[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Problema anemona + acvariu.  XML
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Author Message
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Nu cred ca am ce face momentan, postez ca poate ma incurajeaza cineva, pe alte forumuri parerile sunt impartite. acvariu de 200 l, anemona vreo 20+ cm diametru.


Bun, problema principala e ca nu sunt acasa si cel ce se ocupa de acvariu in lipsa mea nu face decat sa dea de mancare, si eu mai stau vreo saptamana pe la vecinii maghiari.

Inainte sa plec am curatat tot ce am putut, inclusiv geamul de la lumina care avea o gramada de sare pe ea, probabil de aici a inceput problema, schimbat mai multa apa samd.

Anemona bta cea mai mare a plecat la plimbare (probabil nu ii mai placea locul prea luminat, ca aia a fost singura schimbare, curatirea lampilor), si a ajuns in palele rw4.

In urma cu 2 ore cam toti coralii erau inchisi (de obicei sunt deschisi), crevetii si restul pestilor erau ok.

Omul are copil mic, asa ca nu l-am putut ruga fara sa imi fac ganduri sa scoata resturile anemonei de prin pale sau sa isi bage mana in acvariu (am si paly care poate elimina si ei toxine), doar l-am rugat sa ia o portie zdravana de carbune si sa il puna in sump. Skimmerul e supradimensionat, poate ajuta si el.

O sa mai treaca in 2 zile, sper sa nu fie un dezastru.

Pana una alta l-am rugat si pe socru sa treaca pe acolo si sa pregateasca o galeata de 25 de l cu apa de osmoza + sare marina de schimb, am o pompa care se autoamorseaza de scos vinul prin casa care nu necesita sa suga cineva la furtun pentru scos apa.

This message was edited 2 times. Last update was at 07/01/2019 16:40:47

zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Un update.

Am facut cateva schimburi mai serioase de apa. (~3x25l la 2 zile diferenta)

Pierderi :

1.pare ca niste polipi, nimic interesant, nu s-au deschis de mai bine de 1 saptamana.
2. dureros, gsp-ul verde. nu s-a deschis nici el de la incident, din cat in cand apar niste antene, dar dispar. imi pare enorm de rau de el, se lungise bine pe sticla din spate. Cel galben a sucombat cand a trecut apa de 28 de grade din cauza unui incalzitor defect.
3. cel putin un nassarius, dar alte cochilii goale nu am vazut. pot sa fie morti in nisip.
4. pestanii sunt iritati (in afara de nemo), se scarpina de pietre, presupun ca glandele urzicatoare sunt in masa apei, sper sa le treaca intr-un final fara alte probleme, ca nu stiu ce tratament ar merge la asa ceva. nu au semne de gris.

O sa continui cu schimburi de apa, nu prea am ce altceva sa fac. urmatorul o sa fie totusi dupa 3 zile, apoi 4 zile samd.

A reaparut ceva cyno pe nisip.

This message was edited 5 times. Last update was at 28/01/2019 17:51:06

 
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com