[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Scalarii o problema  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Acvaristul-Incepator
Junior member

Joined: 04/01/2019 16:35:50
Messages: 22
IP:
Offline

Buna ziua!Am un acvariu de 54 litri cu 5 guppy,6 neoni,6 zebre si 2 scalari (Stiu ca sunt prea multi pesti)...Problema este ca unul dintre scalari ii ciupeste pe ceilalti pesti inclusiv pe celalalt scalar...Scalarii ambii sunt pui au cam 3-4 cm (poate si mai putin...nu am stat sa ii numar ).Scalarii si ceilalti pestisori i-am cumparat acum 2 zile si pana acum nu a fost nici o problema.Ce credeti ca ar trebui sa fac si care este problema?Sa dau scalarii la schimb pe alti pesti mai mici?
P.S.Vanzatorul de la petshop mi-a spus ca scalarul nu are treaba cu cei mici
O sa atasez o poza mai tarziu cu scalarii!!
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2855
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Ori dai scalarii(nu pe alti pesti, ii dai pur si simplu) ori iti iei acvariu mai mare si atunci tii scalarii in grup, ei fiind cichlide se tin/cresc in grup de macar 6-8, asa agresiunea se imparte si nu o ia pe coaja mereu cel mai slab/mic, cum spuneam conteaza si spatiul, cresti mai multi in grup in 80-100 de litrii din care la maturitate ti se allege o pereche pe care o tii in litrajul ala. Daca iti plac cichlidele in 54 de litrii tii o pereche de apistograme sau kribenzi.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/01/2019 18:06:26

[Email]
Acvaristul-Incepator
Junior member

Joined: 04/01/2019 16:35:50
Messages: 22
IP:
Offline

As putea baga in loc la cei doi scalari vreo 2-3 sanitari sau cativa melci(daca nu afecteaza apa sau pestii din ea).
Si multumesc de raspuns
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com