[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Schimbul de apa in timpul ciclarii acvariului cu pesti  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Acvaristul-Incepator
Junior member

Joined: 04/01/2019 16:35:50
Messages: 22
IP:
Offline

Acum 4 zile mi-am amenajat primul acvariu(am scris detalii despre el in alt post...Daca trebuie mai scriu inca o data detaliile).In apa am adaugat pentru declorinare Tetra AquaSafe si pentru formarea de bacterii o solutie de la Easy-Life care se numeste EasyStart.Pestii din acvariu sunt voiosi(5 guppy,6 neoni, 6 zebre si 2 scalari)si nu am avut nici un deces pana acum.Intrebarea mea este,daca sa schimb maine apa(maine fiind a5a zi)si cat % apa sa schimb?
PESTII AU FOST BAGATI IN ACVARIU ZIUA URMATOARE,IAR APA NU CRED CA ESTE CICLATA
Paula1980
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/12/2017 12:40:29
Messages: 46
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pentru ca acvariul tau nu este ciclat, trebuie sa faci schimburi dese de apa. Schimbi cam 20-30% la doua zile. Daca tii apa la declorinat nu mai trebuie sa pui aqua safe (24 de ore in recipiente cu gura larga).
La schimburile de apa nu uita sa sifonezi substratul si pana sa cicleaza acvariu, papa mai putina la pesti.
P.s apa nu se cicleaza. Bacteriile se gasesc in filtru..in substrat..asa ca schimba apa fara griji.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/01/2019 09:10:50

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Poti sa aplici metoda de start Tropica 90 days. Da o cautare si citeste.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com