. Stiu, imi trebuie un alt acvariu pentru carantine si alte situatii speciale... inca nu il am... nu cred ca au facut prea multi pui, am vazut maxim 5 pui in aceeasi zi. Acum am 5 pui de varste diferite, care au trecut de pericolul de a fi mancati. Ma gandesc sa fi murit de batranete celelalte, care au scapat de gris? S-au cocosat putin, innotau mai lenes, veneau la mancare, dar stateau si destul de mult pe jos. Asta ma face sa cred ca nici asta nu mai are mult. Are masculii aia 2 dupa ea mereu, si nu pare prea fericita, mai ales ca unul dintre ei am inteles ca e endler clasa k (sper ca nu vorbesc prostii). Ce sa fac, puii cei mai mari au cam 3 saptamani, sa mai iau o femela sau 2, sa aiba baietii de lucru, sa o mai lase in pace, sau sa astept sa creasca cei mici, si sa vad atunci cate femele am?
Multumesc anticipat cui are chef sa citeasca si sa scrie mult, daca am omis vreun detaliu important va rog sa imi spuneti.
Astept niste comentarii pertinente, care sa tina cont de nivelul meu de experienta in acvaristica, aproape de 0, nu caterinca si misto-uri, ca nu reactionez bine.
Orice sfat este binevenit.
(Am atasat o poza cu acvariul si una in care am incercat sa prind zebra cu problema, dar nu se vede prea bine.)
Multumesc!
[Thumb - 49479763_10216166471967677_8231164205554728960_n.jpg]

[Thumb - 49897380_10216166489608118_3014354579732037632_n.jpg]

Flavius_
Member
[Avatar]

Joined: 31/07/2018 08:19:29
Messages: 103
Location: Radauti, Suceava
IP:
Offline

Nu prea ma pricep la zebre si nici la guppy, dar pot sa te intreb de ce ai pus asa putina apa in acvariu? Ai avut antecedente cu pe?tii?( sa sara) E bine ca ai dat multe detalii. Putem sa te ajutam mai usor
[Email] [Yahoo!]
Irina82
Junior member

Joined: 07/01/2019 17:28:10
Messages: 10
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Am facut poza dupa restartul de vinerea trecuta. Am mai pus apa, nu am vrut sa o pun pe toata deodata. Am pastrat pestii si plantele cu aprox 20 de litri din apa veche, ca sa nu fie socul prea mare si am adaugat apa noua treptat. O sa fac un update la poza.
Irina82
Junior member

Joined: 07/01/2019 17:28:10
Messages: 10
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Nu mi-a sarit nici unul, desi am citit undeva ca xyfo mai fac asta. Au sarit doar din vasul provizoriu pana i-am pus inapoi in acvariu.
92fox
Member
[Avatar]

Joined: 05/04/2018 22:10:50
Messages: 187
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut si bine ai venit printre noi.

Pentru identificarea bolilor la pesti poti sa folosesti urmatorul link : https://www.jbl.de/en/online-hospital/pict_diag_groups

Mi se pare ca faci schimbul de apa prea des la 2 zile, la cat de mare este acvariul tau nu ar trebui sa fie probleme daca faci schimbul de apa saptamanal. Testele de apa pentru acvariu nu sunt asa de complicate si chiar poti sa iei unele de genul 6 in 1 care te pot ajuta sa-ti faci o idee asupra calitatii apei din acvariul tau.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

As zice ca zebra aia e lovita. Am avut la un moment dat cateva zebre si se bateau masculii intre ei, desi se zice ca sunt pesti pasnici.
Era cate unul lovit bine de abia mai misca, statea putin mai retras pana isi revenea, apoi il gaseam pe altul lovit, pana s-au omorat intre ei. Daca il tii separat ar trebui sa-si revina.

Esti sigur ca mai vrei o femela de guppy? Deja ai pui ramasi. Vei avea in curand si mai multi. Va trebui la un moment dat sa dai din ei. Daca ajung sa se inmulteasca prea tare e posibil sa nu mai faca fata filtrul, sa nu mai poata fi transformat amoniacul in nitriti si sa ajungi la o intoxicare de amoniac si sa-ti moara toti pestii.
Ar fi mai simplu sa renunti la guppy si sa iei in schimb niste neoni sau rasbora.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Irina82
Junior member

Joined: 07/01/2019 17:28:10
Messages: 10
Location: Ploiesti
IP:
Offline

92fox wrote:Salut si bine ai venit printre noi.

