[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Prefiltru sunsun 603  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
marius_mau69
Junior member

Joined: 13/11/2017 01:29:50
Messages: 7
Location: galati
IP:
Offline

Buna ziua! Ce parere aveti de prefiltrul sunsun 603, sau sa mesteresc acasa eu un prefiltru? Am filtru extern sunsun 403. Am inteles ca nu se gasesc bure?i de schimb

This message was edited 1 time. Last update was at 03/01/2019 11:04:13

[WWW] [Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

eu am o parere foarte buna, il folosesc pe post de pre-filtru la un jbl 1501 de vreo 5 ani, timp in care am umblat la JBL doar de vreo 2 ori si de fiecare data l-am gasit practic curat

nici nu stiam ca nu se gasesc bureti de schimb, pentru ca nu am avut nevoie de bureti de schimb.
daca tii neaparat sa-i inlocuiesti, desi nu vad de ce ai face asta, ca doar nu se strica buretii, poti sa pui in el orice burete taiat rotund cu foarfeca, nu e nevoie sa pui buretii originali, sau poti sa pui vata de perlon in locul unuia din bureti etc

mi se pare ca pentru cateva zeci de lei cat costa acest pre-filtru, n-are nici un sens sa mesteresti ceva care sa-ti ocupe spatiu in acvariu si sa mai si arate urat

singura problema pe care am avut-o eu cu el acum vreo 2-3 ani a fost ca a crapat un robinet, motiv pentru care am cumparat altul... e totusi plastic chinezesc, dar la pretul pe care il dai si la treaba pe care o face, mi se pare perfect acceptabil sa-l inlocuiesc la 2-3 ani... si de fapt asta al doilea pe care l-am luat pare a avea plasticul ceva mai solid ca primul, nu cred ca o sa mai crape

This message was edited 6 times. Last update was at 03/01/2019 11:28:33




gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Uite ce am facut eu la fostul meu filtru: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/39699.page
Postul cu numarul 28.
Il curatam o data pe saptamana la schimbarea apei. Dupa ce s-a maturizat acvariul, cat de cat, am introdus acolo si o bucata de ciorap de dama ptr a avea o filtrare mai buna a impuritatilor.
Merge si acum cu acelasi sistem.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/01/2019 17:09:20

LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pt cei care ati folosit acest prefiltru de la Sunsun - cat de mult limiteaza flow-ul de apa?
Intentia ar si sa-l montez inaintea unui Fluval FX6.
[Yahoo!]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

La ochiometru nu pare ca a scazut fluxul de apa. Doar ca nu am masurat nimic si orice bagi pe traseul apei trebuie sa scada cu ceva fluxul de apa.Oricum scaderea cea mai mare o aveam de la colmatarea furtunelor si rar din cauza materialelor oprite de buretii din filtru.

Inainte sa pun prefiltru curatam filtrul cam o data pe luna, dupa ce l-am montat il curat cind imi aduc aminte (cam la 6-8 luni) si materialul filtrant e intotdeauna curat. Doar ca pe fundul filtrului se mai aduna ceva resturi si vreau sa scap de ele (e un fel de namol fara nici un miros maro inchis spre negru).

Prefiltrul il curat la fiecare schimb saptaminal de apa (sau la 2 saptamini). Spal cit mai bine cei 3 bureti din el in chiuveta si cam asta e tot. Primul burete aduna marea majoritate a mizeriei (are 3), ceilalti 2 sint destul de curati. Nu am schimbat buretii aia de cind l-am luat (3 ani cu aproximatie).

Daca ai furtune de 16/22mm la filtru nu o sa ai nici o problema la montarea prefiltrului (e tot pe 16/22). Daca ai alte furtune iti trebuie adaptoare - eu am un E900 cu furtune de 12/16.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

pre-filtrul in sine nu reduce debitul sesizabil, atunci cand e gol sau cand buretii din el sunt curati.

la mine pe un jbl e1501 dupa 2-3 luni se reduce vizibil debitul pt ca se colmateaza buretii din prefiltu, adica isi fac treaba pe care trebuie s-o faca

deci in functie de cat de murdara e apa, la un moment dat evident ca se va reduce debitul, ca asta e si scopul, sa prinzi mizeria in pre-filtru ca sa nu fie nevoie sa cureti filtrul

oricum, fiind vorba de un FX 6 care are vreo 3000 de lph, cu siguranta nu vei vedea nici o reducere a debitului timp de multe luni



LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Merci baieti. Sunt constient ca orice pui pe traseu mai reduce din debit, dar vroiam doar sa stiu ca nu-l sugruma de tot. FX6 parca stiu ca are tot 16/22. O sa comand de pe AliExpress, acolo am gasit si modelul cu canistra transparenta, ar trebui sa fie mai ok sa-ti dai seama cand se murdareste.
[Yahoo!]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

LYM wrote:FX6 parca stiu ca are tot 16/22.

Sunsun 603 are 12/16, deci vei avea nevoie de reductie => o sa-i scazi debitul

Mama prostilor e mereu gravida!
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ups, ai dreptate. Credeam ca doar 602 are futune mai mici.

In cazul asta, ce alta optiune as avea sa se potriveasca pe furtunele de la FX6?
[Yahoo!]
marius_mau69
Junior member

Joined: 13/11/2017 01:29:50
Messages: 7
Location: galati
IP:
Offline

Între timp a venit filtrul. Se monteaza repede. Nu a scazut debitul, numai c? filtrul mare a inceput sa faca un zgomot cam mare.
[WWW] [Yahoo!]
marius_mau69
Junior member

Joined: 13/11/2017 01:29:50
Messages: 7
Location: galati
IP:
Offline

opincarul wrote:
LYM wrote:FX6 parca stiu ca are tot 16/22.

Sunsun 603 are 12/16, deci vei avea nevoie de reductie => o sa-i scazi debitul

sunsun 602a are 16/22 diametrul pt furtun
[WWW] [Yahoo!]
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aparent astea fara pompa vin cu furtune mai mari, sau cel putin asa inteleg. Informatia pare confuza.
Caracteristici:
- capacitate prefiltru: 2.8 litri
- conectorii prefiltrului sunt pe 16/22 mm
- dimensiuni: 140mm diametru/200mm inaltime
- posibilitatea regalrii debitului prin filtru (are robineti atat la intrarea in prefiltru cat si la iesire)
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com