[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Help !  XML
Forum Index » Chimia apei
Author Message
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Offline

Salutare tuturor !

Am o problema mare, nu reusesc sa "amorsez" un reactor la picatura, nu stiu cum , dar s-a deciclat. Imi scoate apa la fel ca cea din tanc.
Orice parere, idee, sfat este binevenit !!

Multumesc !!
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Pune niste poze sa vedem exact ce ai. Si gasim solutia. Si eu am 3 astfel de eactoare...
[Email]
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Offline

Cam asa arata reactorul cu trei corpuri. Scurgerea este dusa intr-un alt reactor anti-fosfati, de unde iese 1 picatura pe secunda :
image

This message was edited 2 times. Last update was at 23/12/2018 17:17:13

quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Offline

Up !
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

In primul rand trebuie sa te asiguri ca nu trage aer "fals " pe undeva. Poti patii asta ori pe la pompa de recirculare care in mod normal e in partea de jos a unui reactor, ori pe la garniturile capacelor, ori pe la furtunele care leaga reactoarele intre ele.
Vezi sa nu fie furtunele cele inhuste obturate cu ceva. Am mai patit asta. Sau robinetii....
Reactoarele trebuie sa fie pline cu apa. Sa nu aiba aer deasupra.
PS: Si inca o intrebare ca nu inteleg bine: Ti s-a dezamorsat sistemul de reactoare sau s-a deciclat?
Sursa de carbon bagi zilnic in reactoare?
Vad ca ai spartura de coral in ele. Nu fac o treaba foarte buna...

This message was edited 1 time. Last update was at 26/12/2018 11:01:51

[Email]
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Offline

S-a deciclat.... Scoate apa la fel ca cea care intra.
Nu cred ca trage aer fals, nici furtunele nu cred ca sint infundate. In logica mea, daca ar fi o problema de genul asta nu ar trebui sa aiba debitul constant la 1 picatura pe secunda. Poate gresesc in logica asta ?!
Reactorul a functionat OK, de cateva luni insa nu mai face treaba.
Nu am bagat nimic in el de cand l-am cumparat. Doar spartura si atat.
Am incercat sa il tin si cu iesirea stupata, sa cicleze in el apa, vreo saptamana.

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Am avut si eu reactor din ala, tot cu spartura de coral... daca "picura" asa cum trebuie, atunci problema este la teste. Vezi sa nu fie testele expirate.
- Nu are ce sa "se decicleze", e doar o incinta inchisa in care intra apa pe o parte si iese pe partea cealalta.
- Daca imi aduc aminte, are o pompa (fro' 1000 l/h) care e responsabila cu recircularea... debitul de iesire se regleaza separat. NU are ce sa se strice, atata vreme cat pompa merge si furtunele nu-s colmatate.
- Eu "spalam" furtunasele alea la 5-6 luni, pentru ca se depunea pe interior un strat de bacterii/mucus care obtura canalul.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Offline

koala wrote:- Am avut si eu reactor din ala, tot cu spartura de coral... daca "picura" asa cum trebuie, atunci problema este la teste. Vezi sa nu fie testele expirate.
- Nu are ce sa "se decicleze", e doar o incinta inchisa in care intra apa pe o parte si iese pe partea cealalta.
- Daca imi aduc aminte, are o pompa (fro' 1000 l/h) care e responsabila cu recircularea... debitul de iesire se regleaza separat. NU are ce sa se strice, atata vreme cat pompa merge si furtunele nu-s colmatate.
- Eu "spalam" furtunasele alea la 5-6 luni, pentru ca se depunea pe interior un strat de bacterii/mucus care obtura canalul.


Stiu ca ai avut, l-am vazut pe viu cred... De aia am si avut incredere sa iau si eu un astfel de reactor.
Asta cu testele expirate este chiar tare... NU m-as fi gandit ! Si cred ca ai dreptate, in bazin ( 500 litri ) am decat o morena mica si doua serpent star si imi arata peste 100 nivelul de NO3 testul de la Salifert. O sa ma uit sa vad daca chiar este expirat.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/12/2018 10:21:43

quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Offline

Testul expira in 08-2019, deci este OK. Am facut si un test la apa direct din osmozor... Lacrima. Deci varianta asta pica.
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Offline

Up !!
 
Forum Index » Chimia apei
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com