Pentru identificarea bolilor la pesti poti sa folosesti urmatorul link : https://www.jbl.de/en/online-hospital/pict_diag_groups

Mi se pare ca faci schimbul de apa prea des la 2 zile, la cat de mare este acvariul tau nu ar trebui sa fie probleme daca faci schimbul de apa saptamanal. Testele de apa pentru acvariu nu sunt asa de complicate si chiar poti sa iei unele de genul 6 in 1 care te pot ajuta sa-ti faci o idee asupra calitatii apei din acvariul tau.


Multumesc pentru link!
Daca incerc sa fac schimbul la o saptamana se aduna prea multa mizerie, femelele alea de xyfo far mai multa mizerie decat carasii care erau muuuult mai mari decat ele!
O sa incerc sa fac schimburile mai rar totusi, sa vad ce se intampla.
Stiu ca un kit pentru teste de apa e destul de scump, pana acum nu am cautat sa imi iau...
Irina82
Junior member

Joined: 07/01/2019 17:28:10
Messages: 10
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Antecume wrote:As zice ca zebra aia e lovita. Am avut la un moment dat cateva zebre si se bateau masculii intre ei, desi se zice ca sunt pesti pasnici.
Era cate unul lovit bine de abia mai misca, statea putin mai retras pana isi revenea, apoi il gaseam pe altul lovit, pana s-au omorat intre ei. Daca il tii separat ar trebui sa-si revina.

Esti sigur ca mai vrei o femela de guppy? Deja ai pui ramasi. Vei avea in curand si mai multi. Va trebui la un moment dat sa dai din ei. Daca ajung sa se inmulteasca prea tare e posibil sa nu mai faca fata filtrul, sa nu mai poata fi transformat amoniacul in nitriti si sa ajungi la o intoxicare de amoniac si sa-ti moara toti pestii.
Ar fi mai simplu sa renunti la guppy si sa iei in schimb niste neoni sau rasbora.


Mi-a zis cineva ca e posibil s-o fi muscat vreo femela de Gurami... mi s-a parut putin probabil, pentru ca nu le-am vazut decat sa se alerge intre ele, si asta destul de rar. Sunt foarte mari pe langa zebre si nu cred ca s-ar fi apucat sa le urmareasca, la cat de lenes se misca gurami pe langa zebre, care sunt bagate in priza mereu... Sa incerc sa dau totusi gurami?

Ma gandeam sa nu o streseze masculii prea mult pe singura femela ramasa, care suspectez ca e destul de batrana oricum... am 3 pui care au cam o luna, restul sunt mai mici. Mai astept sa-i vad crescuti, sa vad intai cati masculi si femele am, atunci...

Zebra cu rana aia era destul de agresiva cu ceilalti, am vazut-o ca ii urmarea si ii lovea. E posibil sa se bata... Dar ar avea destul loc, in tot acvariul, sa se evite cu succes daca vor...
O prinsesem aseara intr-un tarziu, dar nu am inca un acvariu sa o pun separat, unde mai pui ca ar trebui sa am si filtrare, si aer.... o pusesem in acvariu intr-o punga prinsa de margine, dar pana la urma i-am dat drumul inapoi, ca am vazut ca incepuse sa innoate incet si sa se cocoseze, asa ca i-am dat drumul mai spre dimineata. Pana dimineata pe la 9 si-a revenit, se comporta normal acum. M-as bucura sa nu fie o boala, o sa-i mai urmaresc.
Irina82
Junior member

Joined: 07/01/2019 17:28:10
Messages: 10
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Antecume wrote:
Ar fi mai simplu sa renunti la guppy si sa iei in schimb niste neoni sau rasbora.


Neonii si rasbora fac pui? Intrebare de newbie, pot sa aflu daca dau un search pe google, dar daca tot ai zis... imi place sa am si pui mici prin acvariu.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

NU!
Adica, nu la modu' ca "te trezesti cu puii in acvariu".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Irina82
Junior member

Joined: 07/01/2019 17:28:10
Messages: 10
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Am promis un update cu acvariul.
[Thumb - 1.jpg]

Irina82
Junior member

Joined: 07/01/2019 17:28:10
Messages: 10
Location: Ploiesti
IP:
Offline

update acvariu
[Thumb - 4.jpg]

Irina82
Junior member

Joined: 07/01/2019 17:28:10
Messages: 10
Location: Ploiesti
IP:
Offline

update...
[Thumb - 3.jpg]

Irina82
Junior member

Joined: 07/01/2019 17:28:10
Messages: 10
Location: Ploiesti
IP:
Offline

koala wrote:NU!
Adica, nu la modu' ca "te trezesti cu puii in acvariu".




OK. Merci. O sa ma documentez mai mult inainte sa iau alti pesti...
Recunosc ca zebrele le-am luat intr-un impuns de moment, pentru ca sunt colorati, si mamei mele ii place sa se uite la acvariu si sa vada pesti frumos colorati.
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